Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 12:20 Autor: PAP

Rzeszów/ Braun po wyborach włodarza miasta: nie ma już polskiej polityki bez Konfederacji

Wynik, jaki osiągnąłem, jest dowodem na to, że nie ma już polskiej polityki czy to na poziomie centralnym, czy samorządowym, bez Konfederacji - ocenił w poniedziałek poseł Grzegorz Braun, który ubiegał się o fotel prezydenta Rzeszowa, uzyskując 9,15 proc. poparcia.

Braun w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa zajął czwarte miejsce, uzyskując 9,15 proc. głosów. Wybory wygrał Konrad Fijołek - wspólny kandydat opozycji, na którego głos oddało 56,51 proc. wyborców.


W poniedziałek, po wyborczej niedzieli, Braun wraz z członkami swojego sztabu wyborczego na konferencji prasowej odniósł się do wyborów.


Rzecznik prasowy komitetu wyborczego Brauna Jacek Ćwięka wyraził zadowolenie z wysokiej frekwencji, która – jak podała w nocy w nocy z niedzieli na poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie - wyniosła 54 proc. Ocenił też, że choć Braun osiągnął czwarty wynik w wyborach na włodarza miasta, to jest to „mimo wszystko” wynik znaczący.


Poseł Konfederacji podziękował rzeszowianom „za wspólną akcję wyborczą”, za każdy oddany na niego głos oraz pogratulował zwycięzcy i kontrkandydatom w wyborach.


„Dziękuję za czas wspólnie i – uwaga - jak sądzę bardzo owocnie spędzony. Spotykaliśmy się nieczęsto, nasz bezpośredni kontakt był ograniczony przez hipokryzję postpandemiczną, ale debaty, które odbyły się w tej kampanii, stanowią jej wartościowy dorobek” – ocenił Braun.


Jak wyjaśnił, zostały postawione bowiem publicznie kwestie takie jak m.in. problemy zagospodarowania przestrzennego, „dewastacji” zieleni miejskiej, problemy komunikacyjne.


„Cały szereg zagadnień, które dzięki tej kampanii weszły już na radary opinii publicznej i, mam nadzieję, także władzy miejskiej. Ratusz, pod nowym przywództwem, będzie musiał sprostać tym problemom, tym wyzwaniom, które sam zwycięski kandydat przecież sformułował, sam przed sobą postawił” – zaznaczył polityk.


Jego zdaniem niezależnie od wyników wyborów, które „były ważnym, poligonowym ćwiczeniem” przed kolejnymi kampaniami wyborczymi, „ta trwająca ponad kwartał kampania rzeszowska dała już nowy impuls do przewartościowań na ogólnopolskiej scenie politycznej”.


Ocenił, że „blisko dziesięcioprocentowy wynik” jaki osiągnął „jest dowodem na to, że nie ma już polskiej polityki czy to na poziomie centralnym, parlamentarnym, rządowym, czy na poziomie regionalnym, samorządowym, bez Konfederacji”.


Zaznaczył, że jest dumny i szczęśliwy, że mógł wziąć dział w tej kampanii i podziękował członkom swojego komitetu wyborczego oraz rzeszowianom za kredyt zaufania, jakim go obdarzyli i zadeklarował, że nadal będzie się starał dalszą pracą dla Rzeszowa ten kredyt spłacać.


Przedterminowe wybory w Rzeszowie zostały zorganizowane, ponieważ rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc 10 lutego złożył rezygnację po tym, gdy przeszedł COVID-19.


O fotel prezydenta ubiegało się czworo kandydatów: wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność"; proponowany i konsekwentnie wspierany w kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.(PAP)


autor: Agnieszka Pipała


api/ itm/


Kraj i świat

2021-08-03, godz. 13:10 Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym – LIBOR Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym ogłoszone 2021-08-02 - LIBOR* » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Prezes Białoruskiego Domu w Warszawie o śmierci Szyszoua: jestem przekonany, że to robota białoruskich służb Jestem przekonany, że to robota białoruskich służb i że nasz kolega został zamordowany - powiedział prezes Białoruskiego Domu w Warszawie Aleś Zarembiuk… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Białoruś/ Od września w szkołach pojawią się nauczyciele wychowania patriotyczno-wojskowego W szkołach na Białorusi od 1 września pojawią się nauczyciele wychowania patriotyczno-wojskowego - informuje we wtorek agencja Intefax Zachód, powołując… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Ks. Michał Kacprzyk nowym sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary Ks. Michał Kacprzyk został nowym sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła - poinformowało… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Wrocław/ MPK chce, aby policja była obecna w miejscach postoju autobusy będącego mobilnym punktem szczepień Władze wrocławskiego MPK zawnioskowały do policji i straży miejskiej o obecność w miejscach postoju SZCZEPCIObusa - mobilnego punktu szczepień, który jeździ… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Sąd w Olsztynie: sędzia Paweł Juszczyszyn wygrał pozew o ochronę dóbr osobistych Sąd okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w procesie, jaki sędzia Paweł Juszczyszyn wytoczył Skarbowi Państwa - Sądowi Najwyższemu. Sąd Okręgowy w Olsztynie… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Francja/ Sanofi chce kupić amerykańską firmę prowadzącą badania nad lekami w technologii mRNA Francuski koncern farmaceutyczny Sanofi chce kupić amerykańska firmę biotechnologiczną Translate Bio (TBIO.O), prowadzącą badania nad lekami w oparciu o… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Warmińsko-mazurskie/ 12-latek rysował w skateparku symbole przypominające swastyki Policjanci z Orzysza ustalili osobę, która narysowała w miejscowym skateparku symbole przypominające swastyki. To 12-letni chłopiec, który twierdzi, że… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 Powstaje polsko-holenderski holding na rynku grzybów hodowlanych Firma zarządzająca inwestycjami typu private equity - Cornerstone Investment Management, europejska firma Kartesia, specjalizująca się w dostarczaniu finansowania… » więcej 2021-08-03, godz. 13:10 SOPHARMA AD (56/2021) The Board of Directors of "Sopharma" AD approved a prospectus for the issue of warrants Report no 56/2021 » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »