Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-13, 09:00 Autor: PAP

Szef BBN: oczekujemy deklaracji, że kolejny szczyt przyjmie nową strategię

Strona polska oczekuje, że na szczycie NATO w Brukseli sojusznicy zadeklarują przyjęcie na kolejnym spotkaniu przywódców nowej koncepcji strategicznej – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

W odbywającym się w poniedziałek Brukseli szczycie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Polskę będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda, w spotkaniu przywódców państw i rządów weźmie też udział minister obrony Mariusz Błaszczak.


"Spodziewamy się, że państwa członkowskie w pewien formalny sposób zadeklarują, że kolejny, przyszłoroczny szczyt NATO doprowadzi od przyjęcia nowej koncepcji strategicznej, która – to ważne dla Polski i krajów regionu - odniesie się przede wszystkim do wzmacniania kolektywnej obrony i odstraszania – tego, co wiąże się z wojskowym wymiarem NATO" – powiedział Soloch PAP.


Wyraził także oczekiwanie, że szczyt przyjmie powstały z inicjatywy sekretarza generalnego raport "NATO 2030" dotyczący przyszłości Sojuszu. Przypomniał, że w skład 10-osobowego zespołu opracowującego raport Polska skierowała europosłankę Annę Fotygę.


"To był jeden z elementów naszego wkładu w przygotowania szczytu. Nasza reprezentantka uzgadniała pewne kwestie z innymi państwa regionu i przedstawiała wspólne stanowisko, konsultacje obejmowały w pierwszym rzędzie z państwa Bukareszteńskiej Dziewiątki" – zaznaczył szef BBN.


"W tym kontekście należy postrzegać międzynarodową aktywność prezydenta w ostatnich tygodniach" – powiedział Soloch. Przypomniał udział Andrzeja Dudy w majowym szczycie B9, w którym wirtualnie wzięli udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.


Dodał, że także niedawna wizyta prezydenta w Turcji i Gruzji wpisuje się w "kontekst transatlantycki". Zwrócił uwagę, że od niedawna w Turcji stacjonuje polski kontyngent wojskowy, który dołączył do natowskiej misji wsparcia Turcji.


"Będziemy przypominać na szczycie o dążeniach Gruzji, Ukrainy, Mołdawii do zbliżenia, a docelowo członkostwa w strukturach euroatlantyckich, NATO i UE" – zapowiedział szef BBN. Zwrócił uwagę na kontakty Polski "z państwami wykazującymi pronatowskie aspiracje" tak jak Ukrainą, której prezydent gościł w Polsce z okazji obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja, a tematem rozmów były kwestie bezpieczeństwa.


Za pożądane uznał, by kolejny szczyt, który ma zatwierdzić nową koncepcję strategiczną, odniósł się także do planów działań na rzecz członkostwa państw dążących do wstąpienia do NATO. "Rząd też wykazał wiele aktywności przed samym szczytem, w sprawach związanych z bezpieczeństwem i innymi tematami, które będą poruszane podczas tego bardzo krótkiego szczytu" – dodał Soloch.


Podkreślił, że brukselski szczyt będzie również okazją do spotkania z nowym prezydentem USA. "Szczyt odbędzie się przed spotkaniem prezydenta Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, toteż efektem tego szczytu i słów, jakie padną z ust sojuszników, na pewno będzie wpływ na rozmowę, którą prezydent USA odbędzie dwa dni później z prezydentem Rosji" – ocenił szef BBN.


Oświadczył, że Polska jest zadowolona z kierunków prac zainicjowanych w 2019 r. na szczycie w Londynie w ramach projektu NATO 2030, nie tylko ze względu na nacisk położony na wspólną obronę, ale także z uwagi na "wzmocnienie współpracy na różnych poziomach między państwami NATO i kwestię utrzymania pewnych priorytetów w relacjach z Rosją". Przypomniał, że zgodnie z zapowiedziami sekretarza generalnego, w rozmowach pojawi się także temat Chin.


"Uważamy, tak jak większa część naszych sojuszników, że w postawie Rosji i jej polityce nie nastąpiły zmiany, które uzasadniałyby zmianę formuły bardzo ograniczonego obecnie dialogu, który toczy się od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę" – powiedział Soloch.


Jego zdaniem po planowanym spotkaniu Bidena z Putinem nie należy oczekiwać znaczącej zmiany w relacjach z Rosją. "Nie spodziewałbym się przełomu, tym bardziej, że również pierwsza połowa tego roku nie wykazała, by w postępowaniu Rosji cokolwiek się zmieniło. Przypomnę niedawną demonstrację siły na granicy z Ukrainą, zapowiedziane na wrzesień ćwiczenie Zapad. Docierają do nas informacje nie tylko o cyberatakach, ale wprost o akcjach sabotażowych, takich jak na terenie Czech, czy o zamachach w Wielkiej Brytanii i Niemczech" - wyliczał szef BBN.


"Na razie żadnych przesłanek, że idzie ku ociepleniu. Zawieszenie sankcji, czyli de facto odblokowanie Nord Stream 2 to nie jest sygnał, który możemy przyjąć z zadowoleniem, ale nie sądzę, żeby nastąpiła radykalna zmiana w relacjach z Rosją" – powiedział. "Realizacja umów o współpracy wojskowej między USA i Polską jest kontynuowana żadnej niekorzystnej zmiany nie widzimy" – zaznaczył Soloch.(PAP)


autor: Jakub Borowski


brw/ par/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 13:50 Leszczyna: koniec sporu wokół refundacji preparatów mlekozastępczych (opis) Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zleciła Narodowemu Funduszowi Zdrowia przystąpienie do ugód sądowych z lekarzami, na których nakładał kary za przepisanie… » więcej 2024-07-25, godz. 13:50 Rektor Politechniki Częstochowskiej prawomocnie uznany za kłamcę lustracyjnego Sąd Apelacyjny w Katowicach prawomocnie uznał za niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne rektora Politechniki Częstochowskiej Norberta Sczygiola - podał… » więcej 2024-07-25, godz. 13:50 Raport: osoby z autyzmem potrzebują wspomaganych mieszkań Osoby z autyzmem, które nie są w stanie żyć samodzielnie, potrzebują dostępu do wspomaganych mieszkań - podkreślono w raporcie „Zacznijmy liczyć się… » więcej 2024-07-25, godz. 13:50 Hołownia: nie ma kryzysu w koalicji rządzącej, ale koalicja ma kryzys w opowiadaniu o sobie (krótka) Nie ma kryzysu w koalicji rządzącej, ale koalicja ma poważny kryzys w opowiadaniu o sobie samej, w komunikowaniu siebie - ocenił w czwartek lider Polski 2050… » więcej 2024-07-25, godz. 13:50 Sejmowa komisja SZ zwraca się do prezydenta o mianowanie ambasadorów RP Sejmowa komisja spraw zagranicznych Sejmu przyjęła w czwartek stanowisko, w którym zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy o 'wypełnianie obowiązków' opisanych… » więcej 2024-07-25, godz. 13:40 Gajewska: resort wyda 60 mln zł na program "Pierwszy dzienny opiekun w gminie" (opis) MRPiPS wyda 60 mln zł na program 'Pierwszy dzienny opiekun w gminie' - poinformowała wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska. Wyraziła nadzieję, że dzięki… » więcej 2024-07-25, godz. 13:40 Łódź/ Park na terenie dawnych wyścigów konnych będzie chroniony planem miejscowym Jeszcze w tym roku ma zostać uchwalony nowy plan miejscowy, który ochroni teren przedwojennych wyścigów konnych na osiedlu Ruda w Łodzi przed pokusą wykorzystania… » więcej 2024-07-25, godz. 13:40 Senat/ Komisja gospodarki za przyjęciem noweli ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym Senacka komisja gospodarki opowiedziała się w czwartek za przyjęciem bez poprawek noweli ustawy umożliwiającej konsumentom skuteczniejsze korzystanie z pozwów… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 MF: plan budżetowo-strukturalny pokaże ścieżkę likwidacji nadmiernego deficytu do 2028 r. Ministerstwo Finansów pracuje nad planem budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028 - wynika z informacji opublikowanej na stronie kancelarii premiera. Plan ma… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 Jan Peszek i Agnieszka Grochowska na pierwszych zdjęciach z filmu „Dziadku, wiejemy” W 2025 roku do kin wejdzie nowy film w reżyserii autorki „Niny”, Olgi Chajdas, zatytułowany „Dziadku, wiejemy”. Jak tłumaczy reżyserka, jej zamiarem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »