Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-23, 15:40 Autor: PAP

Poznań/Wystawa o polskich kryptologach w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Polskim kryptologom poświęcona została wystawa, którą od tego weekendu można zobaczyć w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Ekspozycja będzie dostępna do końca czerwca.

Ekspozycja "Polscy kryptolodzy 1918-1945" prezentuje dokonania najważniejszych polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, a także historię legendarnych ośrodków kryptograficznych m.in.: Biura Szyfrów w Polsce, PC "Bruno" we Francji czy Bletchley Park w Wielkiej Brytanii. Została przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Joanna Wójcik z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości podkreśliła, że dzięki wystawie zainteresowani dowiedzą się, jak polscy kryptolodzy "w 1920 roku złamali bolszewicką +Rewolucję+, zaś w 1932 roku złamali niemiecką +Enigmę+". Przypomniała, że polska służba wywiadowcza powstała niemal równocześnie z dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.


"W czasie wojny polsko-bolszewickiej kody szyfrowe Armii Czerwonej zostały złamane przez polski wywiad radiowy pod kierownictwem por. Jana Kowalewskiego. Miało to rozstrzygające znaczenie dla podejmowania decyzji przez Józefa Piłsudskiego. Radiowywiad złamał około 100 kluczy szyfrowych i odczytał około czterech tysięcy szyfrogramów czerwonej i białej Rosji oraz państw sąsiednich. Złamanie rosyjskiego szyfru +Rewolucja+ podczas Bitwy Warszawskiej, pozwoliło uzyskać informacje o planach Armii Czerwonej" – podała.


Jak dodała, gdy w 1926 roku Niemcy wprowadzili do użytku maszyny szyfrowe "Enigma" – powszechnie uważane za nie do złamania dotychczasowymi metodami, opartymi na analizie językowej, polscy kryptolodzy uznali za konieczne zastosowanie w dekryptażu analizy matematycznej. W końcu 1932 roku matematyk Marian Rejewski odtworzył na podstawie obliczeń matematycznych konstrukcję +Enigmy+, złamał jej szyfr i odczytał pierwszą zakodowaną przy jej pomocy depeszę.


Joanna Wójcik podkreśliła też znaczenie Poznania w historii kryptologii.


"Zimą 1929 roku, w stolicy Wielkopolski rozpoczęto kurs szyfrów na Uniwersytecie Poznańskim. Odbywał się on m.in. w budynku dzisiejszego CK Zamek. W konsekwencji specjalnego szkolenia, spośród kilkudziesięciu uczestników wybrano trzech: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego, wobec których często używa się określenia: poznańscy kryptolodzy” - podała.


Obecnie trzej kryptolodzy mają w Poznaniu swoje miejsca pamięci: pomnik przed CK Zamek, tablicę pamiątkową w budynku rektoratu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz stałą wystawę w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym.


Latem tego roku pierwsi turyści i mieszkańcy Poznania będą mogli odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma. Nowoczesna placówka ma popularyzować i przybliżać sekrety kryptologii, a także przypominać o dokonaniach związanych z miastem matematyków.


Centrum Szyfrów Enigma powstaje w budynku przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki, w miejscu, w którym niegdyś zlokalizowany był oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim m.in. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ mmu/


Kraj i świat

2024-07-01, godz. 16:50 Niemcy/ Media: duży wzrost eksportu broni; większość jest przeznaczona dla Ukrainy Od 1 stycznia do 18 czerwca bieżącego roku rząd Niemiec zezwolił na dostawę za granicę towarów wojskowych o wartości co najmniej 7,48 mld euro. W porównaniu… » więcej 2024-07-01, godz. 16:50 Małopolska nadal bez nowego marszałka; jeszcze w poniedziałek sesja nadzwyczajna (aktl.) Ani wojewoda Krzysztof Jan Klęczar (PSL) ani poseł Łukasz Kmita (PiS) nie został w poniedziałek wybrany na marszałka Małopolski. Żaden z kandydatów nie… » więcej 2024-07-01, godz. 16:50 Pacjent z chorobą rzadką jest wyjątkowy i wymaga wyjątkowych rozwiązań - jakich zmian systemowych w zakresie chorób… Wprowadzenie nowego Planu dla Chorób Rzadkich, odpowiednie zarządzanie wiedzą ekspercką, efektywna diagnostyka i wczesne włączenie leczenia - to kluczowe… » więcej 2024-07-01, godz. 16:50 Paryż - Ben Hlima: to dla mnie wyjątkowe miejsce, więc liczę na wyjątkowy wynik w igrzyskach 'Byłem w Paryżu. To przyjazne miasto. Mam tam wielu kibiców. Wiem, że będą wspierać mnie Polacy i moja rodzina. Dla mnie to wyjątkowe miejsce, więc liczę… » więcej 2024-07-01, godz. 16:50 Ekspertka: rozłam w PiS nie jest taki oczywisty Rozłam w Prawie i Sprawiedliwości nie jest taki oczywisty, do wyborów prezydenckich na pewno nic takiego się nie wydarzy - oceniła w rozmowie z PAP politolożka… » więcej 2024-07-01, godz. 16:50 Portugalia/ Szef Chega chce, by jego partia przystąpiła do grupy Patrioci dla Europy w PE Przywódca portugalskiej partii Chega Andre Ventura wyraził gotowość przyłączenia jej do nowej grupy w PE o nazwie Patrioci dla Europy, utworzonej z inicjatywy… » więcej 2024-07-01, godz. 16:50 Zapowiedziano konkurs na dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach Zarząd województwa śląskiego podjął uchwałę o zamiarze przeprowadzenia konkursu na dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach. Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego… » więcej 2024-07-01, godz. 16:40 We wtorek oficjalna wizyta prezydenta Albanii w Polsce We wtorek z oficjalną wizytą do Polski przybędzie prezydent Albanii Bajram Begaj. Z prezydentem Andrzejem Dudą będzie rozmawiał m.in. o integracji państw… » więcej 2024-07-01, godz. 16:40 Bydgoszcz/ Pożar w szpitalu MSWiA ugaszony; nie było konieczności ewakuacji (aktl.) Pożar w części administracyjnej szpitala MSWiA w Bydgoszczy został ugaszony. Straż Pożarna zakończyła działania, a pierwsze informacje o ewakuacji były… » więcej 2024-07-01, godz. 16:40 ZUS: rodzice złożyli dotąd 250,7 tys. wniosków o Dobry Start Do tej pory rodzice złożyli 250,7 tys. wniosków o świadczenie z programu Dobry Start - poinformował w poniedziałek PAP Grzegorz Dyjak z centrali ZUS. Wnioski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »