Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-15, 20:40 Autor: PAP

Krosno/ Ponad 9 tys. poloników w darze od francuskiej Polonii trafiło do Muzeum Podkarpackiego

Ponad 9 tys. poloników trafiło do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie (Podkarpackie). Zbiory w darze przekazało Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji. W sobotę otwarto wystawę "Polska na Emigracji", na której zaprezentowano wybrane zabytki.

Przed wernisażem w krośnieńskiej bazylice mniejszej wmurowano urnę z ziemią z grobów katyńskich. Urna do Krosna trafiła wraz ze zbiorami.


"Ta wyjątkowa wystawa prezentuje bogaty wybór poloników gromadzonych i przechowywanych do tej pory poza granicami Polski. Obejmuje artefakty od XVII do XX wieku; archiwalia, obiekty artystyczne, militaria, mundury, sztandary i odznaczenia, jak również ciekawą kolekcje publikacji" – podkreślił w liście z okazji otwarcia ekspozycji wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.


Wicepremier zauważył, że "ten bezcenny zbiór stanowiący świadectwo polskiej historii i kultury może być udostępniony publiczności krośnieńskiego muzeum dzięki darowi Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji".


Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Podkarpackiego Jan Gancarski, do najcenniejszych zabytków należą m.in. pamiątki po płk. Leopoldzie Kraczkiewiczu; Złoty Krzyż Virtuti Militari nadany w 1831 roku i francuska Legia Honorowa.


Z kolei wśród zbioru fotografii wyróżniają się zdjęcia Ignacego Jana Paderewskiego i gen. Władysława Sikorskiego z ich odręcznymi autografami oraz kolekcja prezentująca przyjazd żołnierzy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera do Polski.


W ocenie Gancarskiego, "niezwykle cenny jest bogaty zbiór orłów polskich z legendarnym orłem I pułku ułanów Legionów Polskich tzw. +beliniackim+, orzełkami legionowymi, armii gen. Hallera, czy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie".


"Cenną pamiątka jest też szklany ryngraf patriotyczny z 1898 roku podarowany państwu Bronisławie i Kazimierzowi Dłuskim, czy orzeł ze sztandaru Armii Polskiej we Francji z 1917 roku" – dodał dyrektor muzeum.


Natomiast spośród archiwaliów na uwagę zasługują m.in. odręczne pisma gen. Sikorskiego z września 1939 roku, odezwa Komitetu Organizacyjnego Gwardii Narodowej z 1848 roku oraz odezwa gen. Władysława Andersa do żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie z 1943 roku.


Przekazane krośnieńskiemu muzeum plakaty obejmują lata 1917-45. Są afisze wzywające mieszkających w Stanach Zjednoczonych Polaków do wstępowania do Armii Polskiej we Francji, przedwojenny plakat promujący Polskę, czy propagandowe z czasów II wojny światowej.


"Osobną grupę stanowi zbiór plakatu powojennego, np. w języku francuskim wzywającym do uwolnienia kardynała Stefana Wyszyńskiego, czy plakaty z okresu +Solidarności+" – dodał Gancarski.


Do Muzeum Podkarpackiego trafiły także publikacje wydawane na Bliskim Wschodzie dla polskich żołnierzy, książki polskich autorów emigracyjnych. Są też wydawnictwa francuskie dotyczące dziejów Polski od XVII do XX stulecia.


Kolejną grupą zabytków są grafiki. Wśród nich znalazły się Orzeł Tomasza Tretera, pożegnanie Józefa Poniatowskiego z rodziną, wizerunki Marii Leszczyńskiej, Kazimierza Pułaskiego i George Sand oraz medaliony i relief z wizerunkiem Fryderyka Chopina.


Do Krosna trafiło także kilka filmów dokumentalnych, które dotyczą m.in. Zbrodni Katyńskiej oraz Powstania Warszawskiego. Wszystkie są zupełnie nieznane w Polsce.


Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji, które polonika gromadzi od kilkudziesięciu lat, swoje zbiory muzeum w Krośnie przekazało w 2018 roku. "Wybrano nas jednogłośnie spośród sześciu polskich muzeów" – przypomniał Gancarski.


Zbiory stowarzyszenia – zauważył - stanowią niezwykłe świadectwo służby, pracy i poświęcenia wielu pokoleń Polaków żyjących na emigracji, ludzi, którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę, dbali o zachowanie jej kultury i dziedzictwa.


Otwarcie wystawy poprzedziła uroczysta msza św. w krośnieńskiej bazylice mniejszej połączona z wmurowaniem urny z ziemią z grobów katyńskich. Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji urnę przekazało wraz polonikami.


Urnę w 1989 roku z Katynia do Paryża przywiózł Jacek Teichena - syna zamordowanego przez NKWD Henryka Ignacego Teichena. W sobotę urnę umieszczono pod Tablicą Pamięci, poświęconą ofiarom sowieckiego ludobójstwa z 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Twerze i w innych miejscach kaźni.


Z okazji wystawy Muzeum Podkarpackie w Krośnie wydało dwujęzyczny katalog opisujący zbiory.(PAP)


Autor: Alfred Kyc


kyc/ dki/


Kraj i świat

2021-06-24, godz. 14:50 Wrocław/ W Pawilonie Czterech Kopuł retrospektywa białych instalacji Ewy Kuryluk Największą do tej pory na świecie retrospektywę białych instalacji polskiej malarki Ewy Kuryluk będzie można od soboty zobaczyć w Muzeum Sztuki Współczesnej… » więcej 2021-06-24, godz. 14:50 Konfederacja: zaproponujemy poprawki do projektu Kukiz'15 i PiS tzw. ustawy antykorupcyjnej Zaproponujemy poprawki do projektu Kukiz'15 i PiS tzw. ustawy antykorupcyjnej; mamy nadzieję, że te poprawki wejdą, wtedy będziemy się zastanawiali nad poparciem… » więcej 2021-06-24, godz. 14:50 Maląg: potrzebne działania, które ułatwią młodym ludziom decyzję o założeniu rodziny (opis) Wsparcie finansowe, mieszkania z zagwarantowanym wkładem własnym, zmiany w kodeksie pracy i odpowiednia polityka podatkowa to mechanizmy, które mogą przyczynić… » więcej 2021-06-24, godz. 14:50 Kujawsko-pomorskie/ Po wypadku ruch wahadłowy na dk 10 w Solcu Kujawskim Ruch wahadłowy został wprowadzony na drodze krajowej nr 10 w Solcu Kujawskim, gdzie zderzyły się bus i samochód osobowy. Poszkodowane zostały trzy osoby… » więcej 2021-06-24, godz. 14:50 Egipt/ Resort zdrowia: zaszczepieni turyści będą mogli wjechać bez okazywania testu PCR Turyści, którzy minimum dwa tygodnie przed podróżą do Egiptu zakończyli pełny cykl szczepień przeciw Covid-19, nie będą już musieli okazywać przy wjeździe… » więcej 2021-06-24, godz. 14:50 Rosja/ Nord Stream 2 AG wystąpiła o certyfikację w charakterze niezależnego operatora Spółka Nord Stream 2 AG, która buduje i będzie operatorem gazociągu Nord Stream 2, zwróciła się do władz niemieckich o przeprowadzenie certyfikacji jako… » więcej 2021-06-24, godz. 14:40 Wimbledon - tylko Radwańska z Polek przeszła do trzeciej rundy eliminacji Urszula Radwańska jako jedyna z polskich tenisistek przeszła drugą rundę w trzystopniowych kwalifikacjach wielkoszlemowego Wimbledonu. Na tym etapie odpadły… » więcej 2021-06-24, godz. 14:40 ME 2021 – Boniek: nie osiągnęliśmy wyniku, jakiego oczekiwaliśmy (opis) Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej uważa, że na mistrzostwach Europy reprezentacja nie osiągnęła oczekiwanego wyniku. „Wielka impreza zawsze kiedyś… » więcej 2021-06-24, godz. 14:40 Kraków/ Huczny jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunt Pokaz obrazu Jana Matejki, korowód Zygmuntowski i rekonstrukcja zawieszenia dzwonu Zygmunt - te i inne atrakcje czekają na krakowian i turystów z okazji zbliżającego… » więcej 2021-06-24, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (24-06-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2021-06-24 o godz. 14:00Kaskada… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »