Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-15, 20:30 Autor: PAP

Rosja/ Zwolnienia w metrze moskiewskim po wycieku danych zwolenników Nawalnego

Blisko stu pracowników metra w Moskwie zostało zwolnionych z pracy po tym, jak hakerzy opublikowali bazę danych zwolenników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - podało w sobotę radio Echo Moskwy, powołując się na niezależny związek zawodowy.

Wiceszef związku zawodowego Metro Moskiewskie, Wasilij Szelakow, powiedział, że na razie nie może podać dokładnej liczby osób zwolnionych z pracy. Niemniej jego zdaniem osób tych może być ponad sto. Wśród zwolnionych są maszyniści kolei podziemnej, dyżurni stacji metra, personel obsługujący schody ruchome i inni pracownicy.


Jak mówił Szelakow, zwolnieni kontaktowali się ze związkami zawodowymi telefonicznie, zgłaszali się też poprzez portale społecznościowe.


Na zebraniu 17 maja związek Metro Moskiewskie ustali listę osób, które skarżyły się, iż zostały zwolnione z powodu poparcia dla Nawalnego. Związek nie wyklucza, że zwróci się do prokuratury i przygotuje pozwy w imieniu pracowników lub jeden pozew zbiorowy.


Władze metra nie skomentowały doniesień o zwolnieniach, które - według pracowników - mają bezpośredni związek z opublikowaniem w kwietniu bazy danych osób planujących udział w demonstracjach w obronie uwięzionego Nawalnego. Część zwolnionych osób twierdzi, że ich zwierzchnicy mówili im o usunięciu z pracy z powodu "braku szacunku dla władz".


Wcześniej niezależna telewizja Dożd informowała o ponad 30 pracownikach metra, których nazwiska znajdowały się w skradzionej bazie danych i którzy stracili pracę. Ludzie ci mówili mediom, że pracodawcy proponowali im napisanie podania o zwolnienie za porozumieniem stron, bez wypłacenia dodatków do pensji. W razie odmowy zwierzchnicy grozili zwolnieniem z powodu naruszenia dyscypliny.


W kwietniu br. hakerzy opublikowali bazę adresów mailowych osób, które chciały brać udział w protestach w obronie Nawalnego. Ujawnili ponad 259 tysięcy adresów mailowych i zapowiadali, że opublikują dane osobowe ich właścicieli.


Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)


awl/ akl/


Kraj i świat

2021-06-24, godz. 14:00 Prezydent podpisał ustawę o zmianie nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy Prezydent podpisał ustawę zmieniającą nazwę Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy na Politechnikę Bydgoską… » więcej 2021-06-24, godz. 14:00 Koszalin/ Prezydent miasta z absolutorium z wykonania budżetu za 2020 r. Koszalińska rada miejska udzieliła w czwartek prezydentowi Piotrowi Jedlińskiemu absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Za przyjęciem uchwały… » więcej 2021-06-24, godz. 14:00 Komisja ds. pedofilii wystąpiła do watykańskiej Kongregacji Nauki i Wiary o informacje ws. polskich duchownych (opi… W związku z nieprzekazaniem akt ze strony polskich biskupów i sądów biskupich państwowa komisja ds. pedofilii zwróciła się o informacje w sprawie polskich… » więcej 2021-06-24, godz. 14:00 GDDKiA: w przygotowaniu inwestycje drogowe o długości ponad 2800 km Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje inwestycje drogowe, których długość przekracza 2800 km, na co składa się 187 zadań - poinformowała… » więcej 2021-06-24, godz. 14:00 ME 2021 - trener Danii: mam najlepszą robotę na świecie Chwalony za grę reprezentacji Danii w piłkarskich mistrzostwach Europy trener Kasper Hjulmand odrzucił możliwość powrotu do pracy w klubie. 'Mam najlepszą… » więcej 2021-06-24, godz. 14:00 Premier przed szczytem UE: będę wskazywał na politykę Rosji w kontekście cyberataków (opis) Solidarność europejska wymaga zrozumienia interesów wschodniej flanki UE i NATO, nie można kuglować wartościami i zasadami - podkreślił w czwartek przed… » więcej 2021-06-24, godz. 14:00 Małopolskie/ 2,567 mld euro z funduszy UE dla regionu Województwo małopolskie w ramach podziału funduszy unijnych na programy regionalne uzyskało kwotę 2,567 mld euro. Jak podkreślił marszałek Małopolski… » więcej 2021-06-24, godz. 14:00 Warszawa/ Prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił raport o stanie miasta za rok 2020 Na czwartkowej sesji Rady Miasta, przed głosowaniem nad wotum zaufania, prezydent Warszawy przedstawił radnym raport o stanie miasta za rok 2020. Podczas wystąpień… » więcej 2021-06-24, godz. 14:00 Nieoficjalnie: Jakub Kumoch zastąpi Krzysztofa Szczerskiego na funkcji szefa Biura Polityki Międzynarodowej Ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch zstąpi Krzysztofa Szczerskiego na stanowisku szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej; prezydent ma ogłosić zmiany… » więcej 2021-06-24, godz. 14:00 UODO: organizator imprezy nie ma prawa żądać informacji o zaszczepieniu przeciw Covid-19 Organizator imprezy np. wesela, komunii nie ma prawa żądać od uczestników takiego wydarzenia informacji o zaszczepieniu przeciw Covid-19; osoba taka ewentualne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »