Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-14, 03:10 Autor: PAP

Kolumbia/Szesnasty dzień demonstracji antyrządowych, widmo interwencji wojska (korekta)

W czwartek, w 16. dniu demonstracji antyrządowych w Kolumbii, które nie słabną mimo, iż prezydent Ivan Duque wycofał się z zamiaru radykalnego podniesienia podatków, nastąpiła druga dymisja w jego rządzie.

Po autorze projektu podwyżki, ministrze gospodarki Alberto Carasquilli, ustąpiła ze stanowiska szefowa MSZ minister Claudia Blum.


Podała się do dymisji na dzień przed jej planowanym odlotem do Europy, gdzie miała – według jej zapowiedzi - „dementować wobec rządów państw UE fałszywe opinie na temat ostatnich wydarzeń w Kolumbii”.


Jak pisał w czwartek ukazujący się w Bogocie dziennik „El Tiempo”, dotychczasowa szefowa dyplomacji zamierzała „przeprowadzić ofensywę informacyjną aby zmienić negatywny obraz Kolumbii jako kraju tolerującego gwałcenie praw człowieka”.


Planowana podróż miała służyć – jak zapowiadała była minister – udowodnieniu, że „Kolumbia jest państwem prawa”. Przed planowana podróżą oświadczyła: „Wbrew zarzutom wysuwanym wobec kolumbijskiego rządu przez Komisję ONZ ds. Praw Człowieka oraz Organizację Państw Amerykańskich nie uciekamy się do nadmiernych interwencji sił policyjnych przeciwko demonstrantom”.


Szesnastego dnia ogólnonarodowego strajku prezydent Duque spotkał się po raz pierwszy od jego rozpoczęcia z delegacją młodzieży studenckiej, która masowo uczestniczy w demonstracjach protestacyjnych. „Byłoby niesprawiedliwością twierdzić –powiedział - że każdy kto pokojowo bierze udział w demonstracji ulicznej jest wandalem lub terrorystą, ale równie niesprawiedliwe byłoby potępianie wszystkich funkcjonariuszy sił porządku publicznego”.


Prezydent obiecał, że począwszy od drugiego semestru roku akademickiego studenci z najuboższych rodzin zostaną zwolnieni z czesnego. To jedno z żądań studiującej młodzieży.


Według danych kolumbijskich organizacji pozarządowych nie zdementowanych przez administrację prezydencką, w ciągu pierwszych dwunastu dni demonstracji, które objęły całą Kolumbię zginęło z rąk policji 41 ich uczestników.


Gremia właścicieli przedsiębiorstw kolumbijskich przedstawiły w środę rodzaj raportu nt. strat gospodarczych jakie ponieśli w toku najdłuższego strajku ogólnokrajowego w historii Kolumbii i blokad transportu jakie mu towarzyszą. „Każdy dzień, to miliardy i miliardy straconych dolarów” – napisali w raporcie jego autorzy.


Wskutek szalejącej pandemii Covid-19, w kraju w którym brak już nie tylko szczepionek , ale wielu najprostszych leków i zwykłego tlenu medycznego – przed aptekami stoją długie kolejki ludzi aby go zdobyć dla chorych członków rodziny. Tak opisywał w czwartek sytuację w Kolumbii wpływowy dziennik „El Espectador”.


„Młodzież bez środków do życia i bez przyszłości zaczęła rzucać kamieniami w policję. Demonstrują wygłodzeni ludzie skłonni do rabunków, kupcy zbrojący się, aby bronić swej własności i szaleńcy, którzy sądzą, że rewolucji dokonuje się przez podpalanie komisariatów policji” – czytamy w dzienniku.


„Tymczasem – ostrzega gazeta - w Kolumbii istnieje jedyna zorganizowana siła zdolna do przejęcia i opanowania ośrodków władzy, a jest nią wojsko”.(PAP)


ik/ jm/


Kraj i świat

2021-06-13, godz. 01:00 IMGW ostrzega przed silnym wiatrem na Pomorzu Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem w pięciu północnych powiatach województwa Pomorskiego. W porywach powieje… » więcej 2021-06-13, godz. 01:00 Jimmy Page nie wymyśliłby solówki "Schodów do nieba" bez pewnego człowieka Współtwórca zespołu Led Zeppelin wyznał, że brzdąkał na gitarze podczas sesji słynnego czwartego, niezatytułowanego, studyjnego albumu, opatrzonego numerem… » więcej 2021-06-13, godz. 00:40 ME 2021 - trener Danii: Kjaer nie był w stanie grać, piłkarze chcieli to mieć za sobą Trener reprezentacji Danii Kasper Hjulmand poinformował, że zmiana kapitana Simona Kjaera w meczu mistrzostw Europy z Finlandią (0:1) wynikała z faktu, że… » więcej 2021-06-13, godz. 00:30 ME 2021 - Belgia - Rosja 3:0 (opinie) Po meczu mistrzostw Europy Belgia - Rosja (3:0) powiedzieli: Roberto Martinez (trener reprezentacji Belgii): 'Graliśmy z Rosją trzy razy w bardzo krótkim… » więcej 2021-06-13, godz. 00:30 ME 2021 - lekarz duńskiej kadry: Eriksen rozmawiał przed dotarciem do szpitala Lekarz duńskiej kadry piłkarskiej Morten Boesen potwierdził, że Christian Eriksen miał przeprowadzony masaż serca na murawie, ale odzyskał przytomność… » więcej 2021-06-13, godz. 00:10 ME 2021 – duńskie media: ten horror pozostanie w pamięci już na zawsze Dania po przegranym meczu z Finlandią 0:1 w piłkarskich mistrzostwach Europy jest w stanie szoku. Jak podkreślają miejscowe media, jednak nie z powodu porażki… » więcej 2021-06-13, godz. 00:10 Szef WHO: liderzy G7 omawiali hipotezę wycieku wirusa z laboratorium w Chinach Przywódcy grupy G7 omawiali o różne hipotezy wybuchu pandemii koronawirusa, w tym tę, że doszło do wycieku wirusa z laboratorium w chińskim mieście Wuhan… » więcej 2021-06-13, godz. 00:10 ME 2021 - trener Belgów: Castagne już nie zagra w turnieju Piłkarz reprezentacji Belgii Timothy Castagne, który doznał kontuzji w sobotnim meczu grupy B mistrzostw Europy z Rosją, nie zagra już w turnieju - poinformował… » więcej 2021-06-12, godz. 23:50 Holenderska księżniczka rezygnuje z uposażenia wynoszącego prawie 2 mln euro Holenderska księżniczka Amalia postanowiła zrezygnować z przysługującego jej wynagrodzenia. 18-latka miała otrzymywać rocznie prawie 2 miliony euro z budżetu… » więcej 2021-06-12, godz. 23:50 LN siatkarek - Amerykanki wciąż z kompletem zwycięstw (wyniki) Siatkarki Stanów Zjednoczonych nie zwalniają tempa, w sobotę zanotowały dziesiąte z rzędu zwycięstwo w Lidze Narodów. Polki po porażce 0:3 z Brazylią… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »