Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 21:20 Autor: PAP

Senat przyjął z poprawkami nowelizację tzw. ustawy covidowej

Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy, która przewiduje zwiększenie subwencji oświatowej. Pierwotnie kwota miała być powiększona o 187 mln zł, ale w myśl przegłosowanej poprawki ma ona wzrosnąć do 280 mln zł. Środki te mają być przeznaczone na dodatkowe zajęcia dla uczniów po ich powrocie do szkół.

Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił w połowie kwietnia.


Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 96 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.


Jedna z przyjętych poprawek zakładała zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej o 280 mln zł, a nie o 187 mln jak zakładano w noweli. Sprecyzowano również cel przeznaczenia tych środków - w poprawce napisano, że zostaną one przeznaczone na sfinansowanie kosztów prowadzenia zajęć wspomagających dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz szkół artystycznych prowadzonych po powrocie do nauczania w szkołach.


Senat przyjął nowelizację również z poprawkami wykreślającymi możliwość wykonywania szczepień ochronnych w aptekach, dotyczących praw emerytalnych pracowników górniczych pracujących przy zwalczaniu epidemii oraz przedłużenia wydawania dokumentów kategorii pierwszej, drugiej i trzeciej, które nie spełniają minimalnych wymogów - te zapisy wprowadził Sejm w czasie prac nad projektem ustawy. Według opinii biura legislacyjnego, przedstawionej we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, artykuły niedotyczące subwencji oświatowej, zostały wprowadzone z naruszeniem konstytucyjnej zasady stanowienia prawa - poprawki, które są zgłaszane w toku procedowania ustawy powinny polegać na uzupełnieniu i pogłębienie treści ustawy, a nie stanowić "odrębną materię".


Rządowy projekt złożony w Sejmie dotyczył tylko zwiększenia rezerwy subwencji oświatowej o 187 mln zł. W uzasadnieniu do projektu noweli podano, że środki te mają być przeznaczone na zapewnienie uczniom po powrocie do szkół wsparcia w postaci dodatkowych zajęć wspomagających utrwalenie wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, co pozwoli uzupełnić ewentualne braki w opanowaniu przez uczniów wymagań ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.


Zajęcia te - jak podano - mają być organizowane dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Zarówno organizacja ich, jak i udział w nich uczniów będzie dobrowolny, a szczegóły dotyczące zajęć wspomagających mają się znaleźć w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki.


Teraz ustawa trafi z powrotem do Sejmu.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ mhr/


Kraj i świat

2021-06-24, godz. 20:30 Sejm przyjął z poprawkami nowelę ustawy o Agencji Badań Medycznych oraz niektórych innych ustaw Możliwość uzyskania wsparcia finansowego z Agencji Badań Medycznych (ABM) nie tylko na badania kliniczne, ale także na eksperymenty badawcze m.in. zakłada… » więcej 2021-06-24, godz. 20:30 Holandia/ Aresztowania za nielegalny hazard; skonfiskowano mienie o wartości 100 mln euro Prokuratura poinformowała o aresztowaniu sześciu osób pod zarzutem organizacji nielegalnego hazardu i prania pieniędzy. Skonfiskowano dzieła sztuki, nieruchomości… » więcej 2021-06-24, godz. 20:30 wPolityce.pl: Prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Bartosza K. Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Bartosza K., przewodniczącego Rady Fundacji Otwarty Dialog. Sąd właśnie… » więcej 2021-06-24, godz. 20:30 Historyk Musiał o filmie o Żabińskich: Trzeba uczciwie przedstawiać zachowania ludzi pod okupacją Niemców Dzięki takim produkcjom Zachód będzie mógł zobaczyć 'uczciwe realia okupacyjne' w Polsce podczas ostatniej wojny - powiedział prof. Bogdan Musiał o filmie… » więcej 2021-06-24, godz. 20:30 USA/ Biden: zamknięcie hongkońskiego dziennika pokazuje wzrost chińskich represji To smutny dzień dla wolności prasy w Hongkongu i na świecie, zamknięcie dziennika 'Apple Daily' pokazuje nasilające się represje ze strony Pekinu - oświadczył… » więcej 2021-06-24, godz. 20:30 Przewodniczący KEP: wyrażam głęboki smutek po rezolucji europarlamentu w sprawie możliwości zabijania dzieci nie… Wyrażam głęboki smutek po rezolucji europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych - oświadczył przewodniczący… » więcej 2021-06-24, godz. 20:30 MKiŚ: polsko-czeskie rozmowy ws. Turowa zawieszone do przyszłego tygodnia Polsko-czeskie rozmowy ws. kopalni Turów będą kontynuowane także w przyszłym tygodniu; rozpoczną się ponownie we wtorek - poinformował w czwartek resort… » więcej 2021-06-24, godz. 20:20 USA/ Ponadpartyjne porozumienie ws. inwestycji w infrastrukturę o wartości 1 biliona dolarów Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek porozumienie Białego Domu i senatorów z obydwu partii ws. pakietu inwestycji w infrastrukturę wartych prawie 1… » więcej 2021-06-24, godz. 20:20 Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych i skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia - takie m.in. rozwiązania przewiduje… » więcej 2021-06-24, godz. 20:20 Sejm uchwalił ustawę regulującą status zwierząt w służbach Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która reguluje status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, w Służbie Więziennej, w Siłach Zbrojnych RP… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »