Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 21:20 Autor: PAP

Ustawa o systemach oceny zgodności trafi do podpisu prezydenta

Ustawa o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku trafi do podpisu prezydenta. Senat w czwartkowym głosowaniu nie zgłosił do niej poprawek. Nowelizacja służy wdrożeniu unijnych rozporządzeń, które ustanawiają Unijną Sieć ds. Zgodności Produktów.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 100 senatorów.


Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku został uchwalony przez Sejm posiedzeniu 15 kwietnia 2021 r.


Przepisy ustawy nakazują wyznaczenie w każdym kraju jednolitego urzędu łącznikowego (JUŁ) i sporządzanie krajowej strategii nadzoru rynku oraz jej podsumowania.


Ustawa przewiduje, że rolę jednolitego urzędu łącznikowego będzie pełnił Prezes UOKiK. Regulacje unijnego rozporządzenia weszły w życie w lipcu 2019 r., przepisy dotyczące jednolitego urzędu łącznikowego będą jednak stosowane od lipca 2021 r. Natomiast przepisy dotyczące ustanowienia Sieci, której jednolite urzędy łącznikowe z każdego państwa członkowskiego UE są członkami, są stosowane od dnia 1 stycznia 2021 r.


Dlatego zdecydowano, że Prezes UOKiK uzyska kompetencje do uczestnictwa, jako jeden z przedstawicieli Polski, w pracach Unijnej Sieci do spraw Zgodności Produktów w okresie do dnia 15 lipca 2021 r. Później będzie płynnie kontynuował udział w pracach Sieci już jako JUŁ i wypełniał kompleksowo swoje zadania.


W ramach pełnienia roli urzędu łącznikowego, Prezes UOKiK będzie odpowiedzialny za reprezentowanie na forum Sieci skoordynowanego stanowiska krajowych organów nadzoru rynku i organów odpowiedzialnych za kontrolę produktów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej oraz za informowanie o krajowej strategii nadzoru rynku.


Ponadto szef UOKiK ma wspomagać wewnątrzunijną współpracę między organami nadzoru rynku państw członkowskich; chodzi m.in. o wymianę informacji oraz prawny obowiązek udzielania wzajemnej pomocy w prowadzonych postępowaniach.


W kwestii swoich kompetencji i zakresu działania jako urząd łącznikowy, szef UOKiK będzie bezpośrednio odwoływał się do przepisów rozporządzenia, które szczegółowo definiują zadania JUŁ.


Zgodnie z nowelą, pozostałe organy nadzoru rynku będą współpracować z Prezesem UOKiK, udzielając na jego wniosek niezbędnych informacji do sporządzenia strategii. (PAP)


autorka: Małgorzata Werner-Woś


mww/ mick/ mmu/


Kraj i świat

2021-06-24, godz. 07:40 Złotowe depozyty międzybankowe - WIBID,WIBOR Złotowe depozyty międzybankowe - wyliczenia GPW Benchmark - 2021-06-23 » więcej 2021-06-24, godz. 07:40 PSP: ostatniej doby 800 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych Ostatniej doby strażacy interweniowali 800 razy w związku z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych - poinformował w czwartek rano PAP rzecznik prasowy PSP… » więcej 2021-06-24, godz. 07:40 Hongkong/ Prodemokratyczny dziennik „Apple Daily” zakończył działalność Po 26 latach pracy największy prodemokratyczny dziennik w Hongkongu, „Pinggwo Yatbou” („Apple Daily”), został zmuszony do zamknięcia przez władze regionu… » więcej 2021-06-24, godz. 07:30 PKP Cargo planuje wkrótce uruchomić połączenia z Gliwic do Izmitu w Turcji PKP Cargo planuje w najbliższym czasie uruchomić połączenie z Gliwic do Izmitu w Turcji. Początkowo raz w tygodniu, ale spółka jest przygotowana do zwiększenia… » więcej 2021-06-24, godz. 07:20 Koncert online Fisza, Emade i Tworzywa w ramach drugiego "Portu Kultury" – w sobotę W cyklu koncertów drugiego 'Portu Kultury' 26 czerwca na barce nad Wisłą wystąpią Fisz, Emade, Tworzywo. Streaming koncertu dostępny będzie na Fb i na kanale… » więcej 2021-06-24, godz. 07:20 "Rz": Błąd w papierach u Gowina Brak opinii biegłego rewidenta, błędy w rachunkowości, a nawet bezprawna korzyść - Porozumienie od lat ma kłopoty ze sprawozdaniami dla PKW - podnosi czwartkowa… » więcej 2021-06-24, godz. 07:20 79 lat temu Niemcy utworzyli karną kompanię kobiet w KL Auschwitz 25 czerwca 1942 r. Niemcy utworzyli w Auschwitz karną kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek - Polek z jej… » więcej 2021-06-24, godz. 07:20 "DGP": PAŻP będzie żyć nie tylko z opłat Nowa ustawa pozwoli Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej powoływać spółki zależne i zarabiać na usługach. I zakaże strajku kontrolerom - informuje czwartkowy… » więcej 2021-06-24, godz. 07:20 NFZ: 2 mln zł na wodne karetki na Warmii i Mazurach NFZ przeznaczy 2 mln zł z dotacji Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na zespoły ratownictwa medycznego na Warmii i Mazurach. Wodne karetki spotkać można w porcie… » więcej 2021-06-24, godz. 07:20 "Gazeta Wyborcza": Efekty zdalnej edukacji - spadł poziom nauczania Trudno mi zmotywować się do nauki, a nawet wstać z łóżka - mówili uczniowie naukowcom z Uniwersytetu Śląskiego prowadzącym badania na temat edukacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »