Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 15:10 Autor: PAP

Kozłowski o odnalezionym akcie chrztu Pileckiego: to mocny dokument potwierdzający jego datę urodzin

To mocny dokument potwierdzający jego datę urodzin - powiedział PAP dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski o odnalezionym w Petersburgu akcie chrztu rtm. Pileckiego. W kwestii daty urodzin były spory wśród badaczy - dodał pełnomocnik dyrektora ds. programowych Tomasz Stefanek.

W dniu 120. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego w mediach społecznościowych Instytutu zostanie zaprezentowana cyfrowa kopia oryginalnej metryki chrztu Witolda Pileckiego, odnalezionej w rosyjskim archiwum.


"Instytut Pileckiego zajmuje się m.in. pozyskiwaniem archiwów z różnych stron świata dotyczących polskiej historii II wojny światowej, ale także rozmaitych innych tematów związanych z wiekiem XX. Witold Pilecki jest symbolem oporu przed sowieckim i niemieckim totalitaryzmem" - mówił dyrektor Instytutu.


"Rozpoczęliśmy poszukiwania dokumentacji dot. Witolda Pileckiego, która mogłaby się znajdować w archiwach, nie wiedzieliśmy, czy znajdziemy ją w Petersburgu, w Moskwie, czy w Karelii, gdzie się urodził. Po przejrzeniu rozmaitych katalogów zidentyfikowaliśmy miejsca, w których mieliśmy największą szansę, aby coś znaleźć. Niektóre z tych katalogów i dokumentów zostały cyfrowo udostępnione przez archiwa rosyjskie. Jest to bardzo mocny dokument potwierdzający datę urodzin Pileckiego" - powiedział.


Pełnomocnik dyrektora ds. programowych, historyk Tomasz Stefanek opowiedział PAP, że "na akt chrztu Witolda Pileckiego pracownicy Instytutu trafili w Petersburgu, gdzie znajdują się księgi metrykalne, księgi chrztu z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w której Witold Pilecki był chrzczony" - mówił.


Jak dodał, Pilecki urodził się w Ołońcu nad jeziorem Łagoda w republice Karelii niedaleko granicy z Finlandią. Co ciekawe, choć odległość między Ołońcem a Petersburgiem jest znaczna, to Ołoniec należał do parafii św. Katarzyny w Petersburgu, gdzie Witold Pilecki został ochrzczony".


"Odnaleziony akt chrztu potwierdza ostatecznie datę urodzenia Pileckiego, w tej kwestii były spory wśród badaczy" - powiedział Stefanek.


"To są takie najwcześniejsze, najgłębsze korzenie jego dzieciństwa, młodości. Ten dokument pokazuje też środowisko, w jakim przyszedł na świat i w jakim się wychowywał. Chrzcił go znany polski kapucyn ojciec Juwenalis Jaźwiec (który w swojej biografii miał historię zesłania na Syberię po Powstaniu styczniowym), chrzestnymi Pileckiego również byli polscy zesłańcy. Witold Pilecki dorastał w środowisku ludzi, którzy byli zesłani na Syberię po Powstaniu Styczniowym i później szukali sobie miejsca w ówczesnym imperium rosyjskim. Jego ojciec i chrzestny byli leśnikami w Ołońcu. To pokazuje dzieciństwo, dorastanie Pileckiego" - mówił.


Witold Pilecki ps. Witold urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w północnej Rosji, dokąd jego rodzina została przesiedlona w ramach represji za udział w powstaniu styczniowym. Od 1910 r. mieszkał i uczył się w Wilnie. Maturę zdał w 1921 r.


W latach 1918-21 służył w Wojsku Polskim, biorąc udział w wojnie polsko-bolszewickiej (walczył m.in. w bitwie warszawskiej). W 1939 r. wziął udział w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu przedostał się do Warszawy, gdzie stał się jednym z organizatorów konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej.


W 1940 r. podczas łapanki w Warszawie pozwolił się aresztować, by przedostać się do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i zdobyć informacje o panujących tam warunkach. "Był głównym inicjatorem konspiracji w obozie. Opracowywał sprawozdania przesłane później do dowództwa w Warszawie i dalej na Zachód. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami.


W latach 1943-44 Pilecki służył w oddziale III Kedywu KG AK i wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej w oflagu VII A w Murnau, a następnie dołączył do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Na rozkaz gen. Władysława Andersa wrócił do Polski, aby rozpocząć zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce, w tym o żołnierzach AK i 2 Korpusu więzionych w obozach NKWD i deportowanych do Rosji.


W 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i osadzony w więzieniu mokotowskim. Niecały rok później Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. (jego unieważnienie nastąpiło dopiero w 1991 r.). Ciało rtm. Pileckiego do dziś nie zostało odnalezione.


Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995) i Orderem Orła Białego (2006). (PAP)


Autor: Olga Łozińska


oloz/ dki/


Kraj i świat

2021-06-21, godz. 18:00 Włochy/ U ponad 40 proc. osób wzrost stanów lękowych i depresyjnych w pandemii U ponad 40 procent Włochów doszło podczas pandemii i lockdownu do nasilenia się stanów lękowych i depresyjnych - wynika z badań naukowców z uniwersytetów… » więcej 2021-06-21, godz. 18:00 USA/ Rząd nałożył nowe sankcje na Białoruś Amerykański resort finansów ogłosił w poniedziałek rozszerzenie listy sankcji ws. Białorusi o 16 osób i pięć podmiotów, w tym białoruskie KGB oraz wojska… » więcej 2021-06-21, godz. 18:00 Poznań/ Młoda Ukrainka straciła rękę w pralni; pracodawca skazany Pochodząca z Ukrainy Alona Romanenko w trakcie pracy w pralni w podpoznańskim Luboniu uległa wypadkowi. Magiel, przy którym pracowała, wciągnął jej rękę… » więcej 2021-06-21, godz. 17:50 Podlaskie/ Kierowca ranny po wypadku na przejeździe kolejowym 20-letni kierowca osobowego auta został ranny i trafił do szpitala po wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Orlanka (Podlaskie). Kierowany… » więcej 2021-06-21, godz. 17:50 Para Prezydencka wzięła udział w akcji "sprzątaMY"; apelowała, by nie zostawiać po sobie w lesie śmieci Wszyscy korzystamy z lasów, są one ostoją dzikiej przyrody, dlatego powinniśmy wspólnie o nie zadbać. Gorąco apelujemy do wszystkich naszych rodaków, by… » więcej 2021-06-21, godz. 17:50 UE/ Syn i synowa Łukaszenki na nowej liście unijnych sankcji przeciwko Białorusi Ministrowie spraw zagranicznych państw UE przyjęli w poniedziałek na spotkaniu w Luksemburgu kolejne sankcje przeciwko Białorusi za zmuszenie do lądowania… » więcej 2021-06-21, godz. 17:50 OFE POCZTYLION wartość jednostki rozrachunkowej POCZTYLION Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-06-21, godz. 17:40 WIG 20 na zamknięciu wyniósł 2 219,45 pkt (-0,06%) GPW SA - Wartość indeksów na zamknięciu sesji » więcej 2021-06-21, godz. 17:40 Superinteligentna elektryczna szczoteczka do zębów Oclean X Pro Elite dołącza do wyprzedaży 618 na AliExpress (Me… SHENZHEN, Chiny--(BUSINESS WIRE)-- Nadeszła Letnia wyprzedaż AliExpress 618 2021! Oclean, profesjonalna firma z branży produktów do higieny jamy ustnej, w… » więcej 2021-06-21, godz. 17:40 MEiN: ponad 1 mld zł na wsparcie i promocję czytelnictwa w ramach narodowego programu 2021–2025 (komunikat) MEiN informuje: Szanowni Państwo, uprzejmie informuję, że ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »