Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-11, 12:40 Autor: PAP

Wielkopolskie/ Policja ostrzega przed fałszywymi informacjami o szczepionkach

Wielkopolska policja ostrzega przed fałszywą informacją publikowaną w mediach społecznościowych i dotyczącą licznych przypadków śmierci po podaniu szczepionki na COVID-19. To kolejny sposób oszustów na wyłudzanie danych i pieniędzy.

Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji poinformowała we wtorek, że w ostatnim czasie na Facebooku pojawiła się nieprawdziwa informacja o kilkunastu osobach, które jednocześnie zmarły po podaniu szczepionki.


"Post odsyła do artykułu, który ma zawierać nagranie filmowe i opis całej sytuacji. Po kliknięciu w link pojawia się prośba o podanie i uwierzytelnienie swoich danych personalnych. Kierowani ciekawością internauci zapominają o zasadach bezpieczeństwa i przekazują takie informacje, nie wiedząc, że całe przedsięwzięcie to fortel oszustów" - podała Liszczyńska.


"Przestępcy, mając takie dane, przejmują naszą internetową tożsamość, którą mogą w dowolny sposób wykorzystać. Między innymi po to, aby się wzbogacić np. wyłudzając numer blik od naszych znajomych" – dodała.


Iwona Liszczyńska podkreśliła, że to nie jest pierwszy przypadek oszustwa wykorzystującego nieprawdziwe informacje. Wskazała, że co jakiś czas w serwisach społecznościowych pojawiają się fałszywe sensacyjne informacje dotyczące tematów, którymi ludzie szczególnie się interesują. Są to posty użytkowników wskazanych z imienia i nazwiska, które odsyłają do portali o wzbudzających zaufanie nazwach.


"W przeszłości takie fake newsy dotyczyły np. porwanych dzieci czy zwierząt, nad którymi znęcali się właściciele. Tytuły artykułów często wskazują, że informacja zawiera nagranie video, pokazujące przebieg całego zdarzenia " – powiedziała.


Policja przypomina, by klikając w posty odsyłające do sensacyjnych informacji nigdy nie przekazywać swoich danych personalnych.


"Każdy, kto prosi cię o to, jest potencjalnym oszustem. Chce podszyć się pod ciebie i na tym się wzbogacić! Korzystaj z wiarygodnych, znanych i sprawdzonych przez siebie źródeł informacji!" – podała policja. (PAP)


Autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ robs/


Kraj i świat

2021-06-24, godz. 19:50 Radom/ Duży grad uszkodził dachy Strażacy usuwają skutki ulewnego deszczu z gradem, który w czwartek po południu przeszedł nad Radomiem i okolicami. Kulki gradu uszkodziły około 10 dachów… » więcej 2021-06-24, godz. 19:50 Sejm oddał hołd Ignacemu Janowi Paderewskiemu Sejm minutą ciszy oddał w czwartek hołd Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Jak podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, 29 czerwca br. mija 80. rocznica… » więcej 2021-06-24, godz. 19:50 Sejm przeciw propozycji Senatu, by opóźnić wejście w życie pakietu VAT e-commerce Sejm odrzucił w czwartek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o VAT, zawierającej tzw. pakiet e-commerce. W najważniejszej Senat chciał opóźnienia… » więcej 2021-06-24, godz. 19:50 Sejm za zapewnieniem możliwości zadośćuczynień za naruszenie więzi rodzinnej Przepis jednoznacznie stanowiący, że najbliższej rodzinie osoby trwale poszkodowanej może przysługiwać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej… » więcej 2021-06-24, godz. 19:50 Sejm za poprawkami Senatu do ustawy dot. przedłużania koncesji wydobywczych Sejm w czwartek poparł poprawki Senatu do noweli o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Ustawa po zmianach zakłada, że jednorazowe przedłużenie… » więcej 2021-06-24, godz. 19:50 USA/ Koronawirus skrócił oczekiwaną długość życia Amerykanów o dwa lata W latach 2018-2020 oczekiwana średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się o prawie dwa lata. Przypisuje się to w dużej mierze pandemii… » więcej 2021-06-24, godz. 19:40 MEJ i U-23 w kajakarstwie - dziewięć osad już w finałach Dziewięć polskich osad awansowało do finału podczas pierwszego dnia mistrzostw Europy juniorów i U-23 w kajakarstwie rozgrywanych w Poznaniu. 'Tu startują… » więcej 2021-06-24, godz. 19:40 Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia 65. rocznicy Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 Sejm oddaje cześć bohaterom Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Polska nigdy o Was nie zapomni - głosi przyjęta w czwartek przez Sejm przez aklamację… » więcej 2021-06-24, godz. 19:40 Sejm przyjął część poprawek Senatu do noweli w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego Sejm przyjął w czwartek część poprawek Senatu do nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Nowela wprowadza stały mechanizm wzrostu… » więcej 2021-06-24, godz. 19:40 Premier po przejściu trąby powietrznej: nie zostawimy mieszkańców Sądecczyzny bez wsparcia Żadnego z mieszkańców Sądecczyzny, którzy ucierpieli w wyniku przejścia trąby powietrznej przez Piątkową, Librantową, Koniuszową i inne miejscowości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »