Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-11, 12:30 Autor: PAP

MF proponuje przewoźnikom ulgę podatkową dotyczącą urządzeń lokalizacyjnych

Resort finansów zaproponował przewoźnikom ulgę podatkową dotyczącą zakupu urządzeń lokalizacyjnych wykorzystywanych w nowym systemie poboru opłat drogowych e-TOLL - poinformował ministerstwo w przesłanym we wtorek PAP komunikacie.

Chodzi o ulgi na urządzenia OBU (On Board Unit) lub ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny).


“10 maja br. przedstawiciele MF i KAS rozmawiali z przewoźnikami na temat systemu e-TOLL. (...) Na spotkaniu zaproponowano przedstawicielom branży transportowej ulgę podatkową. (...) Ulga podatkowa będzie dotyczyć urządzeń OBU/ZSL” - czytamy w komunikacie.


Według resortu będzie można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.


MF przypomina, że na uruchomionej 4 maja stronie etoll.gov.pl, znajduje się aktualna lista operatorów OBU/ZSL, którzy przeszli testy i zostali dopuszczeni do systemem e-TOLL.


“Zaletą przyjętego otwartego modelu dystrybucji lokalizatorów satelitarnych jest możliwość ich wykorzystania przez przedsiębiorców w różnych celach np. do zarządzania flotą pojazdów” - czytamy w komunikacie.


Dodano, że szef KAS zapewni też bezpłatną aplikację mobilną do uiszczania opłaty. Aplikacja pozwoli w łatwy sposób, bez konieczności zakupu dodatkowego urządzenia przekazującego dane geolokalizacyjne zapłacić za przejazd.


Uruchomienie nowego systemu poboru opłat e-TOLL zostało zaplanowane na pierwszą połową czerwca tego roku.


System e-TOLL to rozwiązanie oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Zastąpi dotychczasowy system viaTOLL, który wykorzystuje technologię komunikacji bliskiego zasięgu (DSRC). Nowy system służyć będzie do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych.


We wtorkowym komunikacie poinformowano też, że obecnie w MF trwają intensywne prace nad wdrożeniem usługi EETS. Będzie to dla przedsiębiorców świadczących transgraniczne usługi transportowe, najwygodniejsza forma zapłaty.


Dzięki skorzystaniu z usług dostawcy EETS przewoźnik może przy użyciu jednego urządzenia pokładowego i jednego konta klienta płacić we wszystkich europejskich systemach poboru opłat, w których dany dostawca EETS został akredytowany. (PAP)


autor: Łukasz Pawłowski


pif/ mmu/


Kraj i świat

2021-06-16, godz. 16:00 ME 2021 - Finlandia - Rosja 0:1 (bramka) Grupa B: Finlandia - Rosja 0:1 w 45+2 min. Bramki: 0:1 Aleksiej Miranczuk (45+2). Żółta kartka - Finlandia: Glen Kamara. Rosja: Dmitrij Barinow, Magomed… » więcej 2021-06-16, godz. 16:00 ME 2021 - Finlandia - Rosja 0:1 (do przerwy) Grupa B: Finlandia - Rosja 0:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Aleksiej Miranczuk (45+2). Żółta kartka - Finlandia: Glen Kamara. Rosja: Dmitrij Barinow, Magomed… » więcej 2021-06-16, godz. 16:00 Borys: 268 tys. firm oferuje programy emerytalne, średnia stopa zwrotu z PPK to 18 proc. (opis) Na koniec maja br. 268 tys. firm oferowało programy emerytalne, a średnia stopa zwrotu z funduszy Pracowniczych Planów Kapitałowych to 18 proc. - powiedział… » więcej 2021-06-16, godz. 16:00 Synoptyk IMGW: Polska podzielona na pół; na północy słońce, na południu chmury Pogoda podzieli w środę Polskę na pół. Na północy słońce, na południu chmury i przelotne opady - informuje synoptyk IMGW Jakub Gawron. » więcej 2021-06-16, godz. 16:00 Białoruś/ Wybuch w pobliżu polskiej ambasady w Mińsku (krótka) Do wybuchu doszło w środę w Mińsku na rogu ulic Biaduli i Czapajewa, kilkadziesiąt metrów od budynku, w którym ma siedzibę polska ambasada na Białorusi… » więcej 2021-06-16, godz. 16:00 USA/ Twórca kodu internetowego www wystawia go na aukcję jako NFT Twórca otwartej sieci internetowej world wide web znanej jako www sir Tim Berners-Lee wystawił oryginalny kod w formie NFT, czyli niewymienialnego obiektu cyfrowego… » więcej 2021-06-16, godz. 15:50 Portugalia/ Zablokowane drogi i zniszczone budynki wskutek wichur i opadów Gwałtowne opady i wichury, które przeszły w nocy z wtorku na środę nad środkową i północną Portugalią, doprowadziły do zablokowania wielu dróg oraz… » więcej 2021-06-16, godz. 15:50 TK: ustawodawca nie pozostawił b. funkcjonariuszy PRL bez środków do życia (krótka2) Pomimo uznania, że prawo do świadczeń uprzywilejowanych zostało nabyte w sposób niegodziwy, ustawodawca nie pozostawił b. funkcjonariuszy bez środków do… » więcej 2021-06-16, godz. 15:50 Müller: działania podejmowane w ostatnich tygodniach, miesiącach miały charakter zorganizowany (krótka) Rano odbyło się posiedzenie RZZK w wąskim gronie dotyczące cyberataków, które były podejmowane w ostatnich tygodniach, w ostatnich miesiącach, które miały… » więcej 2021-06-16, godz. 15:50 Pieskow: na szczycie w Genewie przerwa, potem - rozmowy w poszerzonym składzie (opis) Na spotkaniu w Genewie Władimira Putina i Joe Bidena zakończyły się rozmowy prezydentów z udziałem szefów MSZ i nastąpiła przerwa, po niej rozpoczną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »