Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-11, 11:20 Autor: PAP

Obraduje rząd, który zajmie się projektem noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

We wtorek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zajmie się projektem noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, projektem zmian w ustawie o służbie zagranicznej oraz projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu gwarancyjnego "Czyste powietrze".

Projekt noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada m.in. wprowadzenie od 1 stycznia 2022 r. bezgotówkowej formy wypłaty emerytur i rent; jednak osoby, które uzyskały świadczenia wcześniej będą mogły korzystać z dotychczasowej formy przekazywania świadczenia – np. za pośrednictwem Poczty Polskiej.


W przypadku osób, które świadczenia uzyskają po 31 grudnia 2021 r. możliwa będzie inna niż bezgotówkowa forma tylko w wyjątkowych przypadkach i po uzyskaniu zgody ZUS.


Projekt zakłada rezygnację z obligatoryjnego doręczania decyzji, które zostały wydane przez ZUS i KRUS w procesie masowym, np. w związku z waloryzacją, wypłatą dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, lub podwyższeniem świadczeń.


Regulacja rozwiązuje także problem tzw. emerytur czerwcowych poprzez ustalanie emerytury, w taki sposób jak w maju, jeśli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego. Do tej pory przez brak waloryzacji kwartalnej świadczenia dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu były niższe.


Projekt przewiduje również możliwość ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy w przypadku, gdy niezdolność ta powstała w okresach pobierania świadczeń opiekuńczych, za które nie było obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Obecnie możliwość ubiegania się o rentę jest ściśle związana z koniecznością opłacania składek, ewentualnie 18 miesięcy od ustania tego okresu.


Projektowane zmiany przewidują też nowe zasady zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Będą do niego zaliczone zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niezdolności do pracy, które zaistniały przed lub po przerwie, jeżeli przerwa ta jest nie dłuższa niż 60 dni i jeżeli niezdolność ta nie występuje w okresie ciąży.


Zgodnie z projektem skróceniu ulegnie okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia – przyjęto, że nie będzie on dłuższy niż 91 dni.


Dodatkowo, zaproponowano przyznanie prawa do zasiłku macierzyńskiego osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych (śmierć pracodawcy) utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego i urodziły dziecko po ustaniu tego ubezpieczenia.


Rząd zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, którą na początku marca podpisał prezydent Andrzej Duda. Ustawa zakłada m.in. stworzenie nowej funkcji Szefa Służby Zagranicznej, zmianę naboru kadr do służby zagranicznej i możliwość powoływania przez głowę państwa odrębnych ambasadorów na placówkach dyplomatycznych.


Projekt noweli reguluje kwestię pracy kobiet w ciąży, wprowadza definicję członka rodziny i regulacje dotyczące dodatku cywilnego.


Według projektu nieobecność z tytułu choroby przypadającej w czasie ciąży, urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego, trwająca nieprzerwanie nie dłużej niż 182 dni w okresie każdego roku kalendarzowego, nie stanowi czasowej niemożności wykonywania obowiązków służbowych w placówce zagranicznej.


Zgodnie z informacjami zawartymi w wykazie prac legislacyjnych, w projekcie noweli znajdzie się też definicja "członka rodziny" pracownika służby zagranicznej. Według projektu będzie to: małżonek, dzieci własne, dzieci małżonka, przysposobione oraz inne dzieci wzięte na utrzymanie i wychowanie w ramach rodzin zastępczych w wieku do 18 lat, bądź będące w wieku określonym odrębnymi przepisami dotyczącymi zasiłków, a także osoby niepełnosprawne niezdolne do samodzielnej egzystencji, wymagające stałej opieki członka służby zagranicznej.


W projekcie noweli znalazł się także zapis dotyczący zachowania do czasu zakończenia wykonywania obowiązków służbowych w placówce zagranicznej prawa do otrzymania dodatków cywilnego, w przypadku gdy pracownik służby zagranicznej w dniu wejścia w życie ustawy otrzymuje dodatek służby cywilnej z tytułu posiadanego stopnia służbowego.


Rząd we wtorek zajmie się też projektem ustawy o gatunkach obcych, który wprowadza nowe definicje inwazyjnych gatunków obcych. Według resortu klimatu i środowiska rozwiązania zawarte w projekcie mają zapobiec niekorzystnemu wpływowi inwazyjnych gatunków obcych na różnorodność biologiczną oraz ograniczyć szkody przez nie wyrządzane.


Celem projektu jest wdrożenie przepisów unijnych, które dostosowują krajowe prawodawstwo do listy gatunków inwazyjnych obcych na terenie całej UE oraz wprowadzają możliwość kontroli unijnych granic, raportowania, wzajemnego powiadamiania i współpracy krajów członkowskich.


Ministrowie omówią także projekt noweli ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym, który zakłada, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej z prawem głosu.


Zgodnie z obowiązującą ustawą, akcje nowych emisji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. mogą obejmować´ wyłącznie plantatorzy buraków cukrowych związani ze Spółką umowami kontraktacji buraków, pracownicy Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Akcje te mogą być też nabyte przez inne osoby, ale bez prawa głosu.


Jak wskazuje się w Ocenie Skutków Regulacji, w obecnym stanie prawny, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego KSC, Skarb Państwa nabywałby czy obejmowałaby akcje nowej emisji z wyłączonym prawem głosu. Obecnie Skarb Państwa posiada 79,69 proc. udziału w kapitale zakładowym Spółki. W wyniku wprowadzonych zmian Skarb Państwa będzie mógł obejmować´ akcje z prawem głosu.


W uzasadnieniu do projektu zaznaczono, że zmiana ma związek z konsolidacją spółek z branży rolno–spożywczej, która przebiega w oparciu o KSC i jest niezbędna do skutecznego przeprowadzenia tego procesu. Konsolidacja wymaga zapewnienia akcjonariuszowi, który ma wnieść znaczące środki w postaci mienia państwowego, prawa współdecydowania o losach spółki analogicznego do jego zaangażowania kapitałowego - czytamy.


Rada Ministrów we wtorek zajmie się także projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją XI sesji Światowego Forum Miejskiego, która ma się odbyć w Katowicach w czerwcu przyszłego roku.


Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF) to organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Organizatorem jest UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Wydarzenie gromadzi z reguły ponad 20 tys. osób z całego świata.


Projekt ustawy ma określić zadania organów administracji publicznej oraz służb związane z organizacją WUF11, w szczególności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, zasady udzielania i realizacji zamówień związanych z organizacją wydarzenia, zadania zespołu ds. jego organizacji oraz zasady finansowania.


Rząd zajmie się także projektem uchwały w sprawie ustanowienia Programu gwarancyjnego "Czyste powietrze" z wykorzystaniem gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Gwarancja BGK ma być stosowana przy bankowych kredytach termomodernizacyjnych.


Powstanie programu gwarancyjnego wykorzystującego środki Banku Gospodarstwa Krajowego to efekt obowiązującej od 1 stycznia nowelizacji o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która zakładała powstanie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, z którego miałyby być udzielane poręczenia i gwarancje przez BGK w programie "Czyste powietrze".


Zgodnie z uzasadnieniem projektu gwarancja udzielana przez BGK ma usprawnić udzielanie kredytów lub pożyczek przez banki, uprościć procedury i umożliwić udzielanie kredytów osobom, które mają zdolność kredytów, ale nie posiadają wystarczających zabezpieczeń spłaty kredytu. (PAP)


autor: Mateusz Roszak


mro/ par/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 11:30 Domański: obligatoryjny KSeF dla dużych firm od 1 lutego 2026 r. (opis) Zdecydowaliśmy się na dwa terminy wprowadzenia w życie Krajowego Systemu e-Faktur; dla firm o obrotach ponad 200 mln zł KSeF stanie się obowiązkowy od 1… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącą dodatków dla zawodowych rodzin zastępczych Tysiąc zł brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych oraz osób prowadzących rodzinne… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Joński: Bielan musi odpowiedzieć, czy był pomysłodawcą wyborów korespondencyjnych (wideo) Europoseł PiS Adam Bielan będzie musiał odpowiedzieć przed komisją, czy rzeczywiście to on był pomysłodawcą przeprowadzenia wyborów w 2020 r. w trybie… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów reformujących TK Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów reformujących TK, o co wnioskowały PiS i Konfederacja. Projektami zajmie się… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Węgry/ Morawiecki: gdyby nie Orban, bylibyśmy w środku chaosu migracyjnego Gdyby nie decyzja podjęta przez premiera Węgier Viktora Orbana w czasie kryzysu migracyjnego w 2016 roku, bylibyśmy dziś w Europie w środku chaosu związanego… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Prawo.pl: przepisy dotyczące rejestracji pojazdów sprawiają kłopoty właścicielom aut (MediaRoom) Potencjalnie - zgodnie z przepisami - może dojść do sytuacji, że ten sam pojazd może być zbywany regularnie i nie zostać w praktyce nigdy zarejestrowany… » więcej 2024-04-26, godz. 11:20 Koszalin/ Sprawa dwóch dyżurnych ruchu kolejowego nadal w prokuraturze; interweniował Prokurator Generalny Sprawą dwóch dyżurnych ruchu ze stacji Koszalin i Nosówko podejrzanych o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu kolejowym nadal… » więcej 2024-04-26, godz. 11:20 Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działach Sejm uchwalił w piątek nowelizację niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej, czyli tzw. ustawę o działach, wraz z poprawką… » więcej 2024-04-26, godz. 11:20 UE/ Przejście z IX do X kadencji Parlamentu Europejskiego – najważniejsze procedury Przed europosłami, którzy zostaną wybrani w czerwcu, m.in. wybór nowego przewodniczącego i kilkadziesiąt projektów, którymi nie zdążyli zająć się… » więcej 2024-04-26, godz. 11:20 Bydgoszcz/ Po zderzeniu dwóch ciężarówek zablokowana S5 w kierunku Gdańska Zablokowana jest droga ekspresowa S5 pomiędzy węzłami Bydgoszcz Zachód i Bydgoszcz Opławiec w kierunku Gdańska, gdzie zderzyły się dwa samochody ciężarowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »