Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-10, 22:00 Autor: PAP

Komisja środowiska PE poparła podwyższenie celu ograniczenia emisji do 2030 r.

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego poparła projekt nowych przepisów, który zakłada zwiększenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE z 40 proc. do co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 roku.

W kwietniu negocjatorzy reprezentującej Radę prezydencji portugalskiej w UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie w tej sprawie. Porozumienie jest jednak wstępne i musi jeszcze zostać ostatecznie zatwierdzone przez kraje członkowskie (w ramach Rady) i Parlament Europejski.


W poniedziałek zielone światło dla nowych regulacji dała komisja środowiska PE. Nowy cel został poparty przy 52 głosach za, 24 głosach przeciw i 4 wstrzymujących się. PE na sesji plenarnej ma głosować nad nowym celem w czerwcu, po czym nowe prawo trafi do ostatecznego zatwierdzenia przez państwa członkowskie.


Inne elementy tymczasowego porozumienia obejmują ustanowienie Europejskiej Naukowej Rady Doradczej ds. Zmian Klimatu, składającej się z 15 ekspertów naukowych różnych narodowości, przy czym nie więcej niż 2 posiadających obywatelstwo tego samego państwa członkowskiego na okres czterech lat. Ta niezależna rada ma między innymi zajmować się doradztwem naukowym i sprawozdawczością na temat celów klimatycznych i międzynarodowymi zobowiązaniami UE w ramach porozumienia paryskiego.


Negocjatorzy uzgodnili, że Komisja zaproponuje pośredni cel klimatyczny na 2040 r., "w stosownych przypadkach, najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od pierwszego globalnego przeglądu przeprowadzonego w ramach porozumienia paryskiego". Jednocześnie opublikuje przewidywany orientacyjny budżet Unii w zakresie redukcji gazów cieplarnianych na lata 2030–2050 wraz z podstawową metodologią.


Budżet definiuje się jako orientacyjną całkowitą wielkość emisji netto gazów cieplarnianych (wyrażonych jako ekwiwalent CO2 i zawierający oddzielne informacje na temat emisji i pochłaniania), które mają zostać wyemitowane w tym okresie bez narażania zobowiązań Unii na mocy porozumienia paryskiego.


Negocjatorzy uzgodnili również, że Komisja będzie współpracować z sektorami gospodarki, które zdecydują się przygotować orientacyjne, dobrowolne plany działania na rzecz osiągnięcia unijnego celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Komisja będzie monitorować opracowywanie takich planów i ułatwiać dialog na szczeblu UE.


Wstępne porozumienie wyznacza również ambitny cel UE, jakim jest dążenie do uzyskania ujemnych emisji po 2050 r.


Przedstawiona na początku tego roku przez KE propozycja prawa klimatycznego jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu, sztandarowego programu obecnej Komisji, który ma sprawić, że do 2050 roku Unia Europejska będzie neutralna klimatycznie.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ tebe/


Kraj i świat

2021-06-16, godz. 16:40 ME 2021 - poliglota Haraslin rozszyfrował taktykę biało-czerwonych Lukas Haraslin, pomocnik piłkarskiej reprezentacji Słowacji, która w pierwszym meczu mistrzostw Europy pokonała w Sankt Petersburgu Polskę 2:1 przyznał… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 LN siatkarzy - Japonia - Polska 0:3 (wynik) Polscy siatkarze pokonali Japończyków 3:0 (25:14, 25:18, 25:19) w meczu 11. kolejki Ligi Narodów. Biało-czerwoni, którzy mają na koncie dziewięć zwycięstw… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Olsztyn/ Wmurowano kamień węgielny pod budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów W Olsztynie wmurowano kamień węgielny pod budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Nowa inwestycja pozwoli na zastąpienie obecnych, wyeksploatowanych… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Słowacja/ Minister Rau: spór o Turów nie położy się cieniem na stosunkach z Czechami Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział w środę PAP podczas konferencji GLOBSEC w Bratysławie, że jest przekonany, iż spór dotyczący kopalni… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Kosiniak-Kamysz: informacja rządu nt. cyberbezpieczeństwa - niepoważna Jako 'niepoważną' określił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawioną w środę w Sejmie informację rządu nt. niedawnych przypadków cyberataków… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Müller: w najbliższych tygodniach będziemy przedmiotem ataku dezinformacyjnego (opis) W najbliższych tygodniach będziemy jako cała Polska, jako klasa polityczna, bez względu na barwy polityczne, przedmiotem ataku dezinformacyjnego; służby… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Lekarze PPOZ przeciw obciążaniu ich raportowaniem m.in. badań laboratoryjnych Lekarze Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia sprzeciwiają się obciążaniu świadczeniodawców raportowaniem czynności wykonywanych przez ich podwykonawców… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Eksperci i doradcy Bidena dołączyli do drugiej rundy rozmów na szczycie w Genewie W skład amerykańskiej delegacji, która na szczycie USA-Rosja z udziałem prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina w Genewie przystąpiła do drugiej rundy… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Posłowie Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler powołali stowarzyszenie; chcą stworzyć koło w Sejmie (krótka, korekta) Posłowie niezrzeszeni: Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler powołali stowarzyszenie 'Centrum', które ma być wstępem do stworzenia nowego koła poselskiego. Ajchler… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 IBL: duże zagrożenie pożarowe w kilku miejscach na zachodzie Polski Duże zagrożenie pożarowe występuje w kilku województwach na zachodzie kraju. Dotyczy części woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »