Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-10, 21:40 Autor: PAP

Dziś (wtorek, 11 maja) w kraju

Dziś jest wtorek, sto trzydziesty pierwszy dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.09, zachód o 20.10. Imieniny obchodzą: Filip, Inga, Ignacy, Lew, Mira oraz Władysława.


# # #


126 lat temu we Lwowie urodził się Jan Parandowski, prozaik, eseista, tłumacz, znawca kultury starożytnej Grecji i Rzymu. (zmarł 26 września 1978 r.)


102 lata temu w Krakowie rozpoczęła działalność Krakowska Szkoła Pilotów, jedna z pierwszych wojskowych szkół lotniczych w Polsce.


97 lat temu powstał Polski Związek Żeglarski.


92 lata temu w Warszawie urodził się Jerzy Jarocki, reżyser teatralny; do jego najwybitniejszych spektakli należą inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza: "Wyszedł z domu", "Stara kobieta wysiaduje", "Na czworakach", "Pułapka"; do kanonu przeszły również reżyserowane przez niego sztuki Witkacego: "Matka" i "Szewcy" oraz Sławomira Mrożka: "Tango", "Rzeźnia", "Garbus", "Pieszo", "Portret". (zmarł 10 października 2012 r.)


78 lat temu w Warszawie urodził się Jan Englert, aktor, reżyser, wieloletni rektor warszawskiej PWST; dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie; wystąpił m.in. w filmach "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Akcja pod Arsenałem", "Magnat", "Wielka wsypa", "Katyń", "Tatarak", "Tajemnica Westerplatte", a także w serialach "Kolumbowie", "Polskie drogi", "Lalka", "Rodzina Połanieckich", "Dom" i "Czas honoru".


77 lat temu miało miejsce pierwsze natarcie 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino.


61 lat temu w okolicy Buenos Aires izraelscy agenci z Mosadu porwali Adolfa Eichmanna, nazistowskiego zbrodniarza, byłego szefa wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA), "mordercę zza biurka", odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów; Eichmann skazany został w Izraelu na karę śmierci i powieszony w 1962 r.


60 lat temu odbyła się premiera filmu "Ludzie z pociągu" w reżyserii Kazimierza Kutza.


49 lat temu w Warszawie urodził się Jan Ołdakowski, współtwórca i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.


39 lat temu, w czasie stanu wojennego, w Poznaniu pobity został 19-letni Piotr Majchrzak, uczeń Technikum Ogrodniczego, który w wyniku obrażeń zmarł kilka dni później; według rodziny wylegitymowany i pobity został przez patrol ZOMO.


11 lat temu w Warszawie zmarł Maciej Kozłowski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie; znany m.in. z ról w filmach "Miasto prywatne", "Nic śmiesznego", "Ogniem i mieczem", "Wiedźmin" i "Psy".


# # #


Rząd zajmie się dziś projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakłada m.in. wprowadzenie od 1 stycznia 2022 r. bezgotówkowej formy wypłaty emerytur i rent, rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych, a także zmiany w zasadach pobierania zasiłków.


Ministrowie omówią też projekt ustawy o gatunkach obcych, który wprowadza nowe definicje inwazyjnych gatunków obcych i dostosowuje krajowe prawodawstwo do unijnych regulacji. Według resortu klimatu i środowiska rozwiązania zawarte w projekcie mają zapobiec niekorzystnemu wpływowi inwazyjnych gatunków obcych na różnorodność biologiczną oraz ograniczyć szkody przez nie wyrządzane.


Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu omówiony zostanie także projekt noweli ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym, który zakłada, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej z prawem głosu.


Rada Ministrów zajmie się także projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją XI sesji Światowego Forum Miejskiego, która ma się odbyć w Katowicach w czerwcu przyszłego roku.


Rząd omówi dziś także projekt uchwały w sprawie ustanowienia Programu gwarancyjnego "Czyste powietrze" z wykorzystaniem gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Gwarancja BGK ma być stosowana przy bankowych kredytach termomodernizacyjnych. (PAP)


mro/


# # #


Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie ma zająć się dziś sprawą przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych.


Wniosek, który I prezes SN skierowała w końcu stycznia br. do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej obejmuje sześć pytań dotyczących m.in. kwestii przewalutowania kredytu. Jak przekazywał SN odpowiedzi na przedstawione pytania powinny w kompleksowy sposób "rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje", jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych.


Rzecznik SN sędzia Aleksander Stępkowski pytany pytany przed kilkoma tygodniami o konsekwencje uchwały w tej sprawie powiedział, że "przede wszystkim sądy będą wiedziały, jak orzekać". "Będą wiedziały, jakie jest stanowisko SN i będą mogły kierować się tym stanowiskiem przy rozstrzyganiu sporu między poszczególnymi stronami. To powinno przełożyć się na sprawność i szybkość postępowań sądowych" - wskazywał i dodawał, uchwała podjęta przez całą izbę SN ma moc zasady prawnej i zacznie obowiązywać zaraz po jej podjęciu.


Posiedzeniu Izby Cywilnej SN w tej sprawie ma przewodniczyć prezes Manowska. Na sprawozdawcę wyznaczono sędzię Joannę Misztal-Konecką. Sprawa będzie rozpatrywana na posiedzeniu niejawnym. Jak jednak przekazał SN "ze względu na ogromne zainteresowanie opinii publicznej oraz mediów I prezes SN może zarządzić publiczne ogłoszenie orzeczenia". TVP ma udostępnić sygnał telewizyjny zainteresowanym mediom. Niezależnie od tego transmisja z ogłoszenia orzeczenia ma zostać przeprowadzona również na profilu SN na Facebooku.


mja/


# # #


Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu będzie pisemny egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Oba egzaminy nie są obowiązkowe.


Chęć zdawania matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 27,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Z kolei chęć zdawania wiedzy o społeczeństwie zadeklarowało 5,8 proc. tegorocznych absolwentów. Razem z nimi egzaminy zdawać będą abiturienci ze starszych roczników, którzy zdecydowali się przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.


Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.


Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.


Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego, gdyż nie ma progu zaliczeniowego, służy tylko przy rekrutacji na studia.


dsr/ mhr/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2021-06-16, godz. 16:40 ME 2021 - poliglota Haraslin rozszyfrował taktykę biało-czerwonych Lukas Haraslin, pomocnik piłkarskiej reprezentacji Słowacji, która w pierwszym meczu mistrzostw Europy pokonała w Sankt Petersburgu Polskę 2:1 przyznał… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 LN siatkarzy - Japonia - Polska 0:3 (wynik) Polscy siatkarze pokonali Japończyków 3:0 (25:14, 25:18, 25:19) w meczu 11. kolejki Ligi Narodów. Biało-czerwoni, którzy mają na koncie dziewięć zwycięstw… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Olsztyn/ Wmurowano kamień węgielny pod budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów W Olsztynie wmurowano kamień węgielny pod budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Nowa inwestycja pozwoli na zastąpienie obecnych, wyeksploatowanych… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Słowacja/ Minister Rau: spór o Turów nie położy się cieniem na stosunkach z Czechami Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział w środę PAP podczas konferencji GLOBSEC w Bratysławie, że jest przekonany, iż spór dotyczący kopalni… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Kosiniak-Kamysz: informacja rządu nt. cyberbezpieczeństwa - niepoważna Jako 'niepoważną' określił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawioną w środę w Sejmie informację rządu nt. niedawnych przypadków cyberataków… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Müller: w najbliższych tygodniach będziemy przedmiotem ataku dezinformacyjnego (opis) W najbliższych tygodniach będziemy jako cała Polska, jako klasa polityczna, bez względu na barwy polityczne, przedmiotem ataku dezinformacyjnego; służby… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Lekarze PPOZ przeciw obciążaniu ich raportowaniem m.in. badań laboratoryjnych Lekarze Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia sprzeciwiają się obciążaniu świadczeniodawców raportowaniem czynności wykonywanych przez ich podwykonawców… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Eksperci i doradcy Bidena dołączyli do drugiej rundy rozmów na szczycie w Genewie W skład amerykańskiej delegacji, która na szczycie USA-Rosja z udziałem prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina w Genewie przystąpiła do drugiej rundy… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 Posłowie Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler powołali stowarzyszenie; chcą stworzyć koło w Sejmie (krótka, korekta) Posłowie niezrzeszeni: Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler powołali stowarzyszenie 'Centrum', które ma być wstępem do stworzenia nowego koła poselskiego. Ajchler… » więcej 2021-06-16, godz. 16:40 IBL: duże zagrożenie pożarowe w kilku miejscach na zachodzie Polski Duże zagrożenie pożarowe występuje w kilku województwach na zachodzie kraju. Dotyczy części woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »