Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-10, 02:10 Autor: PAP

Afganistan/Talibowie ogłosili trzydniowe zawieszenie broni

Afgańscy talibowie ogłosili w poniedziałek trzydniowe zawieszenie broni z powodu muzułmańskiego święta Eid-al-Fitr obchodzonego na zakończenie Ramadanu, miesiąca postu. Święto rozpocznie się w najbliższą środę lub czwartek, w zależności od pozycji Księżyca.

"Wszyscy mudżahedini dostali instrukcję wstrzymania wszelkich ofensywnych operacji aby zapewnić naszym rodakom pokojową i bezpieczną atmosferę podczas święta Eid-al-Fitr, tak aby mogli uczcić tę radosną okazję" - napisał na Twitterze rzecznik talibów Mohammad Naeem.


Dodał jednak, że powinni być gotowi do odwetu jeśli zostaną zaatakowani przez siły rządowe.


Podczas święta Eid-al-Fitr osoby wymieniają się prezentami i uczestniczą w tradycyjnej uczcie.


Rzecznik Abdullaha Abdullaha, przewodniczącego Wysokiej Rady ds. Pojednania Narodowego,która kieruje procesem pokojowym w Afganistanie, powitał z zadowoleniem ogłoszenie zawieszenia broni przez talibów.


Rozmowy pokojowe, które toczą się od ub. roku w stolicy Kataru - Doha, nie przyniosły dotychczas żadnych rezultatów.


Deklaracja o zawieszeniu broni nastąpiła po tygodniach nasilających się aktów przemocy i terroru w kraju i dwa dni po zamachu bombowym w pobliżu szkoły w Kabulu, w którym zginęło 68 osób, w większości uczniów, a 165 zostało rannych.


Do zamachu nie przyznała się dotychczas żadna organizacja. Talibowie, którzy dążą do obalenia rządu Afganistanu, oświadczyli, że nie mają z zamachem nic wspólnego i potępili go.


W Kabulu obowiązuje stan ostrego pogotowia po ogłoszeniu przez Waszyngton wycofania wszystkich wojsk USA z Afganistanu do 11 września br. Według władz afgańskich reakcją talibów na tę zapowiedź było nasilenie ataków w całym kraju. (PAP)


jm/


Kraj i świat

2021-06-14, godz. 17:20 MRiPS: termin zgłoszeń w konkursie Znak Jakości Ekonomii Społecznej wydłużony do 30 czerwca Do 30 czerwca wydłużono termin zgłoszeń w konkursie Znak Jakości Ekonomii Społecznej - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-06-14, godz. 17:20 Włochy/ W Weronie odkryto "małe Pompeje" W Weronie na północy Włoch archeolodzy odkryli „małe Pompeje”. Tak określono odkrycie pozostałości udekorowanej freskami budowli zniszczonej w pożarze… » więcej 2021-06-14, godz. 17:20 TFI Allianz Polska SA wartości jednostek uczestnictwa TFI Allianz Polska SA wartości jednostek na dzień: 2021-06-11 » więcej 2021-06-14, godz. 17:20 Emma Stone ćwiczyła diaboliczny śmiech Cruelli De Mon w kabinie prysznicowej Nawet tak doświadczona i utytułowana aktorka jak Emma Stone musi czasami chwytać się niekonwencjonalnych sposobów, aby dobrze zagrać jakąś scenę. Jeśli… » więcej 2021-06-14, godz. 17:20 Fundusze inwestycyjne - wartość jednostek netto Wartości netto jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych » więcej 2021-06-14, godz. 17:20 ME 2021 - Polska - Słowacja (składy) Selekcjonerzy piłkarskich reprezentacji Polski i Słowacji - Paulo Sousa oraz Stefan Tarkovic - ogłosili składy swoich zespołów na mecz grupy E mistrzostw… » więcej 2021-06-14, godz. 17:20 Hiszpania/ Arcybiskup: karanie więzieniem protestujących przed klinikami aborcyjnymi to aberracja Arcybiskup Walencji Kardynał Antonio Canizares nazwał „aberracją” projekt ustawy złożony w połowie maja w Kongresie Deputowanych przez partię socjalistyczną… » więcej 2021-06-14, godz. 17:20 Nationale-Nederlanden OFE wartość jednostki rozrachunkowej Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-06-14, godz. 17:10 Córka znanego aktora została pogryziona po twarzy przez psa To pierworodna Ewana McGregora pojawiła się na premierze filmu z poranioną twarzą. Dodać należy premierze własnego filmu, zatem obecność była więcej… » więcej 2021-06-14, godz. 17:10 Białoruś/ Dziennikarka do Pratasiewicza: Nie wierzę w pana słowa, współczuję panu (opis) Szczerze panu współczuję i nie wierze, że mówi pan szczerze. Wyobrażam sobie, co mogli z panem zrobić - powiedziała w poniedziałek w Mińsku podczas konferencji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »