Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-10, 00:30 Autor: PAP

USA/ Fauci: Ludzie mogą się zdecydować na sezonowe noszenie maseczek

Główny doradca medyczny Białego Domu dr Anthony Fauci przewiduje, że przywykli do noszenia maseczek ludzie mogą je zacząć nosić też po pandemii w okresach,w których powszechne są choroby układu oddechowego. Jak podkreślił w tym roku nie było prawie sezonu grypowego.

W ślad za tym jak administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła przed niecałym miesiącem złagodzenie federalnych wytycznych dotyczących noszenia maseczek na wolnym powietrzu, epidemiolog powrócił do tematu w niedzielę. Zwrócił uwagę na zalety wynikające z zakrywania twarzy."Myślę, że jeśli spojrzeć na dane, ludzie przyzwyczaili się do noszenie maseczek, co wyraźnie zmniejsza występowanie chorób układu oddechowego. W tym roku praktycznie nie było sezonu grypowego tylko dlatego, że stosowano się do zaleceń dotyczących zdrowia publicznego, wprowadzonych głównie w celu zwalczenia Covid-19" – powiedział Fauci w programie stacji NBC "Meet the Press".Jego zdaniem za kilka lat w sezonach przenoszenia na dużą skalę wirusów np. grypy można sobie wyobrazić powszechne noszenie maseczek. Zakładał, że zmniejszy to prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania chorób przenoszonych przez drogi oddechowe.Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w pełni zaszczepione osoby mogą już uprawiać sport i uczestniczyć w małych spotkaniach na zewnątrz bez noszenia maseczek. Jednocześnie zalecają, aby nawet w pełni zaszczepione osoby nosiły maseczki na zewnątrz przebywając w zatłoczonych miejscach.Także inni eksperci wypowiadają się w podobnym tonie. Uzależniają łagodzenie restrykcji w różnych regionach od stopnia zakażeń koronawirusem, a także odsetka zaszczepionych Amerykanów."Znaleźliśmy się w momencie, kiedy możemy zacząć znosić obostrzenia i pozwalać ludziom na wznowienie normalnej aktywności. Z pewnością nie powinniśmy już nakładać ograniczeń dotyczących zgromadzeń na wolnym powietrzu i zachęcać ludzi do wychodzenia na zewnątrz" – zauważył były szef Administracji ds. Żywności i Leków (FDA) dr Scott Gottlieb w programie stacji CBS "Face the Nation".Gottlieb sugerował, że instrukcje w sprawie zdrowia publicznego odnoszące się do zamkniętych pomieszczeń powinny być rozluźnione w stanach, w których odsetek infekcji Covid-19 jest niski, a wskaźniki szczepień wysokie."Covid nie zniknie, będziemy musieli nauczyć się z nim żyć, ale ryzyko znacznie się zmniejszyło w następstwie akcji szczepień i w wyniku odporności, którą ludzie nabyli w rezultacie wcześniejszych infekcji" - wyjaśnił Gottlieb.Według danych CDC z soboty ponad 45 proc. populacji USA otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. 33,9 proc. stanowią osoby w pełni zaszczepione.Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ jm/


Kraj i świat

2021-06-14, godz. 17:50 Warszawa/ Układ urbanistyczny ulicy Kawęczyńskiej został zabytkiem Układ urbanistyczny ulicy Kawęczyńskiej na stołecznej Pradze Północ został zabytkiem. Tak zdecydował mazowiecki konserwator zabytków prof. dr hab. Jakub… » więcej 2021-06-14, godz. 17:50 Łódzkie/ Przejezdna dk 72 między Poddębicami a Uniejowem Można już przejechać drogą krajową nr 72 pomiędzy Poddębicami a Uniejowem (woj. łódzkie) po uprzątnięciu z jezdni konarów drzewa - podali w poniedziałek… » więcej 2021-06-14, godz. 17:50 Śląskie/ Pięć osób zatrzymanych za pozbawienie wolności i pobicie 23-latka Pobicie, pozbawienie wolności oraz zmuszanie do określonego zachowania - to zarzuty przedstawione pięciu osobom, które w jednym z mieszkań w Siemianowicach… » więcej 2021-06-14, godz. 17:40 Mazowsze/ Międzyleski Szpital Specjalistyczny ma najnowocześniejszą w Polsce porodówkę W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym oddano do użytku najnowocześniejszy w Polsce oddział położniczy oraz oddział noworodkowy wraz z intensywną terapią… » więcej 2021-06-14, godz. 17:40 Wielkopolskie samorządy z dofinansowaniem na drogi i placówki wsparcia Przedstawiciele 40 wielkopolskich samorządów podpisali w poniedziałek wraz z wojewodą wielkopolskim umowy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Umowy… » więcej 2021-06-14, godz. 17:40 ME 2021 - Szkocja - Czechy 0:2 (opis) Grupa D: Szkocja - Czechy 0:2 (0:1). Bramki: 0:1 Patrik Schick (42-głową), 0:2 Patrik Schick (52). Sędzia: Daniel Siebert (Niemcy). Widzów 12 000. … » więcej 2021-06-14, godz. 17:40 WIG 20 na zamknięciu wyniósł 2 253,20 pkt (1,28%) GPW SA - Wartość indeksów na zamknięciu sesji » więcej 2021-06-14, godz. 17:40 Stoltenberg po szczycie NATO: relacje z Rosją najgorsze od zimnej wojny (krótka) Relacje z Rosją są obecnie najgorsze od czasów zimnej wojny - oznajmił w poniedziałek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po zakończeniu… » więcej 2021-06-14, godz. 17:40 LN siatkarek - Polska - Niemcy 0:3 (opis) Polskie siatkarki przegrały we włoskim Rimini z Niemkami 0:3 (23:25, 20:25, 23:25) w kolejnym meczu Ligi Narodów. Po trzydniowej przerwie drużyna Jacka Nawrockiego… » więcej 2021-06-14, godz. 17:40 Pomorskie/ Będzie druga tura wyborów burmistrza Ustki Bez rozstrzygnięcia zakończyły się przedterminowe wybory burmistrza Ustki (Pomorskie). Żaden z sześciu kandydatów nie zdobył ponad połowy głosów. W… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »