Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-08, 12:10 Autor: PAP

Wielkopolskie/ W Wolsztynie powstanie miasteczko kolejowe

Miasteczko kolejowe z atrakcjami dla dzieci i dla dorosłych miłośników kolejnictwa powstanie w Wolsztynie (Wielkopolskie). Obiekt ma uzupełnić ofertę obecnej atrakcji miasta – Parowozowni Wolsztyn.

Parowozownia Wolsztyn to ostatnia parowozownia na świecie, która obsługuje planowe przewozy pasażerskie trakcją parową na normalnym torze. Posiada około 30 parowozów różnych serii, w tym trzy czynne lokomotywy.


Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis powiedział PAP, że miasteczko kolejowe ma powstać na terenie pomiędzy Jeziorem Berzyńskim a linią kolejową – w bezpośrednim sąsiedztwie parowozowni.


Wyjaśnił, że w ramach nowej miejskiej atrakcji planuje się urządzenie trasy dla tzw. kolejki ogrodowej oraz związane tematycznie z kolejnictwem atrakcje dla dzieci. Ma tam się tam znaleźć także całoroczna ekspozycja zabytkowych parowozów. Projektowany teren planuje się połączyć ścieżkami pieszymi z terenem parowozowni oraz z terenami spacerowymi wokół Jeziora Berzyńskiego.


"Od strony wjazdu od ul. Kolejowej zaplanowano przygotowanie terenu pod parkingi oraz usytuowanie budynku mieszczącego lokal gastronomiczny, sklep z pamiątkami i kasą biletową, biuro oraz toalety. Centralnym miejscem budynku ma być wielofunkcyjny hol spełniający funkcję np. sali wystawowej, dodatkowej sali konsumpcyjnej czy małej sali kinowo-koncertowej" – powiedział PAP burmistrz.


Wojciech Lis przyznał, że czas realizacji inwestycji uzależniony jest od dostępności i pozyskania środków zewnętrznych. Trwa też obliczanie kosztów powstania miasteczka kolejowego.


Plany miasta zna szef Parowozowni Wolsztyn Wojciech Marszałkiewicz. Jak powiedział PAP, gorąco im dopinguje. "Ten projekt jest naprawdę bardzo ciekawy – to jest przyszłość, na taki pomysł czekaliśmy. Na tym nowym terenie staną nasze odnowione parowozy, które obecnie stoją przy rampie" – powiedział.


W kwietniu dyrektor instytucji mówił PAP, że jeszcze w tym roku rozpocznie się restauracja części nieczynnych lokomotyw. W tym roku lepszy wygląd zyskać ma około 10 parowozów wyłączonych z eksploatacji. W każdym parowozie zostaną uzupełnione braki, maszyny będą też odmalowane. Po restauracji do każdej z lokomotyw będzie można wsiąść, parowozy zyskają też opisy.


"Chcemy, by odświeżone lokomotywy stanęły w nowym miejscu, na specjalnie przygotowanych odcinkach torów" – powiedział PAP Marszałkiewicz.


Znawca i miłośnik kolejnictwa, autor telewizyjnego programu "Pociąg do Wielkopolski" Bartłomiej Pomianowski powiedział PAP, że pomysł miasteczka kolejowego może być świetnym uzupełnieniem oferty Parowozowni Wolsztyn oraz nową atrakcją Wolsztyna, musi to być jednak miejsce dobrze przemyślane i zorganizowane.


"Współcześni turyści są coraz bardziej świadomi. Nawet najpiękniej odrestaurowane i wyeksponowane lokomotywy, które mają tam stanąć, nie będą w Wolsztynie już niczym nowym - miasteczko musi zawierać coś, co będzie przyciągać niemal tak samo, jak czynne wolsztyńskie lokomotywy" - zauważył.


"Widziałbym tam stare urządzenia sterowania ruchem, szlaban rurowy, który za pomocą pędni samodzielnie można opuścić i podnieść. Może też jakieś stanowisko, gdzie turyści będą mogli poczuć się jak maszyniści parowozów z budzie. Będą mogli wziąć do ręki szypę, nabrać węgla i ubrudzić sobie twarz - poczuć jak jest to ciężka robota. To na pewno przyciągnie i zainteresuje" – podpowiedział Pomianowski.


Dziennikarz podkreślił przy tym, że w miasteczku kolejowym koniecznie potrzebne jest też miejsce, gdzie można coś wypić i zjeść, bo tego w sąsiedztwie parowozowni wciąż brakuje. Jak wskazał, idealnym miejscem na barek, kawiarnię byłby oczywiście – wagon. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ mok/


Kraj i świat

2021-06-15, godz. 14:50 Piłkarska LK - Estończycy rywalami Śląska w 1. rundzie eliminacji (opis) Estoński klub Paide Linnameeskond będzie rywalem Śląska Wrocław w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy. Losowanie odbyło się we wtorek w… » więcej 2021-06-15, godz. 14:50 Irlandia/ W związku z wariantem Delta zaostrzenie zasad wjazdu z Wielkiej Brytanii Rząd Irlandii zdecydował we wtorek o zaostrzeniu zasad wjazdu do kraju dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, co jest reakcją na rozprzestrzenianie się w niej… » więcej 2021-06-15, godz. 14:50 Śląskie/ Mieszkańcom podano blisko 3 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 2 984 300 dawek szczepionki przeciw COVID-19 podano do wtorku mieszkańcom woj. śląskiego, liczba w pełni zaszczepionych przekroczyła 1 mln - to dokładnie… » więcej 2021-06-15, godz. 14:50 MON: Spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (komunikat) Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej informuje: W dniach 20-21 czerwca br. ( Gdynia, Elbląg) Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie… » więcej 2021-06-15, godz. 14:40 PKO BP BANKOWY OFE informuje PKO BP BANKOWY Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-06-15, godz. 14:40 ME 2021 - policja zajmie się pogróżkami pod adresem Marcusa Berga Piłkarska federacja Szwecji SvFF, grupowego rywala Polski w mistrzostwach Europy, zdecydowała się zgłosić na policję groźby w mediach społecznościowych… » więcej 2021-06-15, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (15-06-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2021-06-15 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2021-06-15, godz. 14:40 Prezydent: wzajemna solidarność to nasz obowiązek, także przez dzielenie się dostępem do szczepionek (krótka) Świat nie będzie normalnie funkcjonował, jeśli nie pokonamy pandemii globalnie; wzajemna solidarność jest naszym obowiązkiem, także przez dzielenie się… » więcej 2021-06-15, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (15-06-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2021-06-15 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2021-06-15, godz. 14:40 Stolica/ Otwarcie wystawy "Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz" w Muzeum Woli - w środę W Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy, 16 czerwca otwarta zostanie wystawa czasowa pt. 'Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz' - poinformowała PAP Aleksandra… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »