Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-06, 23:20 Autor: PAP

Zaczęła się Kinoteka - największy festiwal filmu polskiego w Wielkiej Brytanii

19. edycja Kinoteki - największego festiwalu filmu polskiego w Wielkiej Brytanii - rozpoczęła się w czwartek pokazem pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, odbywa się online.

Festiwal, który jest organizowany przez Instytut Polski w Londynie we współpracy z partnerami brytyjskimi, potrwa do 4 czerwca. Przez ten czas widzowie będą mogli obejrzeć prawie 30 filmów pogrupowanych w kilku sekcjach tematycznych.


W sekcji Współczesne Kino Polskie znajduje się wybór 10 filmów, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych, z ostatnich kilkunastu lat, które organizatorzy określili jako współczesną polską klasykę filmową. Sekcja Nieznani Mistrzowie to seria mniej znanych filmów pięciu wybitnych polskich twórców - Andrzeja Munka, Jerzego Skolimowskiego, Agnieszki Holland, Andrzeja Żuławskiego i Barbary Sass. W sekcji 80 lat Kieślowskiego zaprezentowane zostaną wszystkie części "Dekalogu" oraz pięć wczesnych filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego, którego 80. rocznica urodzin przypada w tym roku.


W ramach sekcji Kinoteka x Walter Presents po raz pierwszy na brytyjskich ekranach pojawią się dwie nowe polskie produkcje telewizyjne - "Kruk. Szepty słychać po zmroku" i ekranizacja powieści Szczepana Twardocha "Król". Z kolei sekcja Kinoteka x IOTF po raz pierwszy wprowadzi teatr do programu festiwalu, prezentując wybór spektakli w wykonaniu czołowych polskich twórców teatralnych.


Pełen program festiwalu, wraz informacjami za pośrednictwem jakich platform można oglądać poszczególne filmy, dostępny jest pod adresem internetowym: https://kinoteka.org.uk/ (PAP)


bjn/ zm/


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 09:20 Czarnek o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli: nie stać nas na problemy kadrowe w szkołach Nie ma mowy, aby nauczyciele tracili pracę w szkole, bo nas nie stać na problemy kadrowe w szkołach - powiedział w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek… » więcej 2021-12-09, godz. 09:20 Sejm wznowił obrady Sejm w czwartek po godz. 9 wznowił obrady; izba będzie kontynuować prace nad projektem ustawy o funduszu kompensacyjnym, a także nad projektem ustawy o dodatku… » więcej 2021-12-09, godz. 09:20 Zakopane/ Społecznik i przeciwnik rządowych obostrzeń walczy z covid Społecznik Gerard Wolski z Zakopanego, który zasłynął sprzeciwem wobec lockdownu, segregacji sanitarnej i przymusowej kwarantannie, ciężko przechodzi covid… » więcej 2021-12-09, godz. 09:10 Meksyk - Chile 2:2 w towarzyskim meczu piłkarskim Piłkarze Meksyku zremisowali z Chile 2:2 (1:1) w towarzyskim meczu, który odbył się w Austin (USA). » więcej 2021-12-09, godz. 09:10 Waszczykowski: to, co ujawnił dziennik "Liberation", nie jest jeszcze końcem, to jest początek To, co ujawnił dziennik 'Liberation', nie jest jeszcze końcem, to na pewno jest początek i będziemy mieć jakiś serial - ocenił w czwartek europoseł PiS… » więcej 2021-12-09, godz. 09:10 Kukiz: jeżeli Mejza zostanie w rządzie, to będę miał poważny problem z głosowaniem z PiS To był żenujący spektakl, Łukasz Mejza udawał Mesjasza - w ten sposób lider Kukiz'15 Paweł Kukiz skomentował środową konferencję prasową wiceministra… » więcej 2021-12-09, godz. 09:10 Kraska: nikt w Polsce nie zmarł z powodu podania szczepionki przeciw COVID-19 Nikt w Polsce nie zmarł z powodu podania szczepionki przeciw COVID-19 - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Po podaniu ponad 43 mln dawek… » więcej 2021-12-09, godz. 09:00 Czarnek: trzy dni edukacji zdalnej przed świętami to rozwiązanie prewencyjne Jestem zwolennikiem nauki stacjonarnej, natomiast przyjmuję argumentację służb sanitarnych, że prewencyjnie dobrze będzie te trzy dni wykorzystać przed… » więcej 2021-12-09, godz. 09:00 Polska jednym z nielicznych krajów z rejestrem i rekomendacjami dot. leczenia powikłań u dzieci po COVID-19 Polska jest jednym z nielicznych krajów z rejestrem i rekomendacjami dot. leczenia powikłań u dzieci po COVID-19. Wyniki badań naukowców z kilku polskich… » więcej 2021-12-09, godz. 08:50 SG: Próby siłowego przekroczenia granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy Nielegalni migranci próbowali siłowo przekroczyć granicę polsko-białoruską w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy (Podlasie) - poinformowała w czwartek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »