Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-23, 12:00 Autor: PAP

Minister rolnictwa apeluje o przestrzeganie zasad bioasekuracji w związku z grypą ptaków

Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda zaapelował do rolników i hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji w związku z rozprzestrzenianiem się grypy ptaków. Jednocześnie zadeklarował, że rząd pomoże rolnikom w tej trudnej sytuacji.

W czwartek Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnych 23 ognisk grypy ptaków na terenie 10 województw kraju. Najwięcej przypadków odnotowano w woj. mazowieckim i wielkopolskim. Do likwidacji jest kolejne ponad 400 tys. ptaków.


Z danych Inspekcji Weterynaryjnej wynika, że grypa ptaków atakuje zarówno duże fermy, jak i mniejsze gospodarstwa utrzymujące po kilka sztuk drobiu. Największe ognisko HPAI stwierdzono w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Kiełpiny w gminie Siedlec, powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie, gdzie utrzymywano 305 tys. 129 kur.


W tym roku w woj. wielkopolskim, które stanowi zagłębie hodowlane drobiu, wykryto 74 ogniska, gdzie utrzymywano ok. 2 mln sztuk drobiu.


"W tym roku obserwujemy bardzo niekorzystną sytuację epizootyczną w zakresie grypy ptaków w całej Europie. Szczególnie dotyczy to Francji, gdzie w stosunku do Polski notuje się dwukrotnie większą liczbę ognisk u drobiu hodowlanego. Z kolei w Niemczech sytuacja jest porównywalna" - podkreślił minister rolnictwa.


Puda dodał, że za tę sytuację odpowiada m.in. ogromna liczba dzikich ptaków z wirusem grypy i duże zagęszczenie na danym terenie Polski gospodarstw hodowlanych. Zaznaczył, że choć choroba ta przynosi ogromne straty ekonomiczne zarówno samym rolnikom, jak i budżetowi państwa, to nie jest ona groźna dla ludzi, choć może być przenoszona przez człowieka.


"W walce z grypą ptaków musimy działać wspólnie. Bez waszego zaangażowania działania ministerstwa i rządu będą mniej skuteczne. Dlatego proszę i apeluję do wszystkich rolników i hodowców drobiu. Do każdego mieszkańca wsi, u którego na podwórku biega choćby najmniejsze stadko kur. Przestrzegajcie państwo zasad bioasekuracji. Proszę utrzymujcie drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami. Stada wolno biegające trzeba koniecznie zamknąć w odpowiednim pomieszczeniu. Przechowujcie państwo słomę pod przykryciem" - zaapelował minister.


Dodał, że należy również pamiętać, aby nie poić drobiu ani hodowanych ptaków wodą ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki. "Nie zapominajcie państwo także, aby wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób" - przypomniał Puda.


Szef resortu rolnictwa zapewnił, że rolnicy mogą liczyć na pomoc ze strony rządu. "Jednak tylko wspólne działania i wysiłek na rzecz zabezpieczenia gospodarstw przed wniknięciem wirusa pozwolą uniknąć kolejnych strat i obostrzeń w tym sektorze" - podsumował.


Inspekcja Weterynaryjna przypomina, że grypa ptaków jest niezwykle zaraźliwą chorobą wirusową drobiu, która może powodować śmiertelność do 100 proc. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany. Najbardziej podatne na chorobę są kury i indyki; najmniej strusie i emu.


Drób wodny uważa się za potencjalny rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu.


Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez pięć tygodni, zatem przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby istotne jest zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy je również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).


Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ mk/


Kraj i świat

2024-06-30, godz. 08:10 Francja/ Rozpoczęła się pierwsza tura wyborów do parlamentu, po władzę sięga skrajna prawica We Francji rozpoczęła się w niedzielę pierwsza tura przedterminowych wyborów parlamentarnych, które mogą po raz pierwszy w historii kraju przynieść rządy… » więcej 2024-06-30, godz. 08:00 Paryż - dwukrotna mistrzyni olimpijska Miller-Uibo nie wystąpi w biegu na 400 m Dwukrotna mistrzyni olimpijska (2016 i 2021) na 400 m Shaunae Miller-Uibo z Bahamów nie będzie miała szansy na zdobycie trzeciego złota w Paryżu na tym dystansie… » więcej 2024-06-30, godz. 08:00 Jeremy Renner ze szczegółami opisał swój niemal śmiertelny wypadek. „Poczułem, jak moja czaszka pęka” Na początku ubiegłego roku gwiazdor filmowej serii „Avengers” uległ bardzo poważnemu wypadkowi w czasie odśnieżania. Jeremy Renner został wówczas przejechany… » więcej 2024-06-30, godz. 07:40 Sean Penn wyznał, że jest zachwycony życiem jako singiel O burzliwym życiu miłosnym hollywoodzkiego aktora media rozpisywały się latami. Sean Penn ma za sobą trzy zakończone rozwodem małżeństwa oraz liczne przelotne… » więcej 2024-06-30, godz. 07:30 Turkmenistan/ Jedyna sieć komórkowa opóźniona technologicznie, należy do krewnego prezydenta Jedyna w Turkmenistanie działająca sieć komórkowa jest opóźniona technologicznie w stosunku do reszty świata o co najmniej 10 lat, a zarządza nią niezbyt… » więcej 2024-06-30, godz. 07:20 Za tydzień w stolicy 35. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży Pół tysiąca dzieci i młodzieży z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i z Niemiec weźmie za tydzień udział w 35. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży… » więcej 2024-06-30, godz. 07:20 95 lat temu urodził się reżyser Jan Łomnicki 30 czerwca 1929 r. w Podhajcach urodził się reżyser i scenarzysta Jan Łomnicki. Miał niezwykły dar wiernego odtwarzania klimatu czasów, które ukazywał… » więcej 2024-06-30, godz. 07:20 Paryż - prezes Polskiego Związku Jeździeckiego: wyzwaniem olimpijskie stajnie Po 44 latach przerwy Polska wystawi reprezentację olimpijską w każdej z trzech hippicznych konkurencji - skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu i WKKW. 'Największym… » więcej 2024-06-30, godz. 07:20 Ekspert o mediach społecznościowych: żyjemy w czasach multitożsamości (wywiad) Żyjemy w czasach multitożsamości, korzystając z możliwości upiększania się, maskowania. W efekcie media społecznościowe stają się dynamicznym wielogłosem… » więcej 2024-06-30, godz. 07:10 Kalendarz rocznic 1-7 lipca 1 lipca ------- 1506 - W Budzie urodził się Ludwik II Jagiellończyk, król Czech i Węgier; zginął w 1526 r. w bitwie z Turkami pod Mohaczem. 1569… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »