Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-14, 06:30 Autor: PAP

USA/ Proces ws. zabójstwa Floyda: "użycie siły uzasadnione i zgodne z rozsądkiem"

We wtorek w Minneapolis podczas procesu ws. zabójstwa George’a Floyda przez policjanta Dereka Chauvina zeznawali świadkowie obrony. Jeden z nich powiedział, że były funkcjonariusz używał siły w sposób "uzasadniony i zgodny z rozsądkiem".

"Czułem, że Derek Chauvin działał w sposób uzasadniony i obiektywnie rozsądny, postępując zgodnie z polityką Departamentu Policji Minneapolis i aktualnymi standardami egzekwowania prawa" - mówił prywatny konsultant ds. użycia siły przez organy ścigania Barry Brodd.


Jak dodał, łatwo jest osądzać postępowanie funkcjonariusza z daleka. Znacznie trudniej - postawić się w jego sytuacji i przybliżyć sobie jego strach.


Zeznanie eksperta stoi w sprzeczności z wcześniejszymi ocenami, jakie dawali świadkowie oskarżenia, w tym - szef policji w Minneapolis. Nie znalazł on żadnego usprawiedliwienia dla faktu, że Chauvin przyciskał przez ponad 9 minut kolanem szyję Floyda obezwładnionego, skutego i leżącego twarzą do ziemi.


Prokurator Steve Schleicher, zakwestionował opinię Brodda o usprawiedliwionym użyciu siły przez byłego policjanta. Wzięty w krzyżowy ogień pytań, ekspert przyznał, iż Chauvin uciskał kolanem szyję Floyda nawet po tym, jak mężczyzna zaprzestał oporu.


Prokuratorzy przypisują policji przyczynienie się do śmierci Afroamerykanina 25 maja minionego roku. Wywołało to falę protestów w USA i na całym świecie.


Główny adwokat Chauvina, Eric Nelson z swoim zespołem, powołał świadków mających także uwiarygodnić argumenty obrony m.in., że śmierć Floyda była rezultatem przedawkowania przez niego narkotyków, a nie uduszeniem z braku tlenu.


"Shawanda Hill była w SUV Floyda razem z nim przed sklepem spożywczym, gdzie rzekomo zapłacił za papierosy fałszywym banknotem 20-dolarowym. Zeznała, że wkrótce zasnął i kilka razy próbowała go obudzić z niewielkim skutkiem. Jej zeznania wzmocniły twierdzenie obrony, że Floyd był pod wpływem środków odurzających podczas zakończonej jego śmiercią interakcji z policją" – pisze Reuters.


Świadkiem obrony była też Michelle Moseng, emerytowana sanitariuszka z zespołu ratownictwa medycznego Hennepin County Medical Center. Powiedziała sędziom przysięgłym, że na komisariacie przyznał się on do przyjmowania opioidów, ponieważ "był od nich uzależniony".


"Trudno było go zbadać. Był zdenerwowany i zdezorientowany" - powiedziała.


We wtorek zeznawał też inny świadek powołany przez Erica Nelsona, obrońcę Chauvina. Chodzi o funkcjonariusza policji w Minneapolis Park, Petera Changa. Zeznał on, że kiedy przybył na miejsce zdarzenia, obawiał się o bezpieczeństwo obecnych tam funkcjonariuszy policji.


"Był tłum (…) (a ludzie) byli bardzo agresywni w stosunku do policjantów" - oświadczył.


Obrona Chauvina argumentowała, że osoby, które obserwowały rozwój wydarzeń, zagrażały funkcjonariuszom. Jak sugerował Chang, tłum rozpraszał uwagę Chauvina.


W przypadku skazania Chauvinowi grozi do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za zabójstwo drugiego stopnia. Może zostać skazany za wszystkie zarzuty, niektóre z nich lub żaden.


Były funkcjonariusz z Minneapolis nie przyznał się do zarzutów o morderstwo i zabójstwo.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ mars/


Kraj i świat

2021-05-12, godz. 07:50 Notowania metali bazowych, węgla i paliw (tabela) Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw. » więcej 2021-05-12, godz. 07:50 Majowy cykl spotkań online "PrzySłowie" z Mazowieckiego Instytutu Kultury Mazowiecki Instytut Kultury (MIK) zainaugurował majowy cykl spotkań online pt. 'PrzySłowie'. Do rozmowy zaprosiliśmy Mistrzów Słowa - ludzi, dla których… » więcej 2021-05-12, godz. 07:50 Rentowności obligacji wybranych państw (tabela) Poniżej zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. » więcej 2021-05-12, godz. 07:50 CAPITAL PARTNERS SA Raport okresowy kwartalny 1/2021 Q Raport okresowy kwartalny 1/2021 Q » więcej 2021-05-12, godz. 07:50 Zysk netto grupy BOŚ Banku w I kw. wyniósł 2,1 mln zł Zysk netto grupy BOŚ Banku w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł 2,1 mln zł wobec 23,6 mln zł przed rokiem - poinformował bank w raporcie. » więcej 2021-05-12, godz. 07:40 Tom Jones wraca z nową płytą: jego głos wciąż brzmi potężnie Nigdy nie pogubił się w roli gwiazdy i przekonuje, że sława dała mu wolność. Nowa płyta „Surrounded By Time” pokazuje jednak nową twarz legendarnego… » więcej 2021-05-12, godz. 07:40 Złotowe depozyty międzybankowe - WIBID,WIBOR Złotowe depozyty międzybankowe - wyliczenia GPW Benchmark - 2021-05-11 » więcej 2021-05-12, godz. 07:40 Tokio - brazylijscy olimpijczycy i paraolimpijczycy będą zaszczepieni priorytetowo Olimpijczycy i paraolimpijczycy Brazylii, którzy wystartują w Tokio, zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19 przed wylotem do Japonii - taką decyzję podjął… » więcej 2021-05-12, godz. 07:40 Indie/ Liczba zgonów w związku z Covid-19 przekroczyła 250 tysięcy W ciągu ostatniej doby w Indiach w związku z Covid-19 zmarło 4205 osób, zwiększając bilans zgonów od wybuchu epidemii koronawirusa w tym kraju do 254 197… » więcej 2021-05-12, godz. 07:30 Straż Graniczna skontrolowała cudzoziemców chcących przystąpić do egzaminu z j. polskiego Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili kontrole na kilkunastu uczelniach wobec cudzoziemców deklarujących chęć przystąpienia do egzaminu z języka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »