Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-13, 10:00 Autor: PAP

Szymański: nie ma powodów, aby nawet myśleć o użyciu unijnego mechanizmu wobec Polski

Pod kątem zarządzania budżetem unijnym i przeciwdziałania defraudacjom Polska ma wyższe wskaźniki niż średnia unijna, więc nie ma dzisiaj żadnych podstaw do tego, aby nawet myśleć o użyciu mechanizmu dotyczącego praworządności - podkreślił we wtorek minister ds. UE Konrad Szymański.

W Polsat News Szymański mówił o działaniu mechanizmu warunkowości w budżecie UE, który dotyczy praworządności, a któremu sprzeciwia się m.in. koalicjant PiS, Solidarna Polska. Jak wskazał, uzgodnienia przywódców państw unijnych z grudnia ub. roku mówią, że mechanizmu można użyć wtedy, gdy wystąpiła wyraźna szkoda dla budżetu UE.


"Pod kątem zarządzania tym budżetem, kontroli tego budżetu, przeciwdziałania korupcji, defraudacjom - Polska ma wyższe wskaźniki w tym obszarze niż średnia unijna. W związku z czym nie ma żadnych wątpliwości, że nie ma dzisiaj żadnych podstaw do tego, aby nawet myśleć o użyciu tego rozporządzenia" - powiedział Szymański.


Jak podkreślił, nie jest to tylko kwestia konkluzji Rady Europejskiej, bo Komisja Europejska sama stwierdziła, że musi dowieść związku bezpośredniego między danym zdarzeniem a konsekwencjami dla budżetu unijnego.


Dopytywany, co w sytuacji jeśli unijny komisarz uzna, że dany sędzia - rozpatrujący sprawę wiążącą się z wykorzystywaniem funduszy unijnych - został wybrany przez "nową" Krajową Radę Sądownictwa, więc pieniądze muszą być zawieszone, Szymański zauważył, że musiałoby dojść do jawnej defraudacji tych pieniędzy i jawnego odstąpienia od ścigania.


Minister skomentował też opinię polityka SP, wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety, która padła podczas dyskusji na Twitterze między nim a wiceszefem MSZ Pawłem Jabłoński. Kaleta napisał do Jabłońskiego m.in.: "W 2018 opracowałeś kilka nowel ustaw o SN w ramach negocjacji z KE, a Premier @MorawieckiM prosił o audiencję u PPSN Małgorzaty Gersdorf. To była realna blokada reform. Ich owocem jest rozporządzenie unijne, które może zaprzepaścić już przeprowadzone i planowane reformy".


"To jest nieprawda" - stwierdził Szymański. "Jedyne zmiany, jakie polski Sejm przyjął w 2018 roku dotyczyły wieku emerytalnego sędziów oraz zmiany z ministra sprawiedliwości na prezydenta kompetencji w zakresie mianowania asesorów sądowych, czy też przedłużania wieku orzekania sędziów" - stwierdził.


Jak wskazał, "nie ma to nic wspólnego z jakimikolwiek konsekwencjami dla niewydolności wymiaru sprawiedliwości, z jaką mamy do czynienia dzisiaj". "W związku z tym akurat w tej sprawie nie można zwalić tego na złą Unię i uznać, że niepowodzenia w zakresie wymiaru sprawiedliwości - które są naszą wspólną troską, żeby było jasne, i wspólną odpowiedzialnością - są związane z tym, że Bruksela czegoś zabraniała" - powiedział.


"Wszystkie ustawy, które by usprawniały wymiar sprawiedliwości, powodowały, że postępowania sądowe byłyby szybsze, że sądy byłyby bliżej obywatela, ustawy związane np. z cyfryzacją rejestrów sądowych mogłyby być procedowane. Bruksela nie tylko by nie oponowała, ale pewnie by je mogła po części finansować, ponieważ kwestie cyfryzacyjne są w centrum budżetu europejskiego" - podkreślił Szymański.


Rozporządzenie w sprawie mechanizmu warunkowości jest częścią pakietu unijnego budżetu na lata 2021-2027. Na mocy obowiązującego od 1 stycznia rozporządzenia płatności z budżetu UE mogą być wstrzymywane w stosunku do krajów, w których stwierdzone naruszenia zasad praworządności utrudniają zarządzanie funduszami UE.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ mok/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 17:50 Kamil Bobryk został trenerem męskiej kadry w rugby Kamil Bobryk, były reprezentant Polski, poprowadzi męską kadrę wraz z Tomaszem Stępniem, do niedawna asystentem Janusza Urbanowicza w reprezentacji kobiet… » więcej 2024-05-22, godz. 17:50 Szef MON: Bezpieczeństwo to obszar, w którym się zgadzamy Bezpieczeństwo RP to obszar, w którym różne opcje polityczne są zgodne - podkreślił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podsumowując sejmową… » więcej 2024-05-22, godz. 17:50 Sąd: areszt z zamianą m.in. na poręczenie wobec burmistrz Sokółki podejrzanej w śledztwie korupcyjnym (aktl.) Trzymiesięczny areszt, ale z możliwością jego zamiany na 70 tys. zł poręczenia majątkowego, zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w czynnościach służbowych… » więcej 2024-05-22, godz. 17:40 Sejm/ Projekt noweli ws. wymiany informacji podatkowych wraz z poprawkami skierowany do komisji Sejm w środę ponownie skierował do komisji projekt nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Komisja rozpatrzy poprawki podczas… » więcej 2024-05-22, godz. 17:40 Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką Krakowa Anna Dymna otrzyma tytuł honorowej obywatelki miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To wyróżnienie zostanie jej przyznane 'za wybitne zasługi dla… » więcej 2024-05-22, godz. 17:40 Giro d'Italia - Steinhauser wygrał 17. etap, Pogacar umocnił się na prowadzeniu (krótka) Niemiec Georg Steinhauser (EF Education - EasyPost) wygrał samotnie 17. etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia (159 km), z metą na przełęczy Passo del Brocon… » więcej 2024-05-22, godz. 17:40 Formuła 1 - w niedzielę najbardziej prestiżowa runda w sezonie (zapowiedź) W niedzielę odbędzie się ósma runda mistrzostw świata Formuły 1 - wyścig o Grand Prix Monako. Rywalizacja na tym ulicznym torze jest najbardziej prestiżowym… » więcej 2024-05-22, godz. 17:30 Chiny/ 12 amerykańskich firm zbrojeniowych objętych sankcjami Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę o objęciu sankcjami 12 firm zbrojeniowych i ich kierownictw wyższego szczebla w ramach retorsji… » więcej 2024-05-22, godz. 17:30 Powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt" Utworzenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej 'Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt' ogłosili w środę prawnicy i aktywistki organizacji… » więcej 2024-05-22, godz. 17:30 Ciechanów sprzedał "białe certyfikaty" - środki zasilą budżet miasta Dzięki wymianie ponad 1100 lamp oświetlenia na pętli miejskiej Ciechanowa (Mazowieckie) tamtejszy samorząd otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki (URE)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »