Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-12, 15:00 Autor: PAP

MI: ponowny apel o rewizję szkodliwych przepisów Pakietu Mobilności

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz ministrowie transportu ośmiu państw UE ponownie zaapelowali o dyskusję dotyczącą rewizji szkodliwych dla klimatu przepisów Pakietu Mobilności - poinformował w poniedziałkowym komunikacie resort infrastruktury.

Dodano, że szefowie resortów transportu z Polski, Bułgarii, Cypru, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Malty oraz Rumunii wystosowali wspólne pismo do Komisarz ds. transportu Adiny Vălean. W piśmie zaapelowano o podjęcie działań mających na celu zapobieżenie negatywnym efektom przepisów Pakietu Mobilności po ich wejściu w życie.


“Analizy przeprowadzone przez Komisję Europejską potwierdzają to, co Polska mówi od miesięcy. Pakiet Mobilności generuje dodatkowe, zbędne emisje CO2. Apelujemy do Pani Komisarz Adiny Vălean o debatę w sprawie zmiany niekorzystnych przepisów Pakietu Mobilności” - powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


“Przepisy te nie tylko dyskryminują różne państwa członkowskie, ale stoją także w sprzeczności z unijną polityką ochrony środowiska i Zielonym Ładem” - dodał cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, w piśmie podkreślono, że niektóre z przepisów nie tylko są sprzeczne z podstawową swobodą świadczenia usług w ramach jednolitego rynku, ale także podważają wiarygodność kluczowych polityk UE, takich jak polityka klimatyczna.


W komunikacie wskazano, że ministrowie z zadowoleniem przyjęli inicjatywę KE, aby ocenić wpływ niektórych przepisów Pakietu Mobilności, dotyczących obowiązkowego powrotu pojazdu do państwa członkowskiego siedziby co osiem tygodni oraz ograniczeń w odniesieniu do odcinków drogowych w międzynarodowym transporcie kombinowanym.


Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, ocena skutków obowiązku regularnego powrotu pojazdu do państwa członkowskiego siedziby co osiem tygodni wyraźnie pokazuje, że przepis ten spowoduje do 2,9 mln ton dodatkowych emisji CO2 w 2023 r.


W 2020 roku polski rząd przyjął uchwałę, w której potwierdził sprzeciw wobec przepisów Pakietu Mobilności I i zdecydował o zaskarżeniu ich do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Skargi do trzech aktów prawnych, wchodzących w skład części rynkowo-socjalnej Pakietu Mobilności I, zostały złożone 26 października 2020 r. przez pełnomocnika Polski przy TSUE. Skargi złożyły także inne państwa członkowskie – Litwa, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Malta i Cypr. Obecnie inne państwa członkowskie mają możliwość przyłączenia się do złożonych skarg.(PAP)


autor: Łukasz Pawłowski


pif/ je/


Kraj i świat

2021-05-12, godz. 06:30 Synoptyk IMGW: w środę ciepło; na południowym zachodzie możliwe przelotne opady i burze W środę na przeważającym obszarze naszego kraju nadal będzie pogodnie i ciepło. Jednak na krańcu południowo-zachodnim pojawi się strefa większego zachmurzenia… » więcej 2021-05-12, godz. 06:30 "Rz": poprawki w JPK bez czynnego żalu Przedsiębiorca, który złoży korektę VAT-owskiej ewidencji, nie dostanie grzywny z Kodeksu karnego skarbowego - pisze środowa 'Rzeczpospolita'. » więcej 2021-05-12, godz. 06:20 Co czwarty rodzic permanentnie udostępnia informacje o swoich dzieciach Co czwarty rodzic permanentnie udostępnia w mediach społecznościowych informacje o swoich dzieciach, które traktowane jak „mikrocelebryci” dorastają w… » więcej 2021-05-12, godz. 06:20 Ks. prof. Tomasik: ustanowienie przez papieża posługi katechety to duża zmiana w Kościele Ustanowienie przez papieża posługi katechety to wyraźny znak, że posługa świeckich jest czymś ważnym w Kościele; w Polsce pomoże w tym, by katecheza… » więcej 2021-05-12, godz. 06:20 95 lat temu Piłsudski wystąpił przeciw rządowi Witosa. Zamach majowy 95 lat temu, 12 maja 1926 r., marszałek Józef Piłsudski na czele wiernych mu oddziałów wystąpił przeciwko rządowi Wincentego Witosa. Trzydniowe walki na… » więcej 2021-05-12, godz. 06:20 Rau: Rwandzie zależy na polskiej obecności gospodarczej w ich kraju Rwandzie zależy na polskiej obecności gospodarczej w ich kraju; jest możliwość rozszerzenia zaangażowania polskiej firmy w wydobycie tam cyny - powiedział… » więcej 2021-05-12, godz. 06:20 Warszawa/ Policjanci zwrócili skradziony plecak z 1000 dolarów Ukraińcowi - złożył im "ujmujące podziękowania" Policjanci z warszawskiej Pragi Południe zostali docenieni przez mężczyznę, któremu pomogli odzyskać plecak z dokumentami i 1000 dolarów. Ukrainiec Andriej… » więcej 2021-05-12, godz. 06:20 Liga niemiecka - Alaba pomaga swojemu pierwszemu klubowi z Wiednia Obrońca Bayernu, kolega Roberta Lewandowskiego w monachijskim klubie, David Alaba, pomaga swojemu byłemu zespołowi Austrii Wiedeń, w którym rozpoczynał karierę… » więcej 2021-05-12, godz. 06:10 Miesięczny Indeks Koniunktury: Trzecia fala pandemii osłabiła nastroje przedsiębiorców Trzecia fala pandemii i utrzymujący się lockdown części firm spowodowały pogorszenie nastrojów przedsiębiorców; spadły zwłaszcza wskaźniki dot. inwestycji… » więcej 2021-05-12, godz. 06:10 USA/ Rząd rozważa, czy zachować wymóg przewożenia paliwa amerykańskimi statkami Ministerstwo transportu USA rozważa, czy tymczasowe zwolnienie z Jones Act z roku 1920 jest potrzebne dla dostaw paliw po cyberataku na Colonial Pipeline. Zgodnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »