Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-12, 15:00 Autor: PAP

UE/ KE chce zwolnienia z VAT towarów i usług dystrybuowanych przez Unię w czasach kryzysu

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek zwolnienie z podatku VAT towarów i usług udostępnianych przez instytucje europejskie państwom członkowskim i obywatelom w czasach kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

Do towarów i usług objętych proponowanym zwolnieniem należą m.in. testy diagnostyczne i materiały do ich przeprowadzania oraz sprzęt laboratoryjny; środki ochrony osobistej, jak rękawice, respiratory, maski, fartuchy, produkty i sprzęt do dezynfekcji; namioty, łóżka polowe, odzież i żywność; środki przeciwdrobnoustrojowe i antybiotyki; preparaty krwiopochodne lub przeciwciała.


Jeśli pomysł zostanie zaaprobowany przez Parlament Europejski i Radę UE to Komisja oraz inne agencje i organy UE będą mogły importować i nabywać towary i usługi bez VAT pod warunkiem, że zakupione produkty będą dystrybuowane w ramach reagowania kryzysowego w UE. Odbiorcami będą mogły być państwa członkowskie lub strony trzecie, takie jak krajowe organy lub instytucje (np. szpitale, krajowe organy ds. zdrowia lub reagowania kryzysowego).


"Źródłem tej decyzji są doświadczenia nabyte w trakcie pandemii koronawirusa. Okazało się między innymi, że podatek VAT pobierany od niektórych transakcji staje się w ramach zamówień publicznych kosztem obciążającym i tak już ograniczone budżety. Dzisiejsza inicjatywa ma zatem zmaksymalizować skuteczność funduszy UE wykorzystywanych w interesie publicznym do reagowania na sytuacje kryzysowe, takie jak klęski żywiołowe i stany zagrożenia zdrowia publicznego. Jej celem jest również wzmocnienie na poziomie Unii organów ds. zarządzania klęskami żywiołowymi i kryzysami, takich jak organy tworzące Europejską Unię Zdrowotną i Unijny Mechanizm Ochrony Ludności" - czytamy w oświadczeniu uzasadniającym inicjatywę KE.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ tebe/


Kraj i świat

2021-05-12, godz. 07:10 Sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje w środę kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na ambasadora RP przy ONZ Sejmowa komisja spraw zagranicznych podczas środowego posiedzenia zaopiniuje kandydaturę obecnego szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztofa… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Niemieckie służby alarmują: Rosjanie wyjątkowo aktywnie pozyskują patenty i technologie zbrojeniowe Rosyjskie służby wywiadowcze wyjątkowo aktywnie w ostatnim czasie 'polują' na patenty i technologie z sektora zbrojeniowego - ustalił dziennik 'Bild', powołujący… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Warszawa/ Pozorowali kolizje i wyłudzali odszkodowania; 11 osób zatrzymanych Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób podejrzanych o oszustwa lub udział w grupie przestępczej, która pozorowała kolizje i wyłudzała odszkodowania… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Ekspertka: trudno o dobrą alternatywę dla lokat Realne oprocentowanie lokat jest ujemne, jednak trudno o alternatywę; podobny poziom bezpieczeństwa kapitału dają obligacje, ale trzeba włożyć pieniądze… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Senat/ Wróblewski może być pewien głosów PiS, opozycja zapowiada sprzeciw Wybrany przez Sejm na nowego RPO poseł PiS Bartłomiej Wróblewski w Senacie może liczyć na poparcie swojej partii. Jednak jeżeli zgodnie z zapowiedziami senatorowie… » więcej 2021-05-12, godz. 07:00 W Holandii kobiety będą grać razem z mężczyznami w piłkę nożną Kobiety będą mogły grać razem z mężczyznami w amatorskich drużynach piłkarskich w Holandii - zadecydowała tamtejsza federacja. Do tej pory było to możliwe… » więcej 2021-05-12, godz. 07:00 Francja/ Szef Sztabu Generalnego wzywa wojskowych do przestrzegania neutralności politycznej Szef Sztabu Generalnego sił zbrojnych Francji generał Francois Lecointre wezwał żołnierzy do przestrzegania neutralności politycznej w związku z publikacją… » więcej 2021-05-12, godz. 07:00 "PB": Ceny drewna podcinają nogi meblom Drożejące drewno i płyty drewnopochodne oraz inne surowce powodują, że producenci mebli i drzwi, którzy nakręcają polski eksport, drżą o jutro - czytamy… » więcej 2021-05-12, godz. 07:00 Komorowski: na odbudowę konserwatywnego skrzydła PO może być już za późno (wywiad) Swego czasu bardzo namawiałem Platformę na odbudowę w ramach partii skrzydła konserwatywnego. Dziś jest już późno, jeśli nie za późno - mówi w rozmowie… » więcej 2021-05-12, godz. 07:00 BOŚ SA Raport okresowy kwartalny skonsolidowany 1/2021 QSr Raport okresowy kwartalny skonsolidowany 1/2021 QSr » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »