Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-11, 08:10 Autor: PAP

MKiŚ: dostawcy energii elektrycznej nie będą już mogli budować stacji ładowania w gminach

Nowa ustawa o elektromobilności nie przewiduje budowy stacji ładowania przez dystrybutorów energii elektrycznej (OSD) w gminach, które mają ich za mało - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak podało ministerstwo, usunięcie z projektu ustawy o elektromobilności zapisu dotyczącego tzw. mechanizmu interwencyjnego, w ramach którego operatorzy systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych (OSD), mieli wybudować brakującą liczbę stacji ładowania w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców (o ile próg minimalny nie został osiągnięty w trybie rynkowym), wynika z konieczności implementacji do polskiego prawa dyrektywy z 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej.


Zgodnie z zapisami dyrektywy, operatorzy systemów dystrybucyjnych nie mogą być właścicielami, tworzyć ani obsługiwać punktów ładowania pojazdów elektrycznych, ani zarządzać takimi punktami, z wyjątkiem przypadków gdy operatorzy systemów dystrybucyjnych są właścicielami prywatnych punktów ładowania wyłącznie na własny użytek - wyjaśnił resort.


Rzecznik MKiŚ Aleksander Brzózka zaznaczył, że nie jest planowane tworzenie kolejnego mechanizmu interwencyjnego. Dodał, że wraz z NFOŚiGW planuje uruchomienie programu wsparcia budowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych oraz tankowania wodoru.


Według rzecznika MKiŚ Aleksandra Brzózki, planowane wsparcie udzielane będzie samorządom oraz przedsiębiorcom i pozwoli na istotne zwiększenie liczby dostępnych stacji ładowania.


W ocenie dyrektora zarządzającego PSPA Macieja Mazura, tzw. mechanizm interwencyjny stał się w praktyce głównym stymulantem budowy stacji ładowania w polskich gminach, w szczególności w zakresie ładowarek AC. "Aktualnie OSD już zrealizowały lub nadal realizują budowę stacji, jednak ustawodawca nie wyjaśnił, jaki los prawny czeka projekty będące w toku" - zaznaczył.


Jak wskazał, zapis ten w ustawie o elektromobilności od początku wzbudzał kontrowersje, zarówno z perspektywy bezpośrednio zaangażowanych podmiotów, jak i w szeroko rozumianej branży. "Natomiast jego usunięcie, na obecnym etapie realizacji umów budowy infrastruktury ładowania, której lokalizacje i parametry zostały uzgodnione w długotrwałym i żmudnym procesie dialogu pomiędzy spółkami dystrybucyjnymi (OSD) a samorządami, jest najgorszym momentem na dokonanie tak radykalnego ruchu" - dodał.


Według Mazura, nowelizacja pozostawi OSD z problemem inwestycji w toku, koniecznością ich zatrzymania i rozliczenia. "W wątpliwej sytuacji stawia też samorządy, które nadal będą objęte dorozumianym obowiązkiem uzupełnienia stanu stacji/punktów do niezbędnego określonego w ustawie minimum w stosunku do punktów zainstalowanych rynkowo do stycznia 2020 r., ale już bez wsparcia wyznaczonego ustawowo inwestora zastępczego jakim były OSD oraz bez alternatywnych źródeł finansowania tych inwestycji" - zaznaczył.


Jak ocenił, wobec braku powiązania wspomnianego obowiązku z jakimikolwiek sankcjami za jego niewykonanie, w nowym brzmieniu ustawy rozbudowa ogólnodostępnej infrastruktury ładowania w gminach może ulec w praktyce zawieszeniu.


Według resortu klimatu i środowiska, znowelizowana ustawa o elektromobilności, wejdzie w życie w drugiej połowie roku. (PAP)


autorka: Longina Grzegórska-Szpyt


lgs/ drag/


Kraj i świat

2021-05-12, godz. 07:40 Tom Jones wraca z nową płytą: jego głos wciąż brzmi potężnie Nigdy nie pogubił się w roli gwiazdy i przekonuje, że sława dała mu wolność. Nowa płyta „Surrounded By Time” pokazuje jednak nową twarz legendarnego… » więcej 2021-05-12, godz. 07:40 Złotowe depozyty międzybankowe - WIBID,WIBOR Złotowe depozyty międzybankowe - wyliczenia GPW Benchmark - 2021-05-11 » więcej 2021-05-12, godz. 07:40 Tokio - brazylijscy olimpijczycy i paraolimpijczycy będą zaszczepieni priorytetowo Olimpijczycy i paraolimpijczycy Brazylii, którzy wystartują w Tokio, zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19 przed wylotem do Japonii - taką decyzję podjął… » więcej 2021-05-12, godz. 07:40 Indie/ Liczba zgonów w związku z Covid-19 przekroczyła 250 tysięcy W ciągu ostatniej doby w Indiach w związku z Covid-19 zmarło 4205 osób, zwiększając bilans zgonów od wybuchu epidemii koronawirusa w tym kraju do 254 197… » więcej 2021-05-12, godz. 07:30 Straż Graniczna skontrolowała cudzoziemców chcących przystąpić do egzaminu z j. polskiego Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili kontrole na kilkunastu uczelniach wobec cudzoziemców deklarujących chęć przystąpienia do egzaminu z języka… » więcej 2021-05-12, godz. 07:30 CBŚP: Zgłaszali fikcyjne kolizje i wyłudzali odszkodowania (komunikat) - CBŚP informuje: Uszkodzone lub stare pojazdy brały udział w zderzeniach w celu upozorowania kolizji, na podstawie których wyłudzano odszkodowania. Według… » więcej 2021-05-12, godz. 07:30 "ND": Najlepsi zbadają amantadynę Polskie badania kliniczne amantadyny zostaną dziś włączone do międzynarodowego konsorcjum naukowego - poinformował w środę 'Nasz Dziennik'. » więcej 2021-05-12, godz. 07:20 Podlaskie/ Pół mln paczek nielegalnych papierosów zamiast ładunku karmy dla zwierząt Przemyt 500 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości prawie 7,5 mln zł udaremnili funkcjonariusze podlaskiej KAS. W pobliżu polsko-litewskiej granicy… » więcej 2021-05-12, godz. 07:20 "PB": Equinor osiedla się w Polsce Norweski gigant energetyczny będzie się starał o kolejne lokalizacje na Bałtyku. W planach ma też inwestycje w fotowoltaikę, wiatraki na lądzie i magazyny… » więcej 2021-05-12, godz. 07:20 Dzięki aplikacji "Too Good To Go" udało się zaoszczędzić w Polsce milion posiłków Dzięki darmowej aplikacji 'Too Good To Go' stworzonej przez startup udało się zaoszczędzić w Polsce milion posiłków, które nie trafiły do kosza, ale do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »