Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-08, 07:40 Autor: PAP

Sąd Najwyższy uchylił wyrok ws. odszkodowania za internowanie w stanie wojennym

Sąd Najwyższy, po skardze nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego, uchylił wyrok poznańskiego sądu, który przyznał 20 tys. zł zadośćuczynienia mężczyźnie internowanemu w stanie wojennym na siedem miesięcy za działalność antykomunistyczną.

O postanowieniu SN poinformowała PAP Prokuratura Krajowa. Z informacji prokuratury wynika, że Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego, uchylił zaskarżone orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania temu sądowi.


Jak zaznaczyła prokuratura, Sąd Najwyższy wskazał, że poznański sąd "podszedł do sprawy w sposób dowolny i mało refleksyjny". "Sąd Najwyższy zaznaczył, że wydając zaskarżone postanowienie Sąd Apelacyjny w Poznaniu naruszył w szczególności zasadę sprawiedliwości społecznej poprzez niesprawiedliwe potraktowanie wnioskodawcy w procesie decydowania o tym, czy zachodzą przesłanki uzasadniające przyznanie odszkodowania i zadośćuczynienia" - wskazała prokuratura.


Sąd Najwyższy podkreślił też, że poznański sąd nie wskazał w materiale dowodowym podstaw do uznania, iż rzeczywista szkoda i krzywda mężczyzny nie była wyższa niż 25 tys. zł.


Sprawa dotyczy Stanisława J., który w stanie wojennym był internowany przez siedem miesięcy za działalność antykomunistyczną. W 2008 r. poznański sąd okręgowy przyznał mu 20 tys. zł zadośćuczynienia. Prokuratura przypomniała, że w tamtym czasie przepisy ograniczały wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia do kwoty 25 tys. zł. Jednak w 2011 r. Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis za niezgodny z konstytucyjną.


W konsekwencji działacz antykomunistyczny złożył wniosek o wznowienie postępowania ws. zadośćuczynienia. W 2012 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu oddalił jednak to roszczenie, uznając, że nie ma podstaw do stwierdzenia, iż rzeczywista szkoda i krzywda, wynikłe z internowania, uzasadniały zasądzenie kwoty wyższej niż 25 tys. zł. Sąd wskazał też, że skoro wyrok, w którym przyznano Stanisławowi J. 20 tys. zł, nie został przez niego zaskarżony, to pozwala to przyjąć, że zasądzona kwota go satysfakcjonowała.


W uzasadnieniu sąd apelacyjny podkreślił, że Stanisław J. nie spełnił jednocześnie trzech warunków wymaganych do wznowienia postępowania: wydania przez sąd orzeczenia na podstawie uchylonych później przepisów, żądania w pierwotnym wniosku kwoty ponad 25 tys. zł oraz wyceny szkody i krzywdy na kwotę wyższą niż 25 tys. zł.


Prokurator generalny nie zgodził się z tym orzeczeniem i wystąpił do SN ze skargą nadzwyczajną w tej sprawie. W skardze wniesiono o uchylenie postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.


Zdaniem prokuratora generalnego zaskarżone orzeczenie narusza konstytucyjne zasady, wolności i prawa człowieka i obywatela oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego. Według PG poznański sąd apelacyjny, oddalając wniosek, błędnie zinterpretował wyrok Trybunału Konstytucyjnego, przez co - w jego ocenie - uniemożliwił wnioskodawcy uzyskanie należnej rekompensaty.


W skardze podniesiono również, że sąd nie zagwarantował ochrony praw majątkowych wnioskodawcy, w tym jego roszczeń odszkodowawczych. "Tym samym wnioskodawca został pozbawiony przez Sąd możliwości dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia w kwocie wyższej niż 25 tys. zł. Sąd Apelacyjny w Poznaniu w dowolny sposób przyjął, że kwota zadośćuczynienia, jaką otrzymał wnioskodawca, jest adekwatna" - wskazała prokuratura.(PAP)


autor: Mateusz Mikowski


mm/ jann/


Kraj i świat

2021-04-20, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - Pogoń - Górnik 1:0 (opinie) Po meczu Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze (1:0) powiedzieli: Marcin Brosz (trener Górnika): 'Przyjechaliśmy tu z myślą by jak najwyżej odbierać piłki… » więcej 2021-04-20, godz. 21:10 "Spiegel": co najmniej 6 agentów GRU mogło brać udział w ataku na czeski skład amunicji Eksplozja składu amunicji w Czechach w 2014 roku była najwyraźniej wynikiem skomplikowanej operacji rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU; z badań portalu Spiegel… » więcej 2021-04-20, godz. 21:10 Dziś (środa, 21 kwietnia) na świecie ŚWIAT - Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakażenie… » więcej 2021-04-20, godz. 21:10 Hiszpania/ W warsztacie produkowano broń palną za pomocą drukarki 3D Na Teneryfie wykryto należący do administratora domu opieki warsztat, w którym produkowano broń palną za pomocą drukarki 3D. Sprawca został zatrzymany we… » więcej 2021-04-20, godz. 21:00 Czechy/ Wicepremier Hamaczek ma dodatkową ochronę Czeski wicepremier i minister spraw wewnętrznych, a obecnie odpowiedzialny także za resort dyplomacji Jan Hamaczek ma wzmocnioną ochronę - potwierdził we… » więcej 2021-04-20, godz. 21:00 Rozporządzenie - w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dawka dla osób powyżej 18 r.ż. (krótka) W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek wieczorem rozporządzenie Rady Ministrów, w którym przesądzono, iż w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki… » więcej 2021-04-20, godz. 21:00 El. MŚ piłkarek ręcznych - Polska wyeliminowana po porażce z Austrią (opis) Polska przegrała w podwarszawskich Markach z Austrią 26:29 (11:15) w rewanżowym spotkaniu barażowym o awans do mistrzostw świata piłkarek ręcznych i nie… » więcej 2021-04-20, godz. 21:00 Dowódca sił USA na Bliskim Wschodzie: mam poważne obawy dotyczące talibów Dowódca sił USA na Bliskim Wschodzie, generał piechoty morskiej Frank McKenzie powiedział we wtorek w Izbie Reprezentantów, że wobec planowanego wycofania… » więcej 2021-04-20, godz. 21:00 Świątek i Hurkacz postawili teraz na treningi zamiast startu w turniejach Zarówno Iga Świątek, jak i Hubert Hurkacz zmienili swoje pierwotne plany startowe i wycofali się z odbywających się w drugiej połowie kwietnia turniejów… » więcej 2021-04-20, godz. 21:00 Niedzielski: kontynuacja spadkowego trendu nowych zakażeń Poniedziałkowa liczba zleceń na testy na Covid19, wynosząca 28 tys., wskazuje na kontynuację spadkowego trendu nowych zakażeń - napisał we wtorek na Twitterze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »