Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-08, 07:40 Autor: PAP

Niemieckie media pod wrażeniem boomu technologicznego w Polsce

"Boom technologiczny w Polsce? Jeśli masz teraz w oczach znaki zapytania, prawdopodobnie nie miałeś jeszcze do czynienia z krajem sąsiadującym z Niemcami" - pisze portal t3n.de. "W rzeczywistości polska scena technologiczna przeszła przez ostatnie kilka lat wyjątkowy proces wzrostu".

W tekście zatytułowanym "Silicon Polska - technologiczny hotspot w europejskim sąsiedztwie" (silicon w nawiązaniu do Silicon Valley, Doliny Krzemowej w Kalifornii, centrum amerykańskiego sektora zaawansowanych technologii) możemy przeczytać m.in. o tym jak wielkie firmy inwestują w Polsce i że powodem tego są wysoko wykwalifikowane kadry.


"Według Nasdaq Polska ma jedną z największych pul talentów technologicznych w Europie. Nic dziwnego, że w polską scenę technologiczną inwestują ugruntowani gracze. Na przykład Intel, amerykański producent półprzewodników, otworzył niedawno jeden ze swoich większych ośrodków badawczo-rozwojowych w Gdańsku. Młodsze pokolenia spotykają się w warszawskich przestrzeniach coworkingowych i laboratoriach innowacji. W maju ubiegłego roku Microsoft ogłosił plan transformacji cyfrowej w Polsce i zainwestował miliard dolarów".


Autorka tekstu, Anna Zarudzka, która sama zajmuje się projektowaniem i rozwojem produktów cyfrowych zwraca uwagę na duży udział kobiet w polskim boomie technologicznym. "Aspektem, który czyni polską scenę technologiczną interesującą, jest liczba kobiet w branży. (...) W 2016 r. odsetek kobiet wśród absolwentów nauk ścisłych wynosił 40, w porównaniu z zaledwie 33 procentami w innych krajach europejskich, takich jak Francja, Włochy i Wielka Brytania". W firmie autorki 11 z 14 stanowisk kierowniczych zajmują kobiety.


Czemu przypisać siłę polskiej sceny technologicznej? "Konwergencji szeregu kwestii społeczno-ekonomicznych: po pierwsze, rosnące wyniki gospodarcze Polski są solidną siłą napędową rozkwitu sceny technologicznej. Dziś Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką w UE i największą w Europie Wschodniej. PKB Polski pokazuje, że wielkość polskiej gospodarki podwoiła się w ciągu ostatnich 25 lat. (...) Solidna gospodarka Polski to podatny grunt, z którego wyrastają innowacyjne firmy. Z kolei nowe startupy stwarzają nowe możliwości dla sceny technologicznej i napędzają rozwój".


Po drugie "w Polsce jest wielu wykwalifikowanych absolwentów, w tym wielu absolwentów kierunków ścisłych, którzy wnoszą wartość dodaną do polskiej sceny technologicznej. W 2019 roku Polska znalazła się na piątym miejscu wśród najlepiej wykwalifikowanych rynków pracy na świecie według Harvard Business Review. Ponadto Polska nadal buduje przewagę kosztowo-płacową".


Rozkwit polskiej sceny technologicznej widać nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach. "Na przykład w Krakowie, mieście, w którym mieszczą się trzy politechniki. W 2018 roku 40 procent startupów, które zebrały 2,5 miliona euro (lub więcej) w rundach finansowania, miało swoją siedzibę w Krakowie".


t3n.de zwraca uwagę, że "jeśli chodzi o branżę gier wideo, Polska zajmuje jedną z czołowych ról na świecie. Autentyczna tradycja gier w Polsce jest solidnym fundamentem, na którym kwitnąca polska branża gier została wyceniona na 664 mln dolarów w 2019 roku. Dziś w Polsce odbywają się międzynarodowe targi gier komputerowych i wideo "Poznań Game Arena" oraz jedna z najpopularniejszych imprez e-sportowych Intel Extreme Masters. Polska jest największym eksporterem gier komputerowych i wideo w Europie. W skali globalnej kraj znajduje się tylko za Chinami, Japonią i Hongkongiem".


"Polska słusznie odgrywa wiodącą rolę w UE, jeśli chodzi o technologię i cyfryzację" - konkluduje t3n.de - "Rozwój polskiej sceny technologicznej wynika przede wszystkim z innowacyjnej siły firm technologicznych, ale także z chęci uczenia się nowego, głodnego pokolenia cyfrowych tubylców. Silna gospodarka, przedsiębiorczy absolwenci, przewaga kosztowa i płacowa, inwestycje głównych graczy - wszystko to są aspekty, które umożliwiają rozkwit sceny technologicznej".


t3n.de to drukowany i internetowy magazyn zawierający teksty na temat e-biznesu, mediów społecznościowych, technologii i projektowania stron internetowych oraz tematów związanych z cyfrową przyszłością.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ kgod/


Kraj i świat

2021-04-20, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 20 kwietnia, 22.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Krzysztof Bieńkowski zdobył w Warszawie srebrny medal zapaśniczych mistrzostw Europy w wadze 65 kg w stylu wolnym… » więcej 2021-04-20, godz. 22:10 USA/ Strzelanina na Long Island - jedna osoba zginęła, dwie są ranne W dużym sklepie spożywczym na Long Island w stanie Nowy Jork doszło we wtorek do strzelaniny, w której jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. Napastnik… » więcej 2021-04-20, godz. 22:10 Opole/ W środę do punktu szczepień na Toropolu ma dojechać transport 2 tys. szczepionek W ciągu dwóch pierwszych dni funkcjonowania punktu szczepień masowych na opolskim Toropolu wykorzystano całość posiadanej puli tysiąca szczepionek. Jak… » więcej 2021-04-20, godz. 22:10 Kujawsko-Pomorskie/ Wolnych jest 746 łóżek covidowych i 86 respiratorów W woj. kujawsko-pomorskim wolnych jest 746 łóżek i 86 respiratorów dla pacjentów z COVID-19 - poinformował we wtorek urząd wojewódzki w Bydgoszczy. Ostatniej… » więcej 2021-04-20, godz. 22:10 Islandia/ Rząd za ściślejszymi kontrolami granicznymi, by złagodzić restrykcje w kraju Rząd Islandii ogłosił we wtorek, że planuje zaostrzenie części kontroli granicznych, aby móc złagodzić krajowe ograniczenia związane z pandemią Covid-19… » więcej 2021-04-20, godz. 22:00 Grodzki: Nie ma żadnych przesłanek, które skłaniały by nas do głosowania na Wróblewskiego jako RPO Nie ma dziś absolutnie żadnych przesłanek, które skłaniały by nas do głosowania pozytywnego na Bartłomieja Wróblewskiego jako Rzecznika Praw Obywatelskich… » więcej 2021-04-20, godz. 22:00 Ukraina/ Zełenski zaproponował Putinowi spotkanie w Donbasie Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie, którego część jest kontrolowana… » więcej 2021-04-20, godz. 22:00 1. liga piłkarska - trener Radomiaka: sędziowanie było fatalne Piłkarze GKS Tychy na 50-lecie powstania klubu pokonali u siebie Radomiaka 1:0 po golu z rzutu karnego. 'Sędziowanie było w moim odczuciu fatalne” - powiedział… » więcej 2021-04-20, godz. 22:00 Rzeczniczka NATO: przystąpienie Polski do misji w Turcji wyrazem solidarności Polska wysłała we wtorek kontyngent żołnierzy do Turcji w celu wsparcia działań NATO na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa na południowym wschodzie Sojuszu… » więcej 2021-04-20, godz. 21:50 Departament Stanu: USA sięgną po kolejne środki nacisku na Rosję w związku z Nawalnym Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział we wtorek, że Waszyngton nie zawaha się sięgnąć po kolejne środki nacisku politycznego na Moskwę w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »