Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-13, 07:50 Autor: PAP

USA/ Wrost cen mieszkań - pokolenie Y bez szans na własne lokum

Wzrost cen nieruchomości w Stanach Zjednoczonych w czasie epidemii koronawirusa budzi niepokój władz, które obawiają się, że uniemożliwi to zakup własnego domu wielu przedstawicielom pokolenia Milenium - pisze w piatek "Politico".

W styczniu, kiedy zazwyczaj rynek nieruchomościowy jest mało ożywiony, ceny mieszkań zwiększyły się o 14 proc. w zestawieniu z tym samym miesiącem minionego roku. Jednocześnie sprzedaż podskoczyła o 24 procent, pomimo dwukrotnie wyższego bezrobocia.

"Zapotrzebowanie na mieszkania na rynku wtórnym jest tak duże, że średnio pozostają one w ofercie tylko przez trzy tygodnie. Ich liczba jest rekordowo niska" – wyjaśnia "Politico".

Według portalu coraz większe rzesze Amerykanów nie mogą sobie pozwolić na taki nabytek. Ich bezpieczeństwo finansowe się pogarsza, rośnie przepaść między białymi i przedstawicielami innych ras, a pokolenie milenalsów sytuuje się jeszcze bardziej w tyle za wcześniejszymi generacjami.

"Marzenie o domu jest poza zasięgiem wielu osób pracujących. (…) Rosnące ceny domów i płaskie pensje oznaczają, że wiele rodzin, zwłaszcza tych reprezentujących mniejszości etniczne, może nigdy nie pozwolić sobie na nabycie pierwszego domu" – ocenił w rozmowie z portalem senator z Ohio, Sherrod Brown (Partia Demokratyczna), członek senackiej komisji ds. bankowości, mieszkalnictwa i funkcjonowania obszarów miejskich.

Powołując się na ekspertów "Politico" twierdzi, że obecny boom nie jest "bańką" na rynku nieruchomości. Nie przypomina sytuacji z lat 2007-2008, gdy Stany Zjednoczone weszły w kryzys finansowy na tym tle. Nie osłabia to jednak obaw specjalistów.

"Martwię się, że wzrost cen sparaliżuje potencjalnych nabywców, zwłaszcza tych kupujących po raz pierwszy. Tak dalej być nie może" – powiedział w rozmowie z portalem Lawrence Yun, główny ekonomista Krajowego Stowarzyszenia Pośredników w Handlu Nieruchomościami

Średnia cena za dom w San Jose, w Kalifornii wynosiła w czwartym kwartale minionego roku 1,4 miliona dolarów. Było to o 12,4 proc. więcej niż w tym samym okresie minionego roku. W Phoenix wzrost wyniósł w grudniu 14,4 proc. w zestawieniu z tym samym miesiącem 2019 r., a w Seattle – 13,6 proc.

Pokolenie Y, które właśnie wchodzi w wiek, gdy ludzie nabywają swe pierwsze domy, jest zainteresowane przede wszystkim kupnem domów na obszarach podmiejskich, co ma związek m.in. z epidemią koronawirusa - wskazuje "Politico". Podaż jest jednak zbyt mała wobec rosnącego zapotrzebowania. Potencjalnie opóźnia to - przede wszystkim z powodu rosnących cen - szanse na ich kupno. Lokowanie środków na rynku nieruchomości jest głównym sposobem budowania bogactwa Ameryki - podkreślają eksperci, a obecna sytuacja temu nie służy..

"Także afroamerykańscy i latynoscy Amerykanie - dwukrotnie częściej wynajmujący mieszkania niż biali i ponad dwukrotnie częściej mający zaległości w opłacaniu czynszu - są świadkami, jak bariery utrudniające posiadanie domów rosną w następstwie kryzysu" – podkreśla "Politico".

Większość analityków oczekuje, że ceny domów w tym roku wciąż się będą zwiększyć, nawet jeśli popyt może słabnąć wraz z stopniowym wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych.

"W sytuacji, gdy ceny dramatycznie przerastają możliwości nabywcze obywateli, nie kwalifikują się oni do otrzymania kredytu hipotecznego" – podkreślił w rozmowie z portalem Lawrence Yun.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mars/

Kraj i świat

2024-07-07, godz. 08:10 Ekspertka: prezenty, w tym tzw. koperty mogą być zwolnione z podatku Otrzymane prezenty, w tym tzw. koperty traktowane są jako darowizny i o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym… » więcej 2024-07-07, godz. 08:10 Francja/ Rozpoczęła się druga tura wyborów parlamentarnych,;partia Le Pen prze do władzy We Francji w niedzielę rozpoczęła się druga tura wyborów parlamentarnych. W pierwszej najwięcej głosów uzyskali kandydaci skrajnie prawicowego Zjednoczenia… » więcej 2024-07-07, godz. 08:10 150 lat temu urodził się Władysław Grabski – jeden z ojców niepodległej Polski, twórca złotówki 150 lat temu, 7 lipca 1874 r., urodził się Władysław Grabski, ekonomista, dwukrotny premier RP, autor reformy walutowej i skarbowej. „Wprowadzone przez niego… » więcej 2024-07-07, godz. 08:00 Paryż - rosnące ceny i obawy o bezpieczeństwo zniechęcają kibiców do przyjazdu Organizacja igrzysk olimpijskich jest okazją dla miasta-gospodarza na przyciągnięcie tłumów kibiców oraz pobudzenie gospodarki, jednak problemy, z którymi… » więcej 2024-07-07, godz. 07:50 50 lat temu polscy kibice śpiewali "tam Lubański gra, nerwy swoje zwiąż na supeł, obok Deynę ma" 7 lipca 1974 reprezentacja Polski zajęła III. miejsce w MŚ w Piłce Nożnej. Polscy wykonawcy nagrali wiele mundialowych utworów, 'Cieszyłem się, że piosenka… » więcej 2024-07-07, godz. 07:50 Więziona przez prorosyjskich separatystów Ołena Piech wyszła na wolność; w niewoli "była wielokrotnie torturowa… Na wolność wraca Ołena Piech, która od 9 sierpnia 2018 r. była nielegalnie więziona przez prorosyjskich separatystów - poinformowała PAP Monika Andruszewska… » więcej 2024-07-07, godz. 07:30 Ania Bas: kobiecym bohaterkom wciąż się dużo mniej wybacza (wywiad) Od kobiety w literaturze oczekuje się właśnie tego, że będzie miła i przyjemna, a jeśli ma jakiś pazur, to jest to skrywane - mówi PAP Ania Bas, autorka… » więcej 2024-07-07, godz. 07:30 Turkmenistan/ Przymusowe kibicowanie ma odciągnąć pracowników budżetówki od "nieprawomyślności" Pracownicy sektora budżetowego w obwodzie lebapskim na wschodzie Turkmenistanu są zapędzani na tor wyścigów konnych; to kolejny sposób na uprzykrzanie życia… » więcej 2024-07-07, godz. 07:20 Reżyser czwartej części „Gliniarza z Beverly Hills” nie obejrzał części trzeciej Wydawać by się mogło, że przyjęcie propozycji wyreżyserowania kolejnej części ukochanej przez widzów franczyzy, wymaga dobrej znajomości poprzednich… » więcej 2024-07-07, godz. 07:20 Białystok/ Uczelnie dysponują miejscami w akademikach, ceny wahają się od 390 zł do 1,3 tys. zł Trzy największe uczelnie w Białymstoku dysponują łącznie blisko 1,9 tys. miejsc w akademikach na rok akademicki 2024/2025. Ceny za miejsce wahają się od… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »