Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-05, 08:20 Autor: PAP

Dania/ Władze odsyłają imigrantów z Syrii "do bezpiecznego Damaszku"

Duńskie władze odesłały w 2020 roku 94 imigrantów z Syrii do stolicy tego kraju Damaszku, która została uznana za bezpieczną. W tym roku mają zapaść decyzje w sprawie kolejnych 300 uchodźców pochodzących z tego miasta oraz 350 z prowincji Damaszek.

Jak przekazała PAP Sara Laerke Pourkamali Jensen z Duńskiego Urzędu Imigracyjnego, decyzje o odesłaniu imigrantów wiążą się z poprawą sytuacji w Damaszku. O przyspieszeniu przeglądu statusu uchodźców z tego miasta zdecydował w lipcu ubiegłego roku duński socjaldemokratyczny minister imigracji i integracji Mattias Tesfaye.

"Od lata ubiegłego roku przeanalizowaliśmy ok. 4,5 tys. spraw dotyczących dorosłych cudzoziemców z Syrii, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt, aby zidentyfikować osoby pochodzące z Damaszku. Takich osób znaleźliśmy 461. W ubiegłym roku zapadły decyzje w przypadku 273 uchodźców z tego miasta" - stwierdziła Pourkamali Jensen

Z danych za 2020 rok wynika, że w 91 przypadkach osobom pochodzącym z Damaszku odmówiono przedłużenia pozwolenia na pobyt, a w przypadku trzech osób takie zezwolenie cofnięto. W 145 przypadkach zdecydowano na przedłużenie prawa pobytu lub jego utrzymanie na podstawie międzynarodowych zobowiązań Danii. W 33 przypadkach wydano nowe, pozytywne decyzje. Mają one charakter tymczasowy.

W tym roku mają zapaść decyzje dotyczące przyszłości kolejnych 300 imigrantów pochodzących z Damaszku.

W połowie lutego Tesfaye zdecydował o przeglądzie 350 spraw imigrantów z prowincji Damaszek, który duńskie władze również uznały za bezpieczny. Duński Urząd Imigracyjny ma zdecydować, czy pochodzącym z tej prowincji osobom można odmówić ochrony w Danii lub ją cofnąć. Podobnie jak w przypadku mieszkańców Damaszku, każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie.

"Dania była otwarta i uczciwa od pierwszego dnia. Wyjaśniliśmy syryjskim uchodźcom, że ich pozwolenie na pobyt jest tymczasowe. Musimy zapewnić ochronę imigrantom tak długo, jak to jest potrzebne, ale kiedy warunki kraju, z którego przybywają, poprawią się, powinni oni wrócić do domu i tam ponownie rozpocząć nowe życie" - wyjaśnił w komunikacie Tesfaye.

Według duńskiego ministerstwa imigracji i integracji do Syrii w związku z poprawą sytuacji w tym kraju z sąsiednich państw powróciło już 100 tys. osób.

Osoby, które zdecydują się na powrót do Syrii, mogą starać się o wsparcie finansowe od rządu Danii na zagospodarowanie się w swoim kraju.

Sprawujący władzę w Danii mniejszościowy rząd Partii Socjaldemokratycznej w porównaniu z innymi krajami skandynawskimi realizuje restrykcyjną politykę imigracyjną. Ojciec ministra Tesfaye był uchodźcą z Etiopii.

W ubiegłym roku Dania udzieliła azylu 600 osobom (wnioskowało 1547 osób), najmniej od 1992 roku. (PAP)

zys/ kib/

Kraj i świat

2024-04-26, godz. 05:50 Włochy/ 113 tys. osób zarejestrowało wizytę w Wenecji w pierwszym dniu nowych zasad 113 tys. osób zarejestrowało wizytę w Wenecji w pierwszym dniu obowiązywania nowych zasad, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego… » więcej 2024-04-26, godz. 05:30 Prognoza pogody na 26 i 27 kwietnia Jak informuje IMGW przeważający obszar Europy znajduje się pod wpływem układów niskiego ciśnienia, z ośrodkami nad Danią, Wyspami Brytyjskimi oraz Niziną… » więcej 2024-04-26, godz. 05:10 USA/ Mieszkańcy Greenpointu w obiektywie fotografa "Time" na nowojorskiej wystawie 'Mieszkańcy Greenpointu' to tytuł wystawy fotograficznej Roberta Nickelsberga, eksponowanej w nowojorskim konsulacie RP. Jest owocem jego trzyletniej pracy… » więcej 2024-04-26, godz. 05:00 Chiny/ Minister spraw zagranicznych spotkał się z sekretarzem stanu USA, omawiano kwestie obustronnych relacji Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken spotkał się w piątek w Pekinie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi i podczas rozmowy wyraził nadzieję… » więcej 2024-04-26, godz. 04:50 "Rzeczpospolita": Rząd zabiega, by UE do 9 czerwca uznała, że nie ma ryzyka łamania praworządności w Polsce Rząd zabiega, by Bruksela do 9 czerwca uznała, że nie ma ryzyka łamania praworządności w Polsce. Zakończenie sporu o praworządność z Brukselą to jeden… » więcej 2024-04-26, godz. 04:50 Marcin Dorociński u boku Ryana Reynoldsa w filmie „Mayday” Wyjaśniła się zagadka tajemniczych wpisów Marcina Dorocińskiego wyruszającego do Montrealu na plan równie tajemniczej międzynarodowej produkcji. Wiadomo… » więcej 2024-04-26, godz. 04:30 Francja/ W Cannes odbędzie się premiera filmu Jeana-Luca Godarda, stworzonego dzień przed jego śmiercią 18-minutowy film 'Scenariusze' ('Scenarios') w reżyserii Jeana-Luca Godarda będzie miał premierę na 77. festiwalu filmowym w Cannes. Dzieło powstało dzień… » więcej 2024-04-26, godz. 03:10 Meksyk/ Parlament zatwierdził kontestowaną przez opozycję i organizacje praw człowieka ustawę o amnestii Parlament Meksyku zatwierdził w czwartek procedowaną z inicjatywy prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora ustawę o amnestii dla przestępców, którzy mogliby… » więcej 2024-04-26, godz. 02:10 Rumunia/ Media o szansach prezydenta Iohannisa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej Prezydent Rumunii Klaus Iohannis jest wymieniany wśród kontrkandydatów Ursuli von der Leyen na stanowisko szefa KE - pisze w czwartek Politico. Chociaż obecna… » więcej 2024-04-26, godz. 01:40 Izrael/ Wojsko czeka na decyzję rządu w sprawie ofensywy w Rafah Siły Obronne Izraela (IDF) są gotowe do wkroczenia do Rafah na południu Strefy Gazy i czekają na zgodę rządu - podał w czwartek portal Times of Israel… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »