Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-25, 13:20 Autor: PAP

KO: projekt PiS zmian w Kpk oznacza m.in. możliwość ograniczenia dostępu do informacji publicznej

Koalicja Obywatelska krytycznie ocenia projekt PiS zmian w Kodeksie postępowania karnego. Barbara Dolniak (KO) wskazała m.in. na możliwość ograniczenia dostępu, np. dziennikarzom do informacji publicznej. Przestrzegała też przed możliwym okrojeniem praw osób oskarżonych.

Chodzi o projekt PiS nowelizacji Kodeksu karnego (kk) oraz innych ustaw, którym Sejm zajął się w czwartek rano. W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że proponowane tam zmiany wynikają z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE (UE) z 15 marca 2017 r. w sprawie zwalczania terroryzmu. W projekcie znalazło się jednak oprócz tego szereg zmian dotyczących m.in. przepisów Kodeksu postępowania karnego (kpk). Niektóre z nich zaniepokoiły Koalicję Obywatelską.

Jedna z takich zmian - jak mówiła posłanka KO Barbara Dolniak - dotyczy dostępu do akt z postępowań przygotowawczych. "Wprowadzany jest tam przepis, który uniemożliwi innym osobom, aniżeli: oskarżony, jego obrońca czy pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego dostęp do akt postępowania przygotowawczego. Oznacza to, że każdy z nas, obywateli, w tym dziennikarze prowadzący np. śledztwo dziennikarskie, nie będą mogli uzyskać informacji o prowadzonym postępowaniu przygotowawczym w ramach informacji publicznej" - przestrzegała Dolniak.

Inna z proponowanych zmian - jak dodała - może skutkować odmową dostępu do akt zakończonego postępowania przygotowawczego. "Jakikolwiek powód będzie uzasadnieniem, by nie udostępnić obywatelom możliwości zapoznania się np. z postanowieniem kończącym postępowanie przygotowawcze. Jakikolwiek powód - jeżeli prokurator go nie wymyśli, to wskaże mu go minister Zbigniew Ziobro" - przekonywała Dolniak.

Kolejny z przepisów, który kwestionuje KO, zmierza do tego, by umożliwić doręczenie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu nawet w okolicznościach, gdy jest to obiektywnie niemożliwe. Według Dolniak chodzi np. o sytuację, gdy ktoś jest nieprzytomny. "Rządzący wprowadzają również rozwiązanie dotyczące poręczenia majątkowego, uważając, że to jest swoistego rodzaju kara, a nie środek zapobiegawczy. W związku z tym oskarżony nie będzie mógł zaciągnąć pożyczki, kredytu, otrzymać darowizny, czy też dokonać sprzedaży, by uzyskać środki na poręczenie majątkowe. Nie będzie można zrobić zbiórki w ramach rodziny, by zebrać czasami dosyć wysoką kwotę na rzecz poręczenia majątkowego, bo będzie to karane - aresztem albo grzywną" - wskazywała Dolniak.

Jak dodała, tak sformułowane regulacje ograniczą osobom oskarżonym możliwość skorzystania z poręczenia majątkowego. "Bogaty zapłaci tytułem poręczenia majątkowego; ten, kto nie ma środków, albo ma niewielkie - niestety trafi do aresztu tymczasowego" - dodała posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W projekcie - jak mówiła - znalazł się też przepis, który pozwala sądowi lub prokuratorowi na kontrolę środków zgromadzonych na poczet poręczenia majątkowego. "Oznacza, że nawet jeżeli nie ma przesłanek uzasadniających sprawdzenie źródła pochodzenia tych środków, to i tak będzie taka możliwość" - zaznaczyła Dolniak.

Dlatego - jak dodała - klub KO złożył wniosek o odrzucenie projektu PiS w pierwszym czytaniu. "Ta ustawa nadaje się wyłącznie do kosza" - oceniła posłanka.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podkreślał podczas porannego wystąpienia w Sejmie, że proponowane zmiany w Kodeksie postępowania karnego mają usprawnić działanie instytucji państwa. Zapewnił, że w żaden sposób nie ograniczą one dostępu do informacji publicznej.

"To jest pewien standard, który od lat funkcjonuje w sądownictwie, że dostęp do akt sądowych jest uregulowany decyzją prezesa sądu (...) Dostosowujemy działania związane z aktami sądowymi do akt także prokuratorskich" - powiedział Woś. Jak dodał, jeżeli w przypadku tych akt wykazany zostanie interes państwa, to te akta będą udostępniane. Zaznaczył, że w projekcie chodzi o wyeliminowanie sytuacji, kiedy upubliczniane są informacje wrażliwe (np. intymne), które znajdują się w tych aktach.

Poseł PiS Piotr Sak odnosząc się do poprawki dotyczącej poręczeń majątkowych, tłumaczył, że projektowana zmiana ma na celu uniemożliwienie grupom przestępczym gromadzenia specjalnych funduszy pomocy przestępcom przeznaczonych na cel związany np. z poręczeniem majątkowym.

Joanna Jaśkowiak (KO) skrytykowała na czwartkowej konferencji prasowej z kolei rządowy projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, który Sejm ma rozpatrzeć w czwartek po południu. Celem przygotowanych przez resort sprawiedliwości regulacji jest umożliwienie prowadzenia sprzedaży nieruchomości poprzez licytacje elektroniczne. Zdaniem Jaśkowiak o ile sama idea projektu zasługuje na poparcie, to przy okazji zawarto w nim rozwiązania dotyczące zmiany procedury cywilnej, w zakresie m.in. doręczeń, składów jednoosobowych, które mogą być sprzeczne z konstytucją. "Wprowadza się w zasadzie fikcję doręczeń procesowych - chodzi o przepis zgodnie z którym wprowadzenie pisma do systemu elektronicznego jest równoznaczne z jego doręczeniem" - wskazała posłanka KO. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ mok/

Kraj i świat

2024-07-03, godz. 19:30 Ekstraklasa piłkarska – Radomiak pokonał Cracovię w sparingu Przygotowujący się do nowego sezonu ekstraklasy piłkarze Radomiaka i Cracovii rozegrali w Warce sparing, który zakończył się zwycięstwem radomskiego zespołu… » więcej 2024-07-03, godz. 19:30 Na Ukrainie będzie rezydował przedstawiciel NATO odpowiedzialny za pomoc polityczną i praktyczną Sojusz Północnoatlantycki wyśle do Kijowa swojego przedstawiciela, który będzie odpowiedzialny za koordynację politycznego i praktycznego wsparcia Ukrainy… » więcej 2024-07-03, godz. 19:30 Tusk: po rozliczeniu i naprawieniu krzywd przyjdzie czas na pojednanie 112 mln 126 tys. 255 zł i 40 groszy - tyle ukradli w jednej sprawie; tak wygląda rozliczenie, zero polityki, tylko konkrety, a po rozliczeniu i naprawieniu krzywd… » więcej 2024-07-03, godz. 19:20 "Jerusalem Post": nie ma przyszłości dla Żydów we Francji Naczelny Rabin Wielkiej Synagogi w Paryżu Moshe Sebbag powiedział izraelskiemu dziennikowi 'Jerusalem Post', że nie ma przyszłości dla Żydów we Francji… » więcej 2024-07-03, godz. 19:20 Kielce/ 51. Międzynarodowy festiwal harcerski – 11 lipca Ponad 450 harcerzy i harcerek z Polski i zagranicy weźmie udział w 51. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej - poinformowali w środę… » więcej 2024-07-03, godz. 19:00 Francja/ Sondaż: maleją szanse skrajnej prawicy na większość bezwzględną w parlamencie Zgodnie z sondażem ośrodka Harris Interactive oddala się perspektywa, że skrajna prawica zdobędzie większość bezwzględną w parlamencie Francji w drugiej… » więcej 2024-07-03, godz. 18:50 Wimbledon - wyniki turnieju mężczyzn Wyniki środowych meczów turnieju mężczyzn w wielkoszlemowym Wimbledonie: 1. rundaKaren Chaczanow (Rosja, 21) - Asłan Karacew (Rosja) 6:3, 6:7 (4-7), 7:6… » więcej 2024-07-03, godz. 18:50 Ekstraklasa piłkarska – Lech – Banik Ostrawa 2:0 w sparingu Piłkarze występującego w ekstraklasie Lecha pokonali w Opalenicy w meczu kontrolnym czwarty zespół czeskiej ekstraklasy Banik Ostrawa 2:0 (0:0). Bramki dla… » więcej 2024-07-03, godz. 18:50 Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła orzeczenie Izby Pracy SN ws. Mariusza Kamińskiego Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła w środę postanowienie Izby Pracy SN dotyczące mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego uznając, że tamto orzeczenie… » więcej 2024-07-03, godz. 18:50 Logistyczne wzmocnienie zestawów rakietowo-artyleryjskich PILICA+ Przeciwlotnicze zestawy rakietowo-artyleryjskie PILICA+ otrzymają duże wsparcie logistyczne. Umowa w tej sprawie, o wartości ok. 1,4 mld zł, zostanie podpisana… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »