Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-05, 15:20 Autor: PAP

Część konserwatystów z PO opowiada się za referendum ws. aborcji

Część konserwatywnych posłów Platformy Obywatelskiej uważa, że w sprawie aborcji należy przeprowadzić ogólnopolskie referendum. Wskazują oni jednocześnie na potrzebę odpowiedniego przygotowania pytań.

W sprawie aborcji w Platformie Obywatelskiej wciąż nie ma jednolitego stanowiska. Konserwatywna część PO opowiada się za przywróceniem poprzedniego, obowiązującego od 30 lat kompromisu aborcyjnego, z kolei większość członków zarządu PO uważa, że do tzw. kompromisu aborcyjnego nie ma powrotu, a obecnie obowiązująca ustawa powinna być zliberalizowana. Przeważa pogląd, że dobrym rozwiązaniem byłaby legalna aborcja do 12. tygodnia, jednak pod pewnymi warunkami.

Do wypracowania stanowiska partii w kwestiach związanych z aborcją został niedawno powołany zespół pod kierownictwem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Niektórzy konserwatywni posłowie PO, z którymi rozmawiała PAP, uważają, że w sprawie aborcji należy przeprowadzić ogólnopolskie referendum.

"Chciałabym, żeby każdy Polak świadomie powiedział za czym się opowiada, chciałabym poznać stanowisko Polaków" - mówiła PAP posłanka Joanna Fabisiak. Dopytywana, jakie pytania powinno się zadać w takim referendum, odpowiedziała, że "trzeba to bardzo starannie przemyśleć".

O pomyśle referendum ws. aborcji pozytywnie wypowiedział się również poseł KO Tomasz Głogowski. "Mnie jest najbliższy kompromis, który obowiązywał do niedawna, ale także pozytywnie myślę o pomyśle referendum z trzema pytaniami: czy kompromis, czy zaostrzenie, czy liberalizacja prawa aborcyjnego" - powiedział PAP poseł.

"Wczoraj zespół pod kierownictwem pani marszałek Kidawy-Błońskiej miał pierwszą rozmowę, która była bardzo dobra, ale to była dopiero pierwsza rozmowa. Byłbym zaskoczony, gdyby zdecydowane stanowisko pojawiło się od razu. Nie oczekuję jakiegoś przewlekania tej sprawy, stanowisko powinno być w miarę szybko podane, ale jednak przed jego wydaniem nalałoby zapytać każdego z posłów i senatorów jakie ma zdanie w tej sprawie" - mówił Głogowski.

Pytany, czy widzi swoje miejsce w PO, jeśli w programie ugrupowania znajdzie się legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży, polityk podkreślił, że tak. Jednak, jak dodał, dla niego kluczową kwestią jest brak dyscypliny podczas głosowania w tej sprawie. "Nieposzanowanie zdania innych osób w tej sprawie oznaczałoby, że stajemy się zupełnie inną partią" - dodał poseł.

Pomysł przeprowadzenia referendum ws. aborcji poparł w piątek w wywiadzie dla Radia Zet także poseł KO Antoni Mężydło. Podkreślił, że popiera tzw. kompromis aborcyjny, a skoro został on złamany, to należałoby wypracować w tej sprawie jakieś stanowisko. "Bardzo podoba mi się pomysł Bronisława Komorowskiego, że my powinniśmy przedstawić pytania do referendum - bardzo rozsądne, dobre pytania referendalne jeśli chodzi o aborcję" - mówił Mężydło.

Były prezydent Bronisław Komorowski o referendum ws. aborcji mówił w środowym wywiadzie dla TVN24. Podkreślił, że namawia PO, by broniła kompromisu aborcyjnego z 1993 r. i zaznaczył, że sam jest zwolennikiem tego kompromisu. Wskazał przy tym, że społeczeństwo polskie jest bardzo zróżnicowane i "być może najlepszym rozwiązaniem jest referendum".

Sceptycznie do pomysłu referendum ws. aborcji odnosi się z kolei posłanka Izabela Mrzygłocka. "Referendum w sprawach moralnych? To zależy jakie byłyby pytania. Jeżeli pytania będą przygotowywane przez PiS, to referendum na pewno nie będzie takie, jakiego społeczeństwo by oczekiwało" - stwierdziła w rozmowie z PAP posłanka.

"PO musi spokojnie wypracować stanowisko dotyczące aborcji. Tutaj nie ma konieczności pośpiechu, ten pośpiech jest absolutnie niewskazany" - mówiła Mrzygłocka. Podkreśliła, że "aborcja nie może być sposobem na antykoncepcję". "Ja sobie nie wyobrażam, że byłaby możliwość dokonania aborcji bez żadnych dodatkowych warunków. Nie przypuszczam, żeby PO przyjęła takie stanowisko. Pod pewnymi warunkami jest to możliwe" - dodała.

W czwartek poseł Ireneusz Raś skierował list do Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej, w którym zaapelował o podjęcie działań zmierzających do przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego.

W piątkowej rozmowie z PAP polityk wyraził nadzieję na "dłuższy namysł, konsultacje i współdziałanie wszystkich w tej kwestii, a nie tylko na dążenie do podjęcia w sprawie aborcji skrajnej decyzji, która z tym rdzeniem, jaki stanowił o Platformie, który łączył w Platformie różne poglądy nie ma nic wspólnego". Jego zdaniem byłoby to "przekroczenie Rubikonu".(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ par/

Kraj i świat

2021-08-04, godz. 15:20 Nationale-Nederlanden OFE informuje Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-08-04, godz. 15:20 Tokio - 63 medale polskich lekkoatletów (dokumentacja) Lekkoatletyka jest dyscypliną, która przynosi polskim sportowcom najwięcej medali w letnich igrzyskach. Przedstawiciele 'królowej sportu' wywalczyli ich dotychczas… » więcej 2021-08-04, godz. 15:20 Nationale-Nederlanden OFE informuje Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-08-04, godz. 15:20 Tokio - 71 złotych medali Polaków w letnich igrzyskach (dokumentacja) Polscy sportowcy w historii dotychczasowych startów w letnich igrzyskach olimpijskich wywalczyli 71 złotych medali. W środę ostatni z najcenniejszego kruszcu… » więcej 2021-08-04, godz. 15:20 Kraków/ Państwowa Inspekcja Pracy zakończyła kontrolę na Uniwersytecie Pedagogicznym Państwowa Inspekcja Pracy zakończyła kontrolę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Aż 593 osoby były zatrudnione na podstawie umów o pracę na czas… » więcej 2021-08-04, godz. 15:20 Austria/ Samolot z Cimanouską wylądował w Wiedniu (krótka) Samolot z Tokio z białoruską sprinterką Krysciną Cimanouską na pokładzie wylądował w środę po południu w stolicy Austrii, Wiedniu - pokazały telewizje… » więcej 2021-08-04, godz. 15:20 Müller polemizuje z prezydentami miast: samorządy zyskują, a nie tracą w czasie naszych rządów (krótka3) To nieprawda, że samorządy tracą na rządach PiS - przekonywał w środę rzecznik rządu Piotr Müller, polemizując ze stanowiskiem prezydentów miast, którzy… » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 Hołownia: potrzebne systemowe załatwienie sprawy wynagrodzeń polityków Sprawa wynagrodzeń polityków powinna być załatwiona systemowo i powiązana z sytuacją gospodarczą - mówił w środę lider Polski 2050 Szymon Hołownia… » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 Müller: Mąż Cimanouskiej otrzymał polską wizę humanitarną Mąż Krysciny Cimanouskiej otrzymał polską wizę humanitarną; sama Cimanouska pozostaje pod opieką polskich służb dyplomatycznych - poinformował w środę… » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 TFI QUERCUS SA wartości jednostek uczestnictwa TFI QUERCUS SA wartości jednostek na dzień: 2021-08-03 » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »