Radio Opole » Gospodarka
2023-11-20, 20:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Pieniądze podzielone. Znamy zwycięskie projekty Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Znamy wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Znamy wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Znamy wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Znamy wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Znamy wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Znamy wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Są już znani zwycięzcy szóstej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej zadań, bo aż 10 z 25 zrealizowanych zostanie z zakresu kultury, a po pięć ze sportu i obszaru prospołecznego. Padł też rekord, jeśli chodzi o liczbę wszystkich oddanych głosów - było ich ponad 205 tysięcy. Co ciekawe, ponad 80 procent z nich oddanych zostało w wersji papierowej.
Największe poparcie zdobył subregionalny projekt z powiatów brzeskiego i nyskiego - "Dziś orlik klubowy, jutro Stadion Narodowy - VI edycja". Zagłosowało na niego blisko 12 tysięcy mieszkańców.

- Do realizacji wybranych zostało 25 zadań na łączną kwotę 2,9 miliona złotych. Cieszymy się, że z roku na rok mieszkańcom tych pomysłów nie brakuje i chcą tworzyć coś nowego lub też kontynuować to, co już zaczęli - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Na to, żeby zachęcać czy to do grania w orkiestrach dętych, czy to do uprawiania sportu, czy do brania udziału w imprezach kulturalnych. Tak naprawdę to, co się dzieje w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim to jest wolność realizacyjna, decydowania i wolność tych wszystkich pomysłów.

- W subregionie miasto Opole i powiat opolski zwyciężyło zadanie "Aktywna integracja - Łączy Nas Odra - edycja IV" - dodaje Maja Michniewicz, przewodnicząca komisji ds. marszałkowskiego budżetu obywatelskiego.

- Subregion powiaty kluczborski, namysłowski i oleski - "Małe Ojczyzny Orkiestr Dętych" - 7037 głosów. W tej edycji w powiatach głubczycki, krapkowicki i prudnicki były aż 23 zadania dopuszczone do głosowania. Konkurencja przeogromna, tym bardziej cieszymy się, że "Piłkarskie Witaminy!" - 6564 głosy, zwyciężył w ramach tego subregionu. Ostatni subregion - "Tam gdzie ładnie... brzmi orkiestra" - 5789 głosów.

W powiecie kluczborskim, namysłowskim i oleskim drugim zadaniem subregionalnym, które zwyciężyło jest - "Postaw na siebie i na najbliższych". Realizowany będzie w powiecie oleskim.

- W projekcie głównie jest terapia psychologiczna i rehabilitacja dla małych dzieci, niemowląt, ale także starszych do 18. roku życia dzieci objęte są opieką. 100 dzieci około w każdym projekcie takim korzysta z naszej terapii - podkreśla Martyna Janik, liderka projektu.

Dodajmy, że do tej pory zrealizowanych zostało 146 zadań w łącznej kwocie 17 milionów złotych. Pełną listę zwycięzców można znaleźć na stronie internetowej opolskie.pl.
Andrzej Buła
Maja Michniewicz
Martyna Janik

Gospodarka

2023-12-06, godz. 16:00 Murów: powstaje budynek urzędu gminy. Niebawem koniec funkcjonowania w "lokalu zastępczym" W Murowie powstaje Centrum Usług Publicznych, w którym znajdzie się m.in. urząd gminy. » więcej 2023-12-06, godz. 11:38 Zmiana na stanowisku przewodniczącego Rady Nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. Marek Wadowski nie jest już przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. Wczoraj (05.12) złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej bez… » więcej 2023-12-05, godz. 20:00 "Pompy ciepła dają radę nawet zimą". Gmina Rudniki zainwestowała 4,5 miliona złotych w OZE Zakończyła się duża inwestycja gminy Rudniki w odnawialne źródła energii. Główną motywacją d o jej realizacji było obniżenie ceny za prąd. » więcej 2023-12-05, godz. 16:30 Ponad 13,5 miliona złotych trafiło do opolskich samorządów na remonty i budowę dróg Kolejne pieniądze w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2024 rok podzielone. Tym razem trafiły one do dwóch gmin - Strzeleczki i Skoroszyce. Dziś (05.12)… » więcej 2023-12-05, godz. 13:30 Zimno na dworze, zimno w robocie. PIP kontroluje i przypomina o zasadach organizacji pracy Pierwsze mrozy to pierwsza fala telefonów do inspekcji pracy ws. temperatury w pomieszczeniach, gdzie pracujemy. - Mamy już zgłoszenia, na które zareagowaliśmy… » więcej 2023-12-05, godz. 10:47 Wykonawca zdążył przed mrozami. Kolejne drogi w Choruli wyremontowane Nieco ponad 1 mln zł kosztował kompleksowy remont dróg w Choruli (gmina Gogolin). Dokładnie chodzi o ul. Polną i plac Wiejski. Przy okazji przebudowano także… » więcej 2023-12-04, godz. 15:35 "Poszerzanie wiedzy daje nam szczęście". W Opolu dyskutowano o nauce przez całe życie Daje nam nie tylko możliwość poszerzania wiedzy, ale też rozwoju i zdobywania nowych doświadczeń. Mowa o nauce, a dokładniej o lifelong learingu, czyli… » więcej 2023-12-04, godz. 13:32 Cudzoziemców zakładających firmy w Polsce jest coraz więcej Znacząco przybywa obcokrajowców, którzy w Polsce prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą - tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społeczny… » więcej 2023-12-01, godz. 10:30 22 miliony złotych na aktywizację bezrobotnych w Opolu. PUP startuje po unijne pieniądze Z nowym rokiem ruszy nowe rozdanie unijnych pieniędzy na aktywizację bezrobotnych w Opolu. Powiatowy Urząd Pracy startuje po dofinansowanie na poziomie 22 milionów… » więcej 2023-12-01, godz. 08:00 Oleski magistrat typuje działki dla nowych bloków Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Gmina Olesno chce budować kolejne bloki w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Wynika to z faktu, że 15 realizowanych mieszkań przy ulicy Słowackiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »