Radio Opole » Gospodarka
2023-02-06, 18:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Zapobiegnie suszy i powodziom. Jest porozumienie ws. budowy zbiornika Kotlarnia

Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia fot. Wody Polskie
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia fot. Wody Polskie
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Przygotowywana od dłuższego czasu budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia w gminie Bierawa nabiera realnych kształtów. Dzisiaj (06.02) w Kuźni Raciborskiej podpisano wielostronne porozumienie na realizację tej strategicznej inwestycji.
W spotkaniu wzięli udział między innymi wiceministrowie Michał Woś z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Grzegorz Witkowski z Ministerstwa Infrastruktury, przedstawiciele PGW Wody Polskie, wojewoda opolski i śląski, parlamentarzyści i samorządowcy.

Zbiornik Kotlarnia ma pełnić funkcję retencyjną, chroniąc okoliczne miejscowości przed skutkami powodzi, a lasy przed suszą. Ma być też wykorzystywany do celów rekreacyjnych.

- Na ten zbiornik mieszkańcy regionu czekają już kilkadziesiąt lat – mówi Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. - To jest kluczowy zbiornik dla realizacji wszystkich innych planów wodnych. Oczywiście ważny dla regionu pod względem zabezpieczenia powodziowego, pod względem poziomu wody. Bez tego zbiornika nie są możliwe kolejne inwestycje z drogą wodną na Śląsk czy ambitna, gigantyczna inwestycja w kierunku Ostrawy. Konieczne są te zbiorniki, które będą regulowały poziom wody.

- Rzeka Bierawka na co dzień wygląda niepozornie, ale w czasie intensywnych opadów deszczu stwarza zagrożenie powodziowe dla okolicznych miejscowości – dodaje Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Jeżeli mamy wysokie stany na Bierawce, to się kończy w konsekwencji wysokimi stanami na Odrze. To porozumienie o tym, że powstanie ten długo obiecywany zbiornik w Kotlarni, jest dla mnie i dla mieszkańców województwa opolskiego, powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, Kędzierzyna-Koźla najlepszą wiadomością, jaka mogła być przekazana mieszkańcom powiatu i województwa opolskiego i dlatego, tak bardzo się z niej cieszę i tak bardzo gratuluję.

- Gmina Bierawa do tej pory nie jest w pełni zabezpieczona na wypadek powodzi. Nowy zbiornik ma to zmienić – przypomina Krzysztof Ficoń, wójt gminy. - W momencie, gdy radni naszej gminy wyznaczyli ten kierunek retencji dla rzeki Bierawki, to zyskało od razu akceptację naszych mieszkańców, bo parę miejscowości nadodrzańskich niestety do dnia dzisiejszego ma obawy w momencie anomalii pogodowych.

Głównym inwestorem budowy zbiornika jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które w tym roku planuje wyłonienie wykonawcy projektu.

- Wiemy, że to jest inwestycja niezwykle ważna z punktu widzenia przeciwdziałania skutkom suszy i skutkom powodzi. Wiemy też, że to jest jedna z bardzo dobrych stron z punktu widzenia środowiskowego do rekultywacji tego typu obiektów, jakim jest wyrobisko pokopalniane piasku - dodaje Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Zbiornik Kotlarnia będzie miał powierzchnię ponad 900 hektarów i pojemność 40 mln metrów sześciennych wody, w tym 24 mln metrów sześciennych rezerwy powodziowej.

Według planów ma powstać do 2029 roku. Szacowany koszt inwestycji wynosi 180 mln złotych.
Michał Woś
Sławomir Kłosowski
Krzysztof Ficoń
Mirosław Kurz

Gospodarka

2023-03-20, godz. 13:30 Dwa kierunki na Zwierzynieckiej, Mały Rynek dla pieszych. Będą zmiany w organizacji ruchu w sercu Opola Ulica Zwierzyniecka szersza i dwukierunkowa, a Mały Rynek z ograniczonym ruchem samochodów - to założenia zmiany organizacji ruchu w ścisłym centrum Opola… » więcej 2023-03-20, godz. 10:30 "Mieliśmy delegacje z Tajwanu i Japonii". Inwestorzy zainteresowani strefą w Ujeździe - Lokalizacja, media i zasoby ludzkie mają tu ogromne znaczenie - przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom, odnosząc się do… » więcej 2023-03-19, godz. 11:00 Nowe zadania GDDKiA na 2023 rok. W planach "ekspresówka" i kilka "krajówek" Opolski oddział GDDKiA ogłosił plany inwestycyjne na 2023 rok. Największym zadaniem jest budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11 na odcinku pomiędzy… » więcej 2023-03-19, godz. 10:40 Od przedszkolaka do seniora - unijne pieniądze na rynek pracy Dzięki działaniom realizowanym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, będzie można zdobyć nowe kwalifikacje albo zmienić pracę. » więcej 2023-03-18, godz. 13:00 Nie płacą czynszu. Opolskie zajęło drugie miejsce w kraju Mieszkańcy Opolszczyzny na drugim miejscu w kraju pod względem zadłużeń czynszowych. Administratorom budynków zalegają 45,3 mln złotych. » więcej 2023-03-18, godz. 12:15 Jakie mają plany Ukraińcy, którzy przed i w czasie wojny przyjechali na Opolszczyznę? - Uchodźcy z Ukrainy zadomowili się na Opolszczyźnie, czują się tu bezpiecznie. 25% z nich chce tu zostać na dłużej, a może nawet na zawsze. » więcej 2023-03-17, godz. 19:30 Prudnik: porozumienie samorządowców jako platforma wymiany doświadczeń „Porozumienie Samorządowe Powiatu Prudnickiego” zawarli tamtejsi gminni decydenci. Jego inicjatorami są wiceburmistrz Prudnika i burmistrz Głogówka. Oprócz… » więcej 2023-03-17, godz. 12:30 Centrum Zielonej Transformacji w Opolu. Czy inwestycja będzie bezpieczna? Budowa Centrum Zielonej Transformacji przy ul. Podmiejskiej w Opolu rodzi wiele pytań. Mieszkańcy Groszowic i Grotowic zastanawiają się, czy inwestycja będzie… » więcej 2023-03-16, godz. 17:53 Powstanie międzypokoleniowe miejsce spotkań mieszkańców gminy Prudnik Ruszy przebudowa prudnickiego biurowca na Międzypokoleniowe Centrum Integracji. W drugim przetargu gmina wyłoniła wykonawcę tej adaptacji. W obiekcie powstanie… » więcej 2023-03-16, godz. 10:01 Biologiczna ochrona roślin - to między innymi będzie premiowane w staraniu się o pieniądze z UE Rolnicy w Polsce mogą ubiegać się o unijne dopłaty bezpośrednie na nowy sezon. Wczoraj (15.03) ruszył pierwszy nabór w ramach Krajowego Planu Strategicznego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »