Radio Opole » Gospodarka
2022-12-16, 16:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Żaden samorząd nie otrzymał negatywnej opinii o budżecie. RIO kończy ich ocenianie

Pieniądze [fot. Pixabaya]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
Większość opolskich samorządów poradziło sobie z ułożeniem przyszłorocznego budżetu. Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu kończy powoli ocenianie projektów uchwał budżetowych. Żaden z nich nie otrzymał oceny negatywnej.
- Przede wszystkim cieszymy się, że wszystkie nasze jednostki te projekty budżetów i wieloletnich prognoz finansowych w ogóle do opiniowania złożyły, bo mamy sygnały, że niektóre gminy miały z tym problem - mówi Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu.

- Nasze opinie mogą mieć trojaki charakter. Mogą to być opinie pozytywne i negatywne. Z tym, że pozytywne dzielimy na takie, które są pozytywne bez uwag, pozytywne z uwagami i pozytywne z zastrzeżeniami. Te ostatnie to już są takie, jakby to wypowiedzieć w terminologii kierowców, gdzie zapala się żółta lampka.

- Tych opinii z zastrzeżeniami jest trochę - dodaje Grzegorz Czarnocki.

- One dotycząca różnych kwestii. Generalnie dotyczą sygnalizowania przez nas pewnych problemów z realistycznością prognoz finansowych, tego, że być może wydatki i koszty są niedoszacowane. Mam tu na myśli koszty związane ze wzrostem cen energii, obsługi długów. Uważamy, że czasami samorządy trochę zbyt optymistycznie szacują dochody i uważają, że wydatki nie będą rosły tak, jak my uważamy, że mogą rosnąć.

Dodajmy, że radni gmin czy miast muszą do końca roku uchwalić przyszłoroczne budżety .
Grzegorz Czarnocki
Grzegorz Czarnocki

Gospodarka

2023-03-22, godz. 15:00 Bogata oferta zakładów pracy na targach w Głubczycach Blisko 40 wystawców wzięło dziś (22.03) udział w Transgranicznych Targach Pracy i Giełdzie Edukacji w Głubczycach. Swoją ofertę prezentowali najwięksi… » więcej 2023-03-22, godz. 13:30 ZDW nie zapomina o remoncie DW 494 w Łowoszowie. Przetarg w tym roku? Dokumentacja jest gotowa, trwa końcowy etap uzyskiwania pozwoleń. To informacje o gruntownej przebudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 494 w Łowoszowie obok… » więcej 2023-03-21, godz. 19:30 Polska cebula trafia na eksport. Wysokie ceny na bazarach, Polacy oszczędzają Cebula i pomidory - to warzywa, które w ostatnich miesiącach notują najwyższe wzrosty cen. Część sprzedawców uspokaja jednak, że to efekt sezonowych podwyżek… » więcej 2023-03-21, godz. 17:30 Nie dać się rutynie i zmęczeniu. BHP w pracy rolnika W ubiegłym roku Opolszczyzna straciła pierwsze miejsce w kraju pod względem bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Aby to zmienić, opolscy rolnicy wzięli… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 Opole: dwa kierunki na Zwierzynieckiej, Mały Rynek dla pieszych Ulica Zwierzyniecka szersza i dwukierunkowa, a Mały Rynek z ograniczonym ruchem samochodów - to założenia zmiany organizacji ruchu w ścisłym centrum Opola… » więcej 2023-03-20, godz. 10:30 "Mieliśmy delegacje z Tajwanu i Japonii". Inwestorzy zainteresowani strefą w Ujeździe - Lokalizacja, media i zasoby ludzkie mają tu ogromne znaczenie - przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom, odnosząc się do… » więcej 2023-03-19, godz. 11:00 Nowe zadania GDDKiA na 2023 rok. W planach "ekspresówka" i kilka "krajówek" Opolski oddział GDDKiA ogłosił plany inwestycyjne na 2023 rok. Największym zadaniem jest budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11 na odcinku pomiędzy… » więcej 2023-03-19, godz. 10:40 Od przedszkolaka do seniora - unijne pieniądze na rynek pracy Dzięki działaniom realizowanym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, będzie można zdobyć nowe kwalifikacje albo zmienić pracę. » więcej 2023-03-18, godz. 13:00 Nie płacą czynszu. Opolskie zajęło drugie miejsce w kraju Mieszkańcy Opolszczyzny na drugim miejscu w kraju pod względem zadłużeń czynszowych. Administratorom budynków zalegają 45,3 mln złotych. » więcej 2023-03-18, godz. 12:15 Jakie mają plany Ukraińcy, którzy przed i w czasie wojny przyjechali na Opolszczyznę? - Uchodźcy z Ukrainy zadomowili się na Opolszczyźnie, czują się tu bezpiecznie. 25% z nich chce tu zostać na dłużej, a może nawet na zawsze. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »