Radio Opole » Gospodarka
2022-11-18, 20:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Samorządy: budżet na przyszły rok to niełatwe zadanie

Pieniądze [fot. Pixabaya]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
Układanie przyszłorocznego budżetu nie było zadaniem łatwym dla samorządów. Teraz czeka ich jeszcze ocena ze strony Regionalnej Izby Obrachunkowej. Przedstawiciele jednostek do wtorku (15.11) mieli czas na wysłanie projektów uchwał budżetowych. Większość z nich zrobiła to w terminie.
- Teraz składy orzekające będą te dokumenty analizować. Oczywiście jesteśmy świadomi, że samorządy funkcjonują w bardzo trudnych realiach i wiemy, że trudno jest im planować w tak niepewnej sytuacji - mówi Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu.

- Na pewno rok 2023 będzie trudnym rokiem dla samorządów z wielu przyczyn. Oczywiście takich jak kryzys energetyczny, wzrost inflacji, o symptomy kryzysu gospodarczego, te wszystkie rzeczy są zagrożeniem dla dochodów i wydatków jednostek samorządu terytorialnego naszego województwa.

- Projekt budżetu na rok 2023 w naszej gminie rodził się z wielkimi trudami i z wielkim bólem. Będzie on od nas wymagał konsekwentnej dyscypliny finansowej - dodaje Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy.

- Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada tylko podstawowe i niezbędne wydatki. Uwzględniliśmy w nim koszty utrzymania naszych obiektów gminnych, infrastruktury drogowej, świetlic czy obiektów sportowych i oczywiście utrzymanie istniejących sieci szkół i przedszkoli. Wzrost wydatków wyprzedza znacznie dochody. Subwencja od państwa wzrosła nam o 2,6 procent, a udział w podatku PIT niestety zmalał.

Problem z ułożeniem przyszłorocznego budżetu miała też gmina Dobrzeń Wielki.

- Gmina Dobrzeń Wielki jak co roku ma problemy ze spięciem budżetu ze względu na sytuację, która jest u nas po 2016 roku, kiedy to oderwano nam miejscowości z dużymi wpływami podatkowymi. Co roku wykazujemy deficyt, który jest i zawsze będzie w przypadku, takiej ilości wydatków. Na razie pokrywamy to jeszcze z oszczędności, które zgromadziliśmy w tamtych latach. Budżet jest w tej chwili zamknięty, a jaka będzie rzeczywistość, to zobaczymy w ciągu całego roku - podkreśla Piotr Szlapa, wójt Dobrzenia Wielkiego.

Dodajmy, że oceny złożonych projektów budżetowych gminy poznają w połowie przyszłego miesiąca.
Grzegorz Czarnocki
Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Piotr Szlapa

Gospodarka

2023-01-29, godz. 12:45 Ptasia grypa w Opolu i powiecie opolskim. Wojewoda apeluje o szczególną ostrożność Grypa ptaków w kolejnym powiecie w naszym regionie. Tym razem wirus H5N1 stwierdzono u dwóch padłych łabędzie na śluzie w Opolu Wróblinie. W związku z… » więcej 2023-01-27, godz. 20:15 Duże zaangażowanie opolskiej młodzieży w projekt UMWO. 123 przedsięwzięcia w rok 123 przedsięwzięcia udało się zrealizować w ubiegłym roku podczas projektu 'Opolskie dla młodzieży'. Dzisiaj (27.01) w urzędzie marszałkowskim podsumowano… » więcej 2023-01-27, godz. 18:00 EuroMisja. Młodzi Nowocześni przekonują, że Polska powinna wprowadzić walutę euro Przedstawiciele Młodych Nowoczesnych przekonują, że wprowadzenie waluty euro w Opolu to konieczność. Podczas konferencji prasowej przed siedzibą Narodowego… » więcej 2023-01-26, godz. 15:47 Gmina Namysłów ma uchwalony budżet. Wcześniej były spory, a dzisiaj jednogłośnie Rada Miejska w Namysłowie przyjęła budżet gminy na 2023 rok po przegłosowaniu wielu poprawek. Za przyjęciem planu finansowego opowiedziało się 20 radnych… » więcej 2023-01-26, godz. 12:00 W Strefie Aktywności Gospodarczej w Ujeździe powstaje farma fotowoltaiczna Na fotowoltaikę mocno stawia gmina Ujazd. Niedawno na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej jedna z firm ruszyła z budową pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej… » więcej 2023-01-26, godz. 06:00 W Nysie powstała spółdzielnia energetyczna. Chce budować farmę fotowoltaiczną Trzy spółki - Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie, SIM Nysa oraz Agencja Rozwoju Nysy założyły spółdzielnię energetyczną. Jej celem będzie m.in… » więcej 2023-01-25, godz. 19:00 Niemal zbilansowany budżet gminy Gorzów Śląski. Burmistrz liczy na kolejne inwestycje Co najmniej 5 milionów 700 tysięcy złotych gmina Gorzów Śląski wyda na tegoroczne inwestycje. W budżecie zapisano prawie 32,7 miliona złotych dochodów… » więcej 2023-01-25, godz. 17:30 Ireneusz Jaki o modernizacji oczyszczalni ścieków: Jesteśmy dumni z tej inwestycji Byli wiceprezesi opolskiego WiK-u, wspólnie z prezesem Ireneuszem Jakim, przypominają, że modernizacja oczyszczalni ścieków to największa inwestycja w historii… » więcej 2023-01-25, godz. 15:15 Tegoroczny budżet gminy Izbicko. "Naszym priorytetem jest kanalizacja" Wyjątkowo duży jest w tym roku budżet gminy Izbicko, bo sięga aż 36 mln zł. Samorząd planuje skupić się na sprawach wodno-kanalizacyjnych, ale pieniądze… » więcej 2023-01-25, godz. 13:30 Jest przetarg, będzie remont. Niemodlin będzie wymieniał sieć wodno-kanalizacyjną Do generalnego remontu siatki kanalizacyjnej w ścisłym centrum, czyli wzdłuż całego zabytkowego wrzeciona szykuje się Niemodlin. Właśnie ruszają procedury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »