Radio Opole » Gospodarka
2022-06-09, 13:41 Autor: Monika Matuszkiewicz

Blisko 2 tysiące złotych za węgiel i 3 tysiące za ekogroszek. Tak wyglądają ceny w opolskich składach opału

Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy. Obecnie za tonę węgla w opolskich składowiskach zapłacimy blisko 2 tysiące złotych. To o tysiąc złotych więcej niż przed rokiem. Natomiast za ekogroszek musimy zapłacić blisko 3 tysiące złotych. Tutaj cena podskoczyła już dwukrotnie, porównując rok do roku. Według przedsiębiorców może być jeszcze drożej. Wszystko zależy od tego, jakie ceny będą narzucane przez importerów, bo teraz ekogroszek sprowadzany jest z zagranicy.
- My jako dilerzy nie mamy dostępności do ekogroszku naszego, polskiego. Musimy go zamawiać z Kolumbii - mówi Antoni Piechota, założyciel i prezes firmy Imex Piechota w Opolu.

- Zostaliśmy w miesiącu luty okrojeni o połowę kontraktów, które mieliśmy co roku zakontraktowane. Do tych kontraktów dostajemy tylko "gruby węgiel", a ekogroszku nie dostajemy wcale, nie mamy do niego dostępu. Wszystko jest sprzedawane. Z tego, co widzimy, importerzy cały czas podnoszą ceny. W marcu czy kwietniu za ekogroszek płaciliśmy 280 dolarów, teraz zakupimy za 350 dolarów, a nawet za 360.

- Obecnie na składach mamy zapas na dwa tygodnie. Jednak nikogo nie ograniczamy w zakupach i nie robimy żadnych limitów - dodaje Piechota.

- Staramy się, żeby nie zbrakło tego węgla. Jednak jednego się boimy, że zabraknie go w okresie od sierpnia, bo wtedy zaczną się zwiększone zakupy. My zawsze do sierpnia mieliśmy w magazynie zapas na 3 następne miesiące. Teraz nie mamy takiego zapasu, bo ludzie kupują i my mamy węgla na następne 2 tygodnie.

Najbardziej sytuacja cenowa węgla odbija się na mieszkańcach regionu. Ci nie wiedzą, czy jeszcze zaczekać z jego zakupem czy być może już teraz robić zapasy.

- Węgiel zawsze kupowałem w składzie, a teraz będę szukał, tam gdzie taniej - dodaje pan Alfred.

- Jeszcze nie kupiłem węgla, bo ceny są bardzo wysokie w stosunku do zeszłego roku. W tamtym roku o tej porze już miałem pełną szopę węgla. U mnie mniej więcej na rok schodzi 3-4 tony ekoogroszku. W okresie letnim i jesiennym palę głównie drewnem. W 2021 roku płaciłem poniżej tysiąca złotych - podkreśla pan Paweł.

Dodajmy, że dziś (09.06) wiceminister klimatu Jacek Ozdoba poinformował, że szykowany jest program wsparcia dla gospodarstw ogrzewających domy węglem. Natomiast rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska Grupa Górnicza zbuduje własne łańcuchy dystrybucji węgla i wykorzysta te dotychczasowe, by pominąć pośredników. Polityk zaleca, by wstrzymać się jeszcze z zakupem surowca na zimę w związku z wysokimi cenami, które - jak mówił - powinny zacząć spadać pod koniec czerwca.
Antoni Piechota 1
Antoni Piechota 2
Mieszkańcy

Gospodarka

2022-09-28, godz. 20:15 EkoNysa zastąpi EKOM. Nowa miejska spółka ma zabezpieczyć gminę przed dumpingiem cenowym W Nysie powstanie nowa miejska spółka. Tak zadecydowali dziś (28.09) nyscy radni. Do zadań EkoNysy będzie należał przede wszystkim odbiór odpadów. Ma… » więcej 2022-09-28, godz. 16:45 Ekologia i możliwości rozwoju. Gruntowna przebudowa oczyszczalni ścieków w Oleśnie Przede wszystkim ekologia, ale też oszczędności i możliwość rozwoju gospodarczego. To główne korzyści wynikające z gruntownej przebudowy oczyszczalni… » więcej 2022-09-28, godz. 16:00 Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc prawną. OCRG podpisało porozumienie z adwokatami i radcami prawnymi Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na fachową pomoc prawników. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu między Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki a Okręgową… » więcej 2022-09-27, godz. 20:30 ''Nie możemy zmienić procesu technologicznego i doić krowy ręcznie''. Branża mleczarska również zmaga się z wysokimi… Drastyczny wzrost cen energii zmusza wszystkich do szukania oszczędności. Niestety nie wszyscy mogą to zrobić. Tak jest chociażby w branży mleczarskiej… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 "Droga na osiedlu Róży Wiatrów musi być zrobiona" Ruszył przetarg na realizację kolejnej inwestycji w Opolu Już niebawem w stolicy regionu rozpocznie się kolejna ważna inwestycja. Chodzi o budowę nowej drogi na osiedlu Róży Wiatrów w dzielnicy Chmielowice. Opolski… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 "Tych ofert jest zdecydowanie mniej". WUP o opolskim rynku pracy Coraz mniej ofert pracy pojawia się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu. Jednak dobra informacja jest taka, że bezrobocie od 3 miesięcy utrzymuje się na… » więcej 2022-09-27, godz. 09:38 Opolanie w delegacji - jest ich coraz więcej Coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny wyjeżdża służbowo za granicę. Tak wynika z wyliczeń ZUS, na podstawie danych z zaświadczeń A1. Takie zaświadczenie… » więcej 2022-09-26, godz. 17:00 Lada chwila rozpocznie się remont kolejnego odcinka DW 487 w gminie Gorzów Śląski. Umowa opiewa na 2,5 miliona zł… Niemal 2,5 miliona złotych będzie kosztować remont odcinka drogi wojewódzkiej 487 w powiecie oleskim. Dzisiaj (26.09) podpisano umowę dotyczącą 1300 metrów… » więcej 2022-09-25, godz. 19:00 Osiem nagród zdobyli na poznańskich targach opolscy producenci i kucharze Opolscy producenci i kucharze przywieźli z poznańskich targów 'Smaki regionów' aż osiem nagród. Podczas imprezy miał miejsce krajowy finał konkursu „Nasze… » więcej 2022-09-25, godz. 07:10 W Sebastianeum chcą być w pełni niezależni energetycznie. Kolejne innowacyjne rozwiązania w Kamieniu Śląskim Ośrodek Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest aktualnie energetycznie samowystarczalny w 80%. Taka niezależność jest możliwa dzięki powstałej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »