Radio Opole » Gospodarka
2022-05-18, 14:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Czarny scenariusz dla inwestycji vs. ratowanie sytuacji po poprzednikach. Kolejny konflikt wokół WiK?

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu jest największą inwestycją w historii miasta [ fot. Mariusz Chałupnik]
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu jest największą inwestycją w historii miasta [ fot. Mariusz Chałupnik]
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu jest największą inwestycją w historii miasta [ fot. Mariusz Chałupnik]
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu jest największą inwestycją w historii miasta [ fot. Mariusz Chałupnik]
- Realizacja kompleksowej modernizacji oczyszczalni ścieków jest zagrożona i być może trzeba będzie oddać wielomilionowe dotacje - uważa Mateusz Filipowski, były wiceprezes opolskiego WiK-u, który funkcję tę sprawował od 2014 do zeszłego roku.
Według niego za taki stan rzeczy w głównej mierze odpowiada obecna wiceprezes do spraw technicznych i inwestycyjnych w spółce Agnieszka Maślak.

- Gdy w czerwcu ubiegłego roku przekazywałem pani Maślak te obowiązki, to inwestycja wyprzedzała harmonogram o kilka procent. Wszystko było regulowane przez spółkę jak należy. Problemy zaczęły się już w grudniu - zaznacza były wiceprezes. - Do spółki WiK od wykonawcy wpłynęło 15 roszczeń. Kilka dni temu wpłynęło to najważniejsze. Wykonawca, jako że był całkowity brak odpowiedzi ze spółki na jego problemy, złożył wezwanie do WiK -u na zwiększenie wartości kontraktu o 24 miliony złotych.

Według Mateusza Filipowskiego, jeżeli wykonawca do 30 dni nie dostanie aneksu do umowy, potwierdzającego zwiększenie wartości kontraktu o wspomniane 24 miliony złotych, to najprawdopodobniej odstąpi od kolejnych prac.

- W tym momencie realizacja kontraktu i tak jest opóźniona o pół roku, a to powoduje kolejne komplikacje - dodaje Filipowski. - Jeżeli ten kontrakt nie zostanie ukończony do końca tego roku, to będzie ogromny problem z rozliczeniem dotacji z NFOŚ i z Ministerstwa Środowiska. To wsparcie wynosi około 100 milionów złotych. Istnieje realna zagrożenie, przez nieudolność nowego zarządu, że tę dotację trzeba będzie oddać.

Jak podkreśla Filipowski, wówczas po 20-procentowej podwyżce na dostawę wody i ścieki, o którą WiK wystąpił już do Wód Polskich, trzeba będzie liczyć z kolejną.

Rzecznik ratusza Adam Leszczyński odpowiada, że obecny zarząd WiK-u ratuje sytuację po poprzednikach.

- Przez siedem lat prezes Filipowski nadzorował te prace, a teraz oczekuje od swoich następców, że ci w kilka miesięcy wyprostowali to co on robił przez lata - mówi Leszczyński. - W tym czasie w mieście oddano setki innych inwestycji. To dowód nie tylko jego nieudolności, ale również najlepsze potwierdzenie decyzji o zmianie na stanowisku wiceprezesów. Nowi wiceprezesi w ostatnich miesiącach robią wszystko, aby nadrobić zmarnowany przez niego czas.

Dodajmy, że modernizacja oczyszczalni ścieków jest największą inwestycją w historii Opola. Jej koszt to 207 milionów złotych.
Mateusz Filipowski
Mateusz Filipowski
Adam Leszczyński

Gospodarka

2022-06-29, godz. 20:30 O wyzwaniach dotyczących opolskiego rynku pracy rozmawiano w urzędzie marszałkowskim. Jest kilka bolączek Niski poziom aktywności zawodowej, niedobór pracowników i niski poziom kształcenia ustawicznego. Między innymi na te kwestie zwrócono uwagę dzisiaj w urzędzie… » więcej 2022-06-28, godz. 20:00 Remont miejskiego basenu w Głubczycach na finiszu. Jest szansa, że będzie otwarty w lipcu Dobiega końca pierwszy etap prac remontowych basenu miejskiego w Głubczycach. Roboty mają zakończyć się jeszcze w czerwcu. Później obiekt czeka odbiór… » więcej 2022-06-28, godz. 07:00 Pozostały trzy dni na zgłoszenie, czym ogrzewamy nieruchomość. Za niezłożenie deklaracji grozi nawet 5 tys. zł … Kara grzywny do 5 tysięcy złotych i brak dopłat do zakupu węgla. Takie konsekwencje czekają właścicieli nieruchomości, którzy do najbliższego czwartku… » więcej 2022-06-27, godz. 17:23 Będzie remont drogi powiatowej w Wierzbicy Górnej. Jest dotacja, a resztę kosztów podzieliły między siebie samor… Współpraca starostwa z magistratem i dotacja pozwoli na remont istotnego fragmentu drogi powiatowej w Wierzbicy Górnej obok Wołczyna. » więcej 2022-06-26, godz. 14:00 Opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o zasadach urlopu ojcowskiego Ponad 1400 zasiłków macierzyńskich z tytułu urlopu ojcowskiego wypłacił opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych od początku roku do końca kwietnia. » więcej 2022-06-25, godz. 14:30 15 milionów złotych na powiatowe inwestycje. Nyskie starostwo stawia na modernizacje 15 milionów złotych. Tyle pieniędzy otrzymały władze powiatu nyskiego w ramach drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych 'Polski Ład'. Starostwo… » więcej 2022-06-25, godz. 10:00 Mieszkańcy Gałązczyc będą mieli kanalizację. Jej budowa ma się rozpocząć w tym roku, a zakończyć w przyszł… Kolejna wieś w gminie Grodków doczeka się kanalizacji. Tym razem instalacja wybudowana zostanie w Gałązczycach. Do sierpnia ma być opracowana dokumentacja… » więcej 2022-06-24, godz. 16:00 Ponad milion złotych na przebudowę dróg lokalnych. Dotacje otrzymały Walce, Dobrodzień, Pawłowiczki i Reńska Wi… Urząd marszałkowski w Opolu dofinansował budowę kolejnych dróg transportu rolnego. Tym razem wsparcie w wysokości 1 mln 200 tysięcy złotych otrzymały… » więcej 2022-06-24, godz. 08:00 Mieszkańcy Opola mogą zapłacić za ciepło nawet o 60% więcej. To przede wszystkim efekt wysokich cen opału Przedstawiciele Energetyki Cieplnej Opolszczyzny zapowiadają wzrost kosztów ciepła nawet o 60%. To historyczna podwyżka cen, która wchodzi w życie już 28… » więcej 2022-06-23, godz. 21:00 Doradzą, jakie ekologiczne źródło ciepła zainstalować w domu. Gminni koordynatorzy ochrony powietrza ukończyli studia… Przez dwa semestry dokształcali się w zakresie systemów grzewczych, termodynamiki i prawodawstwa. Mowa o 90 gminnych koordynatorach ochrony powietrza, którzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »