Radio Opole » Gospodarka
2022-01-26, 07:45 Autor: Katarzyna Doros

Rusza program "Opolscy Zawodowcy 2022". 2700 osób będzie mogło skorzystać z pięciu projektów. To staże, dotacje i szkolenia

Praca [fot. pixabay.com]
Praca [fot. pixabay.com]
Konferencja prasowa poświęcona programowi "Opolscy zawodowcy 2022" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja prasowa poświęcona programowi "Opolscy zawodowcy 2022" [fot. Katarzyna Doros]
Ponad 2700 osób będzie mogło skorzystać z pięciu projektów kształcenia i rozwijania kompetencji w ramach dużego programu "Opolscy Zawodowcy 2022". To inicjatywa urzędu marszałkowskiego, który na ten cel przeznacza ponad 18 milionów 700 tysięcy złotych.
- Pozbieraliśmy wszystkie przedsięwzięcia zaplanowane w tym roku w jednym miejscu - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Mamy pięć projektów realizowanych przez różne biura czy jednostki. Łącznie w puli mamy prawie 19 milionów złotych. Jednym z nich jest Europejski Budżet Obywatelski. W ramach tego przedsięwzięcia wykładamy na stół 6 milionów 300 tysięcy złotych. Kolejny to Akademia Menadżera Małych i Średnich przedsiębiorstw. W tym roku na ten cel mamy milion 300 tysięcy złotych do wydania na podnoszenie kompetencji kadry kierowniczej.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki koordynuje jeszcze dwa projekty. To dofinansowanie szkoleń dla firm w branżach uznanych za specjalizacje Opolszczyzny i unijne bony szkoleniowe dla dorosłych. - W naszym nowym projekcie oferta będzie skierowana bezpośrednio do osób dorosłych, które mieszkają lub pracują w firmach z naszego województwa. Ale oferta będzie również skierowana na podnoszenie kwalifikacji, czyli mówimy o konkretnych umiejętnościach przydatnych na rynku pracy. Każda osoba będzie miała możliwość pozyskania do 9,5 miliona złotych - mówi Tomasz Hanzel, dyrektor OCRG w Opolu.

Z kolei bezrobotne osoby w wieku od 18 do 29 lat mogą skorzystać z programów stażowych oferowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu. - Wystarczy mieszkać lub uczyć się w województwie opolskim. Uwaga, o stypendia mogą ubiegać się osoby, które są na ostatnich latach studiów. Stypendium stażowe wynosi około 1900 złotych miesięcznie i w zależności o długości stażu jest wypłacane od 3 do 6 miesięcy - wyjaśnia Maciej Kalski, dyrektor WUP.

Dodajmy, że w ramach programu "Opolskie staże z PO WER em" uczestnicy stażu mogą skorzystać z dofinansowania do 5 tysięcy złotych na szkolenie, z kolei opiekun stażu otrzymuje wynagrodzenie do 500 złotych.
Andrzej Buła
Tomasz Hanzel
Maciej Kalski

Gospodarka

2022-05-28, godz. 11:31 "Zajmiemy się obszarami, które są pod ochroną opolskiego konserwatora zabytków". Prudnik przystępuje do prac związanych… Wykonanie robót pielęgnacyjnych, wycinki i nowych nasadzeń - to prace, które zostaną zrealizowane na zabytkowym drzewostanie w parku miejskim i cmentarzu… » więcej 2022-05-27, godz. 14:00 Ulica Strzelecka w Domaszowicach oddana do użytku. Będzie bezpieczniej Mieszkańcy Domaszowic mogą już korzystać z nowej drogi. Starostwo Powiatowe w Namysłowie zakończyło przebudowę ulicy Strzeleckiej. Powstał na niej zupełnie… » więcej 2022-05-27, godz. 11:15 Ulice Klonowa, Kasztanowa i Sosnowa w Namysłowie będą droższe, niż zakładano Będzie drożej, niż zakładano. Mowa o budowie trzech ulic: Klonowej, Kasztanowej i Sosnowej na osiedlu Leśnym w Namysłowie. Gmina, która przygotowywała… » więcej 2022-05-26, godz. 17:07 Prezes WiK Ireneusz Jaki został zawieszony w swoich obowiązkach. "Będę się od decyzji rady nadzorczej odwoływał" Prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki został zawieszony. Taką decyzję podjęła dziś (26.05) rada nadzorcza spółki. Podczas posiedzenia… » więcej 2022-05-26, godz. 16:30 Indywidualne podejście do młodych pracowników i autorskie programy stażowe. Wyróżniono "Firmy solidarne ze stude… Kilkanaście opolskich przedsiębiorstw zostało nagrodzonych i wyróżnionych w pierwszej edycji konkursu 'Firma solidarna ze studentami'. Celem jest skojarzenie… » więcej 2022-05-26, godz. 13:08 Grupa Azoty ZAK S.A. radzi sobie w niestabilnym otoczeniu rynkowym Grupa poinformowała, że zamknęła I kwartał 2022 r. zadowalającymi wynikami finansowymi - zyskiem netto na poziomie 253 mln zł, przychodami w wysokości… » więcej 2022-05-26, godz. 09:45 Spadek bezrobocia w kraju, ale też w regionie. Dyrektor WUP-u gościem Radia Opole Na koniec kwietnia na Opolszczyźnie było niespełna 22 tysiące osób bez pracy. » więcej 2022-05-25, godz. 16:10 Cztery opolskie gminy otrzymały rządowe dotacje na remonty lokalnych dróg Cztery opolskie gminy wyremontują lokalne drogi dzięki kolejnym dotacjom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzisiaj (25.05) w urzędzie wojewódzkim podpisano… » więcej 2022-05-25, godz. 10:00 Ponad 9 procent w górę. Rosną składki odkładane na kontach emerytalnych ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje składki, które są odkładane na koncie emerytalnym i na subkoncie. Dzieje się każdego roku w czerwcu. Gościem… » więcej 2022-05-24, godz. 20:30 Ciekawostki i porównania z Opolszczyzny, czyli najnowszy raport Urzędu Statystycznego W ubiegłym roku było chłodniej niż 21 lat temu. Między innymi taką ciekawostkę odnośnie klimatu pokazuje raport o naszym województwie, który opublikował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »