Radio Opole » Gospodarka
2022-12-01, 19:04 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Bez unijnych dotacji nie założyliby własnej firmy. Podsumowano projekt PO WER w regionie

Podsumowanie projektu POWER w urzędzie marszałkowskim [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podsumowanie projektu POWER w urzędzie marszałkowskim [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Ponad 2200 osób mieszkańców Opolszczyzny założyło działalność gospodarczą dzięki unijnym dotacjom. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podsumował Program Operacyjny "Wiedza Edukacja Rozwój". Był on skierowany do osób przed 29. rokiem życia.
- Beneficjenci, którzy chcieli założyć swój biznes, mogli liczyć na dotację w wysokości około 30 tysięcy złotych - mówi Maciej Kalski, dyrektor WUP w Opolu. - W sumie na wszystkie edycje programu wydaliśmy 47 milionów złotych, dzięki którym mamy ponad 2200 rozpoczętych firm. Cieszę się ogromnie, że one dalej funkcjonują na rynku, poszerzają swoje rynki zbytu.

- To były dotacje na to, aby firmy mogły w trudnych czasach pandemicznych utrzymać się, po to, abyśmy w naszym regionie nie tylko oferowali miejsca pracy, ale również stwarzali możliwości zakładania firm, bo małe i średnie przedsiębiorstwa to sól naszej ziemi - mówi wicemarszałek województwa, Zuzanna Donath-Kasiura.

Klaudia Magdalena Dziaduch jest dietetykiem klinicznym. Dzięki dotacjom mogła założyć własną firmę w Skarbimierzu. - Myślę, że gdyby nie projekt, moja firma by nie ruszyła. Dzięki dotacji mogłam sfinansować sprzęty, które tak naprawdę są mi pomocne przy konsultacjach z pacjentami. Samej byłoby mi trudno sfinansować taki zakup - mówi.

- Dotację otrzymałem w czerwcu ubiegłego roku, a w lipcu już rozpocząłem działać z firmą. Od początku w Głuchołazach takie miejsce się fajnie sprawdziło. Nie jest to duże miasto, ale pokazuje, że jest zapotrzebowanie. Mamy klientów z Prudnika, Nysy, Głuchołaz, przyjeżdżają taż ludzie z Czech - dodaje Marcin Ludwa, który prowadzi centrum krioterapii i tlenoterapii w Głuchołazach.

Najwięcej osób założyło własne biznesy w branży budowlanej, fryzjerskiej i beauty.
Maciej Kalski, Zuzanna Donath-Kasiura
Klaudia Magdalena Dziaduch, Marcin Ludwa

Gospodarka

2023-02-08, godz. 20:00 Rządowe dofinansowanie samorządowej komunikacji autobusowej wpływa też na ceny biletów Państwowe dopłaty obniżają koszty publicznego transportu zbiorowego przygranicznych samorządów na południu Opolszczyzny. Dofinansowanie hamuje wzrost cen… » więcej 2023-02-08, godz. 18:00 Dotacje, pożyczki, innowacje. OCRG podpowiada przedsiębiorcom Czy inwestować? Czy wprowadzać ryzykowne innowacje i skąd wziąć na to duże pieniądze? Na te pytania oraz wątpliwości starano się odpowiedzieć dzisiaj… » więcej 2023-02-08, godz. 16:30 Ocieplenie gminnych budynków i uzbrojenie działek. To plany gminy Zawadzkie Prawie 59,5 mln zł wynoszą tegoroczne wydatki gminy Zawadzkie. Na inwestycje samorząd przeznaczy 12 milionów. W planach są dwa duże zadania. » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Co trzecia złotówka budżetu Dobrodzienia zostanie wydana na inwestycje 65 milionów złotych dochodów i 70 milionów po stronie wydatków. Tak na początku lutego wygląda budżet gminy Dobrodzień na 2023 rok. » więcej 2023-02-08, godz. 06:55 Cieplej i ładniej w dwóch publicznych przedszkolach w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle stawia na ciepło w placówkach oświatowych. Ostatnie tygodnie w mieście to prace związane z termomodernizacją w przedszkolach nr 24 i … » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Czy plac przy OSP w Jemielnicy zostanie wyremontowany? Gmina ogłosiła przetarg Gruntowną przebudowę placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemielnicy planuje gmina. Pod koniec stycznia ogłoszono przetarg, który obejmuje również… » więcej 2023-02-07, godz. 16:00 Prudnik: są perspektywy wyłonienia wykonawcy przebudowy obiektu na cele publiczne W drugim przetargu gmina Prudnik bliska jest wyłonienia wykonawcy adaptacji budynku z przeznaczeniem na Międzypokoleniowe Centrum Integracji. Wpłynęły cztery… » więcej 2023-02-07, godz. 07:15 Obwodnica Sidziny. Jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Sidziny trafił do wójt gminy Skoroszyce. » więcej 2023-02-06, godz. 18:00 Zapobiegnie suszy i powodziom. Jest porozumienie ws. budowy zbiornika Kotlarnia Przygotowywana od dłuższego czasu budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia w gminie Bierawa nabiera realnych kształtów. Dzisiaj (06.02) w Kuźni Raciborskiej… » więcej 2023-02-06, godz. 16:00 Radosław Nosidlak nowym dyrektorem urzędu pracy w Prudniku Radosław Nosidlak został dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. Stanowisko zajął po Grażynie Klimko, która odeszła na emeryturę po 12 latach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »