Radio Opole » Gospodarka
2021-11-23, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Opolskie gminy mogą przebudować zniszczone fragmenty swoich dróg dzięki kolejnym dotacjom rządowym

Podpisanie umów na dotacje z RFRD w Bierawie [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umów na dotacje z RFRD w Bierawie [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umów na dotacje z RFRD w Bierawie [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umów na dotacje z RFRD w Bierawie [fot. Witold Wośtak]
Pięć odcinków dróg gminnych doczeka się przebudowy dzięki dotacjom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Włodarze czterech opolskich gmin podpisali dziś (23.11) w Bierawie umowy z wojewodą Sławomirem Kłosowskim.
Suma dotacji przy tych umowach sięga półtora miliona złotych. - Samodzielnie te gminy miałyby duży problem z planowanymi remontami - ocenia Kłosowski.

- Te samorządy mają jednak do dyspozycji niezbyt dużo pieniędzy, więc każde wsparcie jest dla nich bezcenne. Tutaj w najgorszym przypadku gmina musi znaleźć we własnej kasie połowę kosztów. Pieniądze z dotacji dają samorządowi dużą ulgę w realizacji podobnych remontów. Te drogi będą przecież służyć bezpieczeństwu i większej wygodzie mieszkańców.

Gmina Jemielnica otrzymała ponad 300 tysięcy złotych, a wójt Marcin Wycisło mówi o nowym odcinku ulicy Młyńskiej w Gąsiorowicach.

- Na tej drodze będzie całkowita wymiana nawierzchni, co zdecydowanie upłynni ruch. Ona jest bardzo potrzebna mieszkańcom. Jesteśmy tuż przed otwarciem kopert przetargowych, a remont chcemy zrobić w pierwszej połowie następnego roku.

Wójt gminy Bierawa podpisał dwie umowy: na remont ulicy Wierzbowej w Starym Koźlu i ulicy Wiejskiej w Goszycach. To łącznie prawie 600 tysięcy złotych dotacji. - Ile byśmy nie remontowali, potrzeby są kolosalne, a nasze możliwości niewielkie - ocenia Krzysztof Ficoń.

- Długo oczekiwaliśmy na ten moment, bo zadania trafiły na listę rezerwowych. Oczywiście one zdobyły punkty, ale niewystarczająco wiele dla zakwalifikowania już w połowie roku. Mieliśmy jednak nadzieję i to ziściło się. Teraz naszym zadaniem jest wyłonienie wykonawców oraz zrobienie remontów w 2022 roku.

Dotacje trafiły również do gmin: Kietrz (ponad 250 tysięcy złotych) i Pokój (328 tysięcy).
Sławomir Kłosowski
Marcin Wycisło
Krzysztof Ficoń
Podpisanie umów na dotacje z RFRD w Bierawie [autor: Witold Wośtak]

Gospodarka

2021-11-26, godz. 19:00 Kolejna droga w Opolu oddana do użytku. Tym razem zakończono budowę łącznika ulicy Sieradzkiej z Bielską Kolejna wyremontowana droga w Opolu gotowa do użytku. Chodzi o połączenie ulicy Sieradzkiej z ul. Bielską na osiedlu Malinka. W ramach inwestycji zamontowano… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 Szkołę w Kórnicy czeka termomodernizacja za ponad 2,5 mln złotych Szkoła w Kórnicy przejdzie kompleksową modernizację energetyczną. Po kilku latach przygotowań i czterech ogłoszonych przetargach w końcu udało się wyłonić… » więcej 2021-11-26, godz. 14:45 Transport publiczny w powiecie głubczyckim i prudnickim wchodzi na wyższy poziom. Samorządowcy z południa regionu będą… Powiatowo-Gminny Związek Transportu 'Pogranicze' w Głubczycach rozpoczyna swoją działalność. Głównym zadaniem instytucji, do której należą powiaty głubczycki… » więcej 2021-11-26, godz. 12:45 Grodków chce modernizować systemy ogrzewania w szkołach i wiejskich świetlicach. W części budynków do produkcji… Grodkowski magistrat chce skuteczniej walczyć ze smogiem. Pomóc w tym mają panele słoneczne i wymiana pieców w budynkach szkół. » więcej 2021-11-26, godz. 10:45 "Obniżenie akcyzy czy VAT może pomóc obniżyć inflację". Diana Rokita-Poskart z Politechniki Opolskiej o tarczy i… Propozycje tarczy antyinflacyjnej oceniła w Porannej Loży Radiowej ekonomistka z Politechniki Opolskiej dr Diana Rokita-Poskart. » więcej 2021-11-25, godz. 19:00 Mniej ciągników i trzody, ale więcej drobiu i bydła. Urząd Statystyczny w Opolu pokazał pierwsze wyniki spisu ro… Koncentracja, specjalizacja i regionalizacja produkcji rolnej - to podstawowe wnioski z Powszechnego Spisu Rolnego 2020 dla Opolszczyzny. » więcej 2021-11-25, godz. 18:30 Zmiany na drodze wojewódzkiej numer 429. W najbliższych tygodniach zostanie wprowadzony ruch wahadłowy Wracamy do tematu drogi wojewódzkiej numer 429. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu na 3-kilometrowym odcinku pomiędzy Polską Nową Wsią a Wawelnem rozpoczęto… » więcej 2021-11-25, godz. 15:15 Zakończono budowę mostu w Kopicach Po pięciu miesiącach od rozpoczęcia prac oficjalnie zakończono budowę mostu w Kopicach. Inwestycja nie należała do łatwych, ponieważ podczas prac kilkukrotnie… » więcej 2021-11-25, godz. 13:00 Oferty budowy akwarium w opolskim zoo wciąż za drogie. Miasto ogłosiło kolejny przetarg na nowych zasadach Opolski ratusz unieważnił trzeci już przetarg na budowę akwarium w opolskim ogrodzie zoologicznym. Mimo podzielenia inwestycji na trzy etapy, oferty wszystkich… » więcej 2021-11-25, godz. 11:00 Od grudnia wyższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu przypomina dorabiającym do wcześniejszej emerytury lub renty, że od grudnia zwiększają się progi dochodów, do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »