Radio Opole » Gospodarka
2021-10-21, 13:15 Autor: Marzena Śmierciak

Doradztwo zawodowe i działania prospołeczne. W Kędzierzynie-Koźlu powstał Szkolny Punkt Informacji i Kariery

Szkolny Punkt Informacji i Kariery w Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Adam Lecibil]
Szkolny Punkt Informacji i Kariery w Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Adam Lecibil]
Szkolny Punkt Informacji i Kariery otwarto w Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu. Ma służyć pomocą w wejściu na rynek pracy.
- Punkt będzie odgrywał szczególną rolę, bo i sami uczniowie wymagają większej uwagi, wrażliwości, zupełnie innego podejścia w planowaniu ich ścieżki zawodowej - mówi starosta Paweł Masełko. - Uczniowie naszej szkoły, szczególnie pod kątem wyboru zawody, ścieżki kariery zawodowej wymagają szczególnego wsparcia. Jestem przekonany, że to miejsce - ten Szkolny Punkt Informacji i Kariery będzie w sposób skuteczny i przyszłościowy wspierać naszych uczniów - stwierdził starosta.

- Nasz SzPiK będzie działał podobnie jak inne, z tym, że u nas poza doradztwem zawodowym pojawi się więcej zajęć poprawiających kompetencje emocjonalne i społeczne - mówi Krystyna Gielas, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu. - Dodatkowo jest tu wiele działań prospołecznych, czyli zajęć poprawiających kompetencje emocjonalne i społeczne - tłumaczy.

Prace przygotowawcze i malarskie w Szkolnym Punkcie Informacji i Kariery wykonały dwa zakłady - firma Chemkol oraz Zakład Aktywności Zawodowej, gdzie uczniowie odbywają staże, a potem mogą pracować. - Z Zespołem Szkół Specjalnych współpracujemy od 2019 roku, czyli od początku istnienia zakładu. Dzięki SzPiK-owi będziemy mogli zwiększyć liczbę przyjmowanych absolwentów - mówi Mateusz Smołucha, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Kędzierzynie-Koźlu. - Absolwenci szkoły znajdują u nas zatrudnienie. Działamy na rynku pracy chronionej, także nasze warunki pracy są do nich dostosowane. Mamy trenerów, mamy opiekunów, także absolwenci nie są pozostawieni sami sobie jak na otwartym rynku pracy - dodaje.

Punkt otwarty został w ramach projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy" i został sfinansowany z unijnej dotacji. Projekt jest realizowany przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji.
Mateusz Smołucha
Krystyna Gielas
Paweł Masełko

Gospodarka

2021-12-06, godz. 12:50 Opole: mieszkańcy pytają, czy prace na torach przy Młynówce muszą być prowadzone w nocy? PKP odpowiada, że tak Mieszkańcy bloków zlokalizowanych przy Młynówce w Opolu utyskują na nocne hałasy. Te związane są z pracami remontowymi na moście kolejowym. Roboty realizowane… » więcej 2021-12-04, godz. 13:15 "To czas realizacji tego, na co od dłuższego czasu się szykowaliśmy". Drogowy koniec roku w gminie Prószków Przede wszystkim prace związane z infrastrukturą drogową. Rok 2021 w Prószkowie kończy się pod znakiem inwestycji. Jak informują władze gminy łączna… » więcej 2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 OCRG podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Przez pięć miesięcy 9 mentorów dzieliło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »