Radio Opole » Gospodarka
2021-09-17, 06:00 Autor: Witold Wośtak

Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery

Otwarcie Szkolnego Punktu Informacji i Kariery w Oleśnie [fot. archiwum szkoły]
Otwarcie Szkolnego Punktu Informacji i Kariery w Oleśnie [fot. archiwum szkoły]
Otwarcie Szkolnego Punktu Informacji i Kariery w Oleśnie [fot. archiwum szkoły]
Otwarcie Szkolnego Punktu Informacji i Kariery w Oleśnie [fot. archiwum szkoły]
Otwarcie Szkolnego Punktu Informacji i Kariery w Oleśnie [fot. archiwum szkoły]
Otwarcie Szkolnego Punktu Informacji i Kariery w Oleśnie [fot. archiwum szkoły]
Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie.
W uroczystym otwarciu wzięła udział kadra pedagogiczna, przedsiębiorcy oraz samorządowcy. Specjalna sala jest wyposażona w pomoce dydaktyczne.

To jednak siedziba i punkt umowny, bo chodzi o wizyty u firm zainteresowanych pozyskaniem młodych pracowników. - Punkt Informacji i Kariery to swego rodzaju showroom - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Firma pokazuje w szkole, czym zajmuje się, jak wygląda u nich praca, jak wyglądają pewne rozwiązania technologiczne czy organizacyjne. Na pewno taka będzie przyszłość, że przedsiębiorca zabiega o swoich przyszłych pracowników, kiedy oni są jeszcze w szkole zawodowej. Wchodzimy w konkurencję, która musi polegać na atrakcyjności oferty.

Zdaniem Doroty Mielczarek-Koziołek, dyrektor szkoły, takie punkty powinny działać w każdej szkole. - Młodzi ludzie muszą znać swoje predyspozycje w kontekście kariery zawodowej - przekonuje.

- To są ciekawe projekty, które przy okazji integrują młodzież. Przede wszystkim udaje się wyposażyć jednak młodych ludzi w informacje o sobie samym. Często działamy intuicyjnie przy decyzjach zawodowych, natomiast kiedy przeprowadzimy test poznawczy umiejętności lub kompetencji, dostajemy pewną informację.

Punkt informacji i kariery w oleskiej szkole udało się uruchomić dzięki projektowi "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy".
Andrzej Buła
Dorota Mielczarek-Koziołek

Gospodarka

2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej 2021-10-23, godz. 15:00 Wola jest, plan też, ale czy pozwoli budżet? Niemodlin przymierza się do budowy pumptracka To ma być inwestycja skierowana do tych młodszych mieszkańców gminy, choć niewykluczone, że nieraz skorzystają z niej również starsi. Niemodlin przygotowuje… » więcej 2021-10-23, godz. 10:45 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-23, godz. 09:15 Stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1%. We wrześniu w rejestrach urzędów pracy ubyło 700 osób We wrześniu stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1% i jest o 0,2% niższa niż w poprzednim miesiącu. Maleje także liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych… » więcej 2021-10-22, godz. 18:59 Studenci i pracodawcy debatowali o sytuacji na rynku pracy. Za nami "Debata o przyszłości" Jak pracodawcy i młodzi ludzie postrzegają aktualną sytuację na rynku pracy, jakie mają oczekiwania i czy łączenie studiów z pracą to popularne zjawisko?… » więcej 2021-10-22, godz. 13:00 Budowa skateparku w Baborowie nabiera tempa. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku Zakończył się pierwszy etap prac przy budowie skateparku w Baborowie. W minionym tygodniu wylano pierwszą warstwę nawierzchni betonowej i wykonano podbudowę… » więcej 2021-10-22, godz. 12:30 Urząd marszałkowski daje 400-500 złotych podwyżki dla pracowników teatru, biblioteki, muzeów i filharmonii Od 400 do 500 złotych podwyżki otrzymają pracownicy wojewódzkich instytucji kultury. To średni wzrost o około 10 procent. » więcej 2021-10-22, godz. 10:58 Na razie skorzysta ponad 1200 osób, później ma być ich więcej. Niemodlin rozpoczął wymianę wodociągów w najbardziej… To ma być krok w stronę stabilizacji i jakości. Rozpoczęła się budowa wodociągu pomiędzy stacjami uzdatniania wody w Niemodlinie i Roszkowicach. To odcinek… » więcej 2021-10-21, godz. 19:00 Rolnicy z siedmiu gmin będą mieć ułatwiony dojazd do pól dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego 7 opolskich gmin otrzymało dotacje urzędu marszałkowskiego na budowę lub modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Przedstawiciele samorządów… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Choć pierwszy projekt stracił ważność, mieszkańcy Skarbiszowa będą mieli kanalizację Na tej inwestycji ma skorzystać ponad 100 osób. Na początku przyszłego roku ruszy budowa kanalizacji Skarbiszowa w gminie Dąbrowa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »