Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-13, 18:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Skazani szukają pracy. Ogłoszenia pojawiają się w mediach społecznościowych

Skazani [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Skazani [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Skazani [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Skazani [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ogłoszenie na facebooku o poszukiwaniu pracy? Takich metod chwytają się funkcjonariusze służby więziennej, żeby znaleźć zatrudnienie dla osadzonych. Przed pandemią ponad połowa odbywających karę w strzeleckim Zakładzie Karnym numer 2 pracowała. Covid uniemożliwił im wychodzenie do pracy, a firmy musiały poszukać pracowników gdzie indziej. Teraz mundurowi próbują ponownie zachęcić do zatrudniania skazanych.
- Mamy sporo osób gotowych do podjęcia pracy choćby jutro – mówi Tomasz Tomczuk, rzecznik prasowy Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich. - Próbujemy każdego dostępnego sposobu. Ogłaszamy się na naszej stronie zakładowej, czyli Zakład karny nr 2 w Strzelcach Opolskich, jak również na facebooku. Przez ten portal możemy dotrzeć do większej ilości ludzi i dzięki temu możemy zainteresować potencjalnych kontrahentów.

Wśród skazanych są osoby o bardzo różnym doświadczeniu i kwalifikacjach, w tym specjaliści z konkretnym fachem w dłoni.

- Niestety w ostatnim roku poziom zatrudnienia skazanych bardzo spadł, co było spowodowane obostrzeniami związanymi z koronawirusem – mówi Irena Żminkowska, która zajmuje się zatrudnianiem osadzonych. - Z racji tego, że musieliśmy ograniczyć a w pewnym momencie wstrzymaliśmy zatrudnienie, kontrahenci musieli w dużej mierze posiłkować się inną siłą roboczą, stąd wielu zrezygnowało ze współpracy z nami. Aktualnie współpracujemy z trzema kontrahentami, z czego dwóch to bardzo duże firmy, które chętnie zatrudniają skazanych, ale nasze możliwości są jeszcze większe.

Część skazanych pracuje w hali produkcyjnej znajdującej się na terenie więzienia. Większość zdolnych do pracy może pracować poza murami. Obecnie zakład karny poszukuje firm z terenu Kędzierzyna-Koźla i okolic, które potrzebują pracowników. Korzyści z zatrudnienia osób pozbawionych wolności to m.in. możliwość ubiegania się o zwrot 35% wartości wynagrodzeń czy fakt, że dokumentację osobową zakłada i prowadzi administracja zakładu karnego, a nie pracodawca.
Tomasz Tomczuk
Irena Żminkowska

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 23:00 Łambinowice: ponad 7,5 mln złotych z Polskiego Ładu. Powstaną między innymi nowe drogi 7 600 000 zł - tyle otrzyma gmina Łambinowice w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W dzisiejszej (26.10) sesji rady gminy uczestniczyła Violetta Porowska… » więcej 2021-10-26, godz. 22:00 Raport dnia: 81 nowych zakażeń w regionie. W kraju potwierdzono 6265 infekcji - to najwięcej w czwartej fali [INFOG… 81 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 2 mieszkańców potwierdzono dziś (26.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-26, godz. 20:30 Ponad 42 tysiące kilometrów i 21 tysięcy złotych dla chorych dzieci. Firma Lesaffre zaktywizowała pracowników po… Spacerując, biegając lub jadąc na rowerze. Ponad 42 tysiące kilometrów pokonali przez pół roku pracownicy wołczyńskiej firmy Lesaffre Polska w ramach… » więcej 2021-10-26, godz. 20:00 Kierowcy coraz częściej zapominają lub świadomie rezygnują z przewożenia dzieci w foteliku. Apel policji Opolska policja apeluje do kierowców o przewożenie dzieci w fotelikach. Tego roku podczas kontroli odnotowano już prawie 200 przypadków braku fotelika lub… » więcej 2021-10-26, godz. 19:15 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 18:57 Samochód osobowy wypadł z drogi w Nakle i uderzył w dom Do groźnego zdarzenia doszło po południu w miejscowości Nakło w gminie Tarnów Opolski. Po godzinie 17:00 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Opolski poseł Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki. Opolski poseł Partii Republikańskiej Adama Bielana otrzymał powołanie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Rośnie liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalu tymczasowym i na oddziale zakaźnym w Opolu. "Większość z nich nie szczepiła… Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (26.10) 6265 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku czwartej fali. W regionie przybyło 81 nowych infekcji… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »