Radio Opole » Gospodarka
2021-10-08, 17:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy obawiają się dyktatu cenowego nyskiej spółki zarządzającej składowiskiem odpadów w Domaszkowicach

Bioodpady na składowisku w Domaszkowicach [zdj. Daniel Klimczak]
Bioodpady na składowisku w Domaszkowicach [zdj. Daniel Klimczak]
Kolejne podwyżki opłat za śmieci mogą uderzyć po kieszeniach mieszkańców południa Opolszczyzny. Burmistrz Nysy rozwiązał porozumienie międzygminne z kilkunastoma samorządami lokalnymi. Dotyczy ono utrzymania składowiska i unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Domaszkowicach. W piśmie burmistrza Nysy czytamy m.in., że „zmiana otoczenia prawnego, likwidacja regionalizacji instalacji, ciągłe podnoszenie poziomu odzysku odpadów, które ciążą na gminach powodują, iż dalsze utrzymanie modelu realizacji zadania w trybie wielostronnego porozumienia jest niezasadne”.
Wypowiedzenie tego porozumienia otrzymała też gmina Prudnik, która korzysta z wysypiska w Domaszkowicach zarządzanego przez nyską spółkę komunalną EKOM. - Oczywistą konsekwencją wydaje się narzucenie przez EKOM stawek, podniesienia cen dla gmin, a więc dla naszych mieszkańców - uważa Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Realna podwyżka jest na poziomie nawet 10 i 12 złotych od osoby. Chcemy tego uniknąć.

Wypowiedzenie międzygminnego porozumienia trafiło również do Głuchołaz.

- Trudno powiedzieć, jak się sytuacja rozwinie i na ile będzie to problemem naszej gminy - mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - Dla innych gmin chyba jest to problem. U nas niedawno przetarg na kolejny rok wygrała spóła EKOM z Nysy. To jest jej problem, gdzie te śmieci będą trafiały. Na pewno będą trafiały do instalacji w Domaszkowicach.

Burmistrz Białej Edward Plicko uważa, że w regionie powinna powstać spalarnia śmieci: - Można by te śmieci spalać i bezzasadnie nie wzrastałby koszt wywozu. Cena byłaby wtedy bardziej stabilna. Energia pozyskana ze spalania śmieci częściowo kompensowałaby koszty składowania odpadów komunalnych.

Wypowiedzenie międzygminnego porozumienie ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. W piśmie do gmin burmistrz Nysy poinformował, że „Instalacja unieszkodliwiania odpadów w Domaszkowicach w dalszym ciągu przyjmować będzie do przetwarzania odpady, niemniej na warunkach ustalonych przez właściciela instalacji, tj. EKOM”.
Jarosław Szóstka
Roman Sambor
Edward Plicko

Gospodarka

2022-01-16, godz. 16:00 Co dalej z mieszkaniami OTBS przy ulicy Wrocławskiej? Niebawem może zostać ogłoszony przetarg Do rozpoczęcia kolejnej inwestycji przygotowuje się Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Niedługo ma ruszyć realizacja 4-budynkowego osiedla przy… » więcej 2022-01-16, godz. 09:30 Zwrot nadpłaconego podatku automatycznie, nie trzeba składać wniosków - zapewnia prezes ZUS W lutym osoby pobierające świadczenie od 4 920 do 12 800 zł otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. - Odbędzie się to z urzędu i automatycznie, nie trzeba… » więcej 2022-01-16, godz. 07:45 Trwają zaawansowane prace związane z budową ścieżki pieszo - rowerowej w gminie Łubniany Trwa budowa 5 - kilometrowego odcinka ścieżki pieszo - rowerowej pomiędzy Kępą a Biadaczem w gminie Łubniany. Inwestycja, która połączona jest z przebudową… » więcej 2022-01-15, godz. 12:30 Nastroje pozytywne. Rynek pracy w tym roku ma zachować dużą dynamikę - Ofert będzie dużo, co powinno przełożyć się na dalszy spadek bezrobocia - mówi o prognozach na 2022 Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy… » więcej 2022-01-15, godz. 08:00 PIP zapowiada więcej kontroli. Szczególną uwagę kontrolerzy poświęcą budowom Pracodawcy muszą się mieć na baczności. W 2022 roku Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada jeszcze bardziej wzmożone kontrole. Szczególnie uważni muszą być… » więcej 2022-01-14, godz. 21:30 Ceny mieszkań używanych nie powinny rosnąć w tym roku, a nowe mieszkania sprzedają się bardzo szybko Jakie tendencje będą zauważalne na opolskim rynku nieruchomości w 2022 roku? » więcej 2022-01-14, godz. 15:10 Eko-Okna zainwestują w Kędzierzynie-Koźlu 400 mln zł. Będzie praca dla 500 osób Prawie 33 hektary na tzw. Polu Południowym, czyli strefie przemysłowej Kędzierzyna-Koźla, kupiła firma Eko-Okna. To drugi inwestor, po koreańskim producencie… » więcej 2022-01-14, godz. 13:20 Spadło bezrobocie, przybyło ofert pracy. 2021 rok na rynku pracy był lepszy w regionie niż w 2020 Z 6-procentowem bezrobociem rok 2021 zakończył się na Opolszczyźnie. To wynik o blisko jeden procent lepszy niż w roku 2020, kiedy szczególnie mocno skutki… » więcej 2022-01-14, godz. 10:45 OTBS kończy przygotowania do budowy 150 mieszkań w Winowie. "Mamy spory portfel chętnych na to osiedle" Za kilka tygodni może ruszyć budowa nowego osiedla Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Opolu Winowie przy drodze wojewódzkiej 414. » więcej 2022-01-13, godz. 16:15 Mieszkańcy Łubnian zapłacą więcej za odbiór śmieci. Będzie też nowy odbiorca Będzie nowy odbiorca śmieci w gminie Łubiany. Najprawdopodobniej jutro (14.01) zostanie podpisana roczna umowa z firmą Remondis z Opola. Poprzednia firma obsługiwała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »