Radio Opole » Gospodarka
2021-09-23, 14:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Dokumenty geodezyjne zdobędziemy siedząc w domu. Ruszył specjalny portal, którego baza zawiera dokumenty wszystkich powiatów naszego województwa

Otwarcie platformy "E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych województwa opolskiego" [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie platformy "E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych województwa opolskiego" [fot. Mariusz Chałupnik]
Potrzebujesz zdobyć dokładną mapę, zamówić wyrys bądź wypis? Chcesz dowiedzieć się, jaki na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania czy też sprawdzasz ewidencję gruntów? To wszystko od dzisiaj (23.09) załatwisz już z domu, bez konieczności odwiedzania urzędu. Ruszyła platforma "E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych województwa opolskiego". To oznacza, że wszystkie zasoby geodezyjne naszego regionu znajdziemy w internecie.
To ma znacznie ułatwić i przyśpieszyć pracę instytucjom, przedsiębiorcom, urzędom, ale również osobom fizycznym.

- Każdy mieszkaniec regionu w prosty sposób będzie mógł załatwić swoją sprawę - tłumaczy Edyta Wenzel-Borkowska, kierownik projektu i naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w Opolu. - Można złożyć wniosek elektroniczny. Podpisujemy na dwa sposoby - profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym. Wówczas zamówiony "produkt" dodajemy do swojego koszyka, zamawiamy i płacimy za niego. Otrzymamy wówczas zamówiony dokument drogą cyfrową. Jest to też pewna standaryzacja tych usług.

Liderem projektu był powiat opolski. Jak przyznaje starosta Henryk Lakwa pomysł na utworzenie platformy pojawił się w 2016 roku.

- To bez wątpienia jest rewolucja w tym zakresie - zaznacza Lakwa. - Mamy w projekcie wszystkie powiaty plus samorząd województwa. Cieszymy się, że nie tylko mieszkańcy, ale również urzędnicy, komornicy, służby finansowe mogą wejść i w dowolnej chwili skorzystać z platformy. Zachęcam do założenia profilu zaufanego, bo on jest kluczem do tego systemu.

Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza przyznaje, że ten projekt "wyprzedził swoje czasy".

- W ciągu dwóch lat bardzo mocno nauczyliśmy się korzystać z zasobów cyfrowych, z aplikacji, z dostępu wirtualnego do różnego rodzaju usług i e-usług - mówi Ogłaza. - Już kilka lat temu, wspólnie ze starostwami pomyśleliśmy, że przydałoby się, żeby takie rzeczy były dostępne zdalnie. Rzeczywiście ten projekt odpowiada na zapotrzebowanie.

Portal dostępny jest pod adresem internetowym cuw.mapy.opolskie.pl.
Utworzenie platformy kosztowało 8 milionów 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie na poziomie 85 proc. pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwa Opolskiego. Pozostałą kwotę zabezpieczyli partnerzy projektu. To wszystkie powiaty naszego regionu, miasto Opole oraz samorząd województwa opolskiego.
Edyta Wenzel-Borkowska
Henryk Lakwa
Szymon Ogłaza

Gospodarka

2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej 2021-10-23, godz. 15:00 Wola jest, plan też, ale czy pozwoli budżet? Niemodlin przymierza się do budowy pumptracka To ma być inwestycja skierowana do tych młodszych mieszkańców gminy, choć niewykluczone, że nieraz skorzystają z niej również starsi. Niemodlin przygotowuje… » więcej 2021-10-23, godz. 10:45 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-23, godz. 09:15 Stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1%. We wrześniu w rejestrach urzędów pracy ubyło 700 osób We wrześniu stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1% i jest o 0,2% niższa niż w poprzednim miesiącu. Maleje także liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych… » więcej 2021-10-22, godz. 18:59 Studenci i pracodawcy debatowali o sytuacji na rynku pracy. Za nami "Debata o przyszłości" Jak pracodawcy i młodzi ludzie postrzegają aktualną sytuację na rynku pracy, jakie mają oczekiwania i czy łączenie studiów z pracą to popularne zjawisko?… » więcej 2021-10-22, godz. 13:00 Budowa skateparku w Baborowie nabiera tempa. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku Zakończył się pierwszy etap prac przy budowie skateparku w Baborowie. W minionym tygodniu wylano pierwszą warstwę nawierzchni betonowej i wykonano podbudowę… » więcej 2021-10-22, godz. 12:30 Urząd marszałkowski daje 400-500 złotych podwyżki dla pracowników teatru, biblioteki, muzeów i filharmonii Od 400 do 500 złotych podwyżki otrzymają pracownicy wojewódzkich instytucji kultury. To średni wzrost o około 10 procent. » więcej 2021-10-22, godz. 10:58 Na razie skorzysta ponad 1200 osób, później ma być ich więcej. Niemodlin rozpoczął wymianę wodociągów w najbardziej… To ma być krok w stronę stabilizacji i jakości. Rozpoczęła się budowa wodociągu pomiędzy stacjami uzdatniania wody w Niemodlinie i Roszkowicach. To odcinek… » więcej 2021-10-21, godz. 19:00 Rolnicy z siedmiu gmin będą mieć ułatwiony dojazd do pól dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego 7 opolskich gmin otrzymało dotacje urzędu marszałkowskiego na budowę lub modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Przedstawiciele samorządów… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Choć pierwszy projekt stracił ważność, mieszkańcy Skarbiszowa będą mieli kanalizację Na tej inwestycji ma skorzystać ponad 100 osób. Na początku przyszłego roku ruszy budowa kanalizacji Skarbiszowa w gminie Dąbrowa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »