Radio Opole » Gospodarka
2021-09-16, 13:15 Autor: Witold Wośtak

Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej kasy

Budowa drogi, zdjęcie ilustracyjne [fot. archiwum gminy]
Budowa drogi, zdjęcie ilustracyjne [fot. archiwum gminy]
"Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji". Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław Tkaczyński.
W ubiegłym roku udało się zrealizować pierwszy etap ulicy Marii Curie-Skłodowskiej. W tej części miasta rozwija się zabudowa jednorodzinna. Magistrat pozyskał wtedy 400 tysięcy złotych z Funduszu Dróg Samorządowych, czyli 80 procent kosztów. - Tego roku pozyskaliśmy również 400 tysięcy złotych - dodaje Tkaczyński.

- Robiona jest nowa droga, łącznie z kanalizacją deszczową. Dotychczas dojazd do domów jednorodzinnych prowadził drogą szutrową, którą zwyczajnie wysypano na gruncie. Jej przebieg nawet nie pokrywał się z działką przeznaczoną na drogę. Prowadziła przez pole tak, jak ludziom było wygodnie dojeżdżać. Docelowo ona połączy ulicę Rolniczą z Kościuszki. W planie jest również montaż oświetlenia.

Gmina Praszka przeznaczyła też 400 tysięcy złotych z własnej kasy na niewielkie remonty.

- Dobrym przykładem jest odcinek między Strojcem a Skotnicą. Być może uda się położyć część asfaltu na drodze w tej chwili objazdowej z DK 42, gdzie trwa budowa węzła i ronda jako części obwodnicy, a miejscowością Rosochy. Zobaczymy, na ile wystarczy nam pieniędzy, ale chcemy połatać najbardziej zniszczone drogi asfaltowe - dodaje Jarosław Tkaczyński.

Wyniki przetargu zweryfikują, na ile remontów wystarczy tych pieniędzy.
Jarosław Tkaczyński 1
Jarosław Tkaczyński 2

Gospodarka

2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej 2021-10-23, godz. 15:00 Wola jest, plan też, ale czy pozwoli budżet? Niemodlin przymierza się do budowy pumptracka To ma być inwestycja skierowana do tych młodszych mieszkańców gminy, choć niewykluczone, że nieraz skorzystają z niej również starsi. Niemodlin przygotowuje… » więcej 2021-10-23, godz. 10:45 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-23, godz. 09:15 Stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1%. We wrześniu w rejestrach urzędów pracy ubyło 700 osób We wrześniu stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1% i jest o 0,2% niższa niż w poprzednim miesiącu. Maleje także liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych… » więcej 2021-10-22, godz. 18:59 Studenci i pracodawcy debatowali o sytuacji na rynku pracy. Za nami "Debata o przyszłości" Jak pracodawcy i młodzi ludzie postrzegają aktualną sytuację na rynku pracy, jakie mają oczekiwania i czy łączenie studiów z pracą to popularne zjawisko?… » więcej 2021-10-22, godz. 13:00 Budowa skateparku w Baborowie nabiera tempa. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku Zakończył się pierwszy etap prac przy budowie skateparku w Baborowie. W minionym tygodniu wylano pierwszą warstwę nawierzchni betonowej i wykonano podbudowę… » więcej 2021-10-22, godz. 12:30 Urząd marszałkowski daje 400-500 złotych podwyżki dla pracowników teatru, biblioteki, muzeów i filharmonii Od 400 do 500 złotych podwyżki otrzymają pracownicy wojewódzkich instytucji kultury. To średni wzrost o około 10 procent. » więcej 2021-10-22, godz. 10:58 Na razie skorzysta ponad 1200 osób, później ma być ich więcej. Niemodlin rozpoczął wymianę wodociągów w najbardziej… To ma być krok w stronę stabilizacji i jakości. Rozpoczęła się budowa wodociągu pomiędzy stacjami uzdatniania wody w Niemodlinie i Roszkowicach. To odcinek… » więcej 2021-10-21, godz. 19:00 Rolnicy z siedmiu gmin będą mieć ułatwiony dojazd do pól dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego 7 opolskich gmin otrzymało dotacje urzędu marszałkowskiego na budowę lub modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Przedstawiciele samorządów… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Choć pierwszy projekt stracił ważność, mieszkańcy Skarbiszowa będą mieli kanalizację Na tej inwestycji ma skorzystać ponad 100 osób. Na początku przyszłego roku ruszy budowa kanalizacji Skarbiszowa w gminie Dąbrowa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »