Radio Opole » Gospodarka
2021-09-07, 07:45 Autor: Katarzyna Plewnia

Osobom, które w czerwcu przeszły na emeryturę, ZUS przeliczy świadczenia

ZUS w Opolu
ZUS w Opolu
Sebastian Szczurek [fot. Julia Dołhasz]
Sebastian Szczurek [fot. Julia Dołhasz]
Przez brak waloryzacji kwartalnej emerytury osób przechodzących na to świadczenie w czerwcu były do tej pory przeważnie niższe. Teraz problem znika - są już nowe regulacje i ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach emerytury wszystkim, którzy wniosek o to świadczenie złożyli w 6. miesiącu roku.
- Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny właśnie w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u województwa opolskiego.

- Zmiana przepisów obejmuje również emerytury przyznane w czerwcu 2021 roku oraz renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. I nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego, czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy). Te nowe regulacje nie zakładają jednak przeliczania czerwcowych świadczeń z poprzednich lat - wyjaśnia.

- Zgodnie z ustawą, osobom, którym emerytury przyznano w czerwcu tego roku,  świadczenia przeliczone zostaną z urzędu, w terminie 30 dni od wejścia w życie przepisów. To oznacza, że nie trzeba składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury - dodaje Sebastian Szczurek.

- Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania będą liczone od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca tego roku - precyzuje rzecznik prasowy opolskiego ZUS-u.

W latach poprzednich osoby składające wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby z takim wnioskiem wystąpiły w maju lub lipcu. Wyliczenia ZUS-u wskazują, że na dotychczasowych zasadach emerytura czerwcowa od majowej byłaby niższa o około 5 proc.

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych doradzał więc klientom, aby jeśli to możliwe nie przechodzili na emeryturę w czerwcu, lecz poczekali co najmniej do lipca. I tak, w latach 2018-2019 liczba osób przechodzących na emeryturę w czerwcu stanowiła około 1 procenta ogółu przyznanych w danym roku emerytur – dodaje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS woj. opolskiego, cz. 1.
Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS woj. opolskiego, cz. 2

Gospodarka

2021-10-27, godz. 13:30 Kolejnych 50 "kopciuchów" w Jemielnicy zostanie zlikwidowanych Jeszcze tej jesieni w gminie Jemielnica kolejnych pięćdziesiąt 'kopciuchów' zostanie wymienionych na nowoczesne i ekologiczne źródła ogrzewania. Mieszkańcy… » więcej 2021-10-27, godz. 08:45 Komisja konkursowa wybrała prezesa Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. "Kluczowe jest jego doświadczenie" Janusz Ratajczyk będzie nowym prezesem Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Marcin Kisilica, jego poprzednik, złożył rezygnację i od lipca szpitalem… » więcej 2021-10-26, godz. 18:30 Do wyszkolenia fachowców potrzebna odpowiednia baza. Podsumowano program "Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych… Unowocześnienie i doposażenie pracowni oraz dostosowanie sprzętu do obecnych wymogów - na sesji sejmiku województwa opolskiego podsumowano realizację projektu… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »