Radio Opole » Gospodarka
2021-09-12, 10:30 Autor: Katarzyna Plewnia

ZUS: zostać emerytem w czerwcu nie oznacza już straty w portfelu

ZUS w Opolu
ZUS w Opolu
Sebastian Szczurek [fot. Łukasz Fura]
Sebastian Szczurek [fot. Łukasz Fura]
W porannej rozmowie "W cztery oczy" rzecznik regionalny ZUS województwa opolskiego Sebastian Szczurek wyjaśniał, co zmieniło się w przepisach dotyczących tzw. czerwcowych emerytur.
- Od przeszło 10 lat przepisy były tak niefortunnie skonstruowane, że osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu były finansowo poszkodowane w porównaniu do tych, którzy na świadczenie emerytalne przechodzili w innych miesiącach roku - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego Sebastian Szczurek.

- Gdyby złożyły wniosek od stycznia do maja czy od lipca do grudnia, to ich emerytura byłaby wyższa. Działo się tak dlatego, że emerytura w czerwcu była wyliczana tylko przez wskaźnik waloryzacji rocznej, natomiast w pozostałych miesiącach dodatkowo przez wskaźnik waloryzacji kwartalnej, która przeważnie od kilkunastu już lat była tym wskaźnikiem wyższym, niż wskaźnik waloryzacji rocznej - wyjaśniał Sebastian Szczurek.

Ta czerwcowa emerytura została naprawiona w ubiegłym roku przez jedną z tzw. ustaw covidowych, ale dotyczyło to tylko czerwca zeszłego roku. - To była taka doraźna poprawka - dodał Sebastian Szczurek.

- Trzeciego września w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowela ustawy o emeryturach i rentach, ona wchodzi w życie po 14 dniach, czyli 18 września, i my od tej daty, od 18 września przez 30 dni będziemy przeliczać i wypłacać nowe kwoty tym osobom, które właśnie złożyły wniosek o emeryturę w czerwcu - mówił.

Przeliczenie emerytury nastąpi z urzędu - nie trzeba więc składać w tej sprawie żadnego wniosku do ZUS-u. Nowe przepisy o emeryturze czerwcowej nie dotyczą jednak osób, które przeszły na świadczenie w latach 2009-2019. Natomiast wszyscy emeryci i renciści otrzymają dodatkową, tzw. 14 emeryturę - bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków - dodał gość Radia Opole.
Sebastian Szczurek, cz. 1
Sebastian Szczurek, cz. 2

Gospodarka

2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Ogromne zainteresowanie programem "Czyste Powietrze", także na Opolszczyźnie Od początku realizacji programu 'Czyste Powietrze', a więc przez 3 lata, wpłynęło w regionie ponad 8 tyś. 700 wniosków, a tylko w tym roku przeszło 3 tys… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Powstaje nowa hala firmy B+K w Walcach. Przybędzie 150 miejsc pracy Trwa budowa nowej hali produkcyjnej fimy B+K w Walcach. W ciągu półtora roku powstanie zakład, w którym produkowane będą opakowania z tworzyw sztucznych… » więcej 2021-09-23, godz. 17:30 Firma Capita rozpoczyna działalność w Opolu. W początkowym etapie potrzeba 100-200 osób, chętnie mówiących po … Nowy inwestor w Opolu szuka na początek od stu do dwustu pracowników. Międzynarodowa firma Capita działa w branży konsultingu, outsourcingu i transformacji… » więcej 2021-09-23, godz. 14:00 Dokumenty geodezyjne zdobędziemy siedząc w domu. Ruszył specjalny portal, którego baza zawiera dokumenty wszystkich… Potrzebujesz zdobyć dokładną mapę, zamówić wyrys bądź wypis? Chcesz dowiedzieć się, jaki na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania czy też… » więcej 2021-09-23, godz. 13:15 Anna Zalewska w Radiu Opole o decyzji TSUE. "Decyzja wydana jednoosobowo, arogancko, bez przeczytania bardzo szerokiej… Europosłanka PiS Anna Zalewska, gość audycji 'Prosto z Sejmu' Magdaleny Ogórek komentuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożeniu… » więcej 2021-09-23, godz. 10:00 Zwolnienia ze składek przedsiębiorcom prowadzącym sklepiki szkolne oraz pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym… Aby z ulg skorzystać, trzeba się jednak spieszyć - wnioski tylko w formie elektronicznej (PUE ZUS) przyjmowane są do końca września. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »