Radio Opole » Gospodarka
2021-08-31, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Negatywne oceny koniunktury, ale pandemia nie wpływa znacząco na prowadzenie działalności. Raport Urzędu Statystycznego w Opolu

Rusza Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - PNT ma propozycję! [fot. https://pixabay.com/pl]
Rusza Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - PNT ma propozycję! [fot. https://pixabay.com/pl]
Monika Bartel [fot. Justyna Krzyżanowska]
Monika Bartel [fot. Justyna Krzyżanowska]
Blisko 1,5 procent opolskich przedsiębiorców wskazało w lipcu pandemię koronawirusa jako czynnik istotnie wpływający na prowadzenie działalności gospodarczej. Tak wynika z najnowszego raportu Urzędu Statystycznego w Opolu.
O zdanie zapytano w firmach zatrudniających ponad 9 osób. - Jako przyczynę takiej oceny wskazywano najczęściej zmianę liczby zamówień - mówi Monika Bartel, rzecznik prasowy opolskiego urzędu statystycznego.

- Zgodnie z deklaracją przedsiębiorców, kończą się problemy związane z zaopatrzeniem od dostawców oraz ze zmianami w zakresie wymiaru etatów pracowników. W lipcu 2021 r. wskazało na nie 0,3 procent jednostek w województwie, a w całym kraju 0,1 procent.

W sierpniu większość opolskich przedsiębiorców negatywnie oceniła koniunkturę.

- Najbardziej pesymistyczne oceny przedstawiają firmy z branży transportu i gospodarki magazynowej, a pozytywne widać w zakwaterowaniu i gastronomii - dodaje Monika Bartel.

- W sierpniu tego roku przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie budownictwa i handlu hurtowego oczekiwali wzrostu zamówień na półprodukty, surowce, towary lub usługi składanych w firmie przez klientów. Przedsiębiorcy w przetwórstwie przemysłowym oraz handlu detalicznym przewidywali spadek w tym zakresie.

W raporcie znajdziemy też informację, że w lipcu tego roku na Opolszczyźnie oddano do użytkowania o 42 procent mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2020 roku.
Monika Bartel 1
Monika Bartel 2

Gospodarka

2021-10-26, godz. 18:30 Do wyszkolenia fachowców potrzebna odpowiednia baza. Podsumowano program "Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych… Unowocześnienie i doposażenie pracowni oraz dostosowanie sprzętu do obecnych wymogów - na sesji sejmiku województwa opolskiego podsumowano realizację projektu… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej 2021-10-25, godz. 08:15 Jest plan spotkań z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Sidziny Dwa spotkania dla mieszkańców gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin w związku z planowaną budową obwodnicy Sidziny w ciągu DK 46, organizuje Generalna… » więcej 2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »