Radio Opole » Gospodarka
2021-07-30, 14:15 Autor: Jacek Rudnik

Jest boom na bon turystyczny. Rośnie liczba podmiotów, w których można nim regulować należności za letni wypoczynek

Bałtyk [fot. M. Śmierciak]
Bałtyk [fot. M. Śmierciak]
Bałtyk [fot. M. Śmierciak]
Bałtyk [fot. M. Śmierciak]
Sebastian Szczurek [fot. Julia Dołhasz]
Sebastian Szczurek [fot. Julia Dołhasz]
Duże zainteresowanie bonem turystycznym. Na Opolszczyźnie liczba bonów całkowicie wykorzystanych przekroczyła właśnie 20 tysięcy, a w całej Polsce ponad 922 tysiące. Osoby uprawnione do uzyskania świadczenia mogą aktywować bon na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, po czym mogą nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w podmiotach zarejestrowanych na PUE ZUS i wpisanych na listę przez Polską Organizację Turystyczną.
Rodzicom i opiekunom w województwie opolskim przysługuje około 94 tys. bonów turystycznych. W całym kraju liczba wygenerowanych bonów przekracza 4 mln 226 tys., a z programu będzie mogło skorzystać ponad 7 mln dzieci.

Jak przypomina regionalny rzecznik ZUS Sebastian Szczurek, po ten sposób regulowania należności za pobyt w hotelu, za wycieczki, imprezy turystyczne i sportowe oraz inne formy rodzinnego relaksu można sięgać do końca marca 2022 r.

Prawo do rozliczenia bonem wakacyjnych atrakcji mają rodzice, którym przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+.

Wartość bonu na jedno dziecko to 500 zł, zaś w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

- Rodzice z województwa opolskiego aktywowali dotąd 53,5 tysiąca bonów, czyli 57 procent ogółu przysługujących, a nieaktywowanych pozostało jeszcze prawie 40,5 tysiąca. Na razie kwota zrealizowanych płatności bonem przez rodziny z regionu przekroczyła 22 miliony złotych, a w całym kraju miliard 344 miliony złotych - wylicza Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Dane ZUS pokazują, że w lipcu o wiele częściej niż wcześniej rodzice rozliczają letni wypoczynek właśnie bonem turystycznym. Jeszcze w połowie czerwca na Opolszczyźnie bonów aktywowanych przez rodziców było niespełna 39 tys. Pod koniec lipca to już niemal 54 tys.

Z każdym tygodniem rośnie też liczba zarejestrowanych podmiotów, w których można regulować należność bonem turystycznym. Pod koniec czerwca było to nieco ponad 25 tys. obiektów w całym kraju, a obecnie liczba ta zwiększyła się do 27,5 tys. podmiotów.
Sebastian Szczurek

Gospodarka

2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej 2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:15 Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej… 'Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji'. Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław… » więcej 2021-09-16, godz. 11:30 Leśnica: jest kanalizacja, teraz budują wodociąg. Wszystko, żeby zachęcić inwestorów Gmina Leśnica uzbraja tereny inwestycyjne w Krasowej w sieci kanalizacyjną i wodociągową. Inwestycje przygotowywane są w taki sposób, że podłączenie dużych… » więcej 2021-09-16, godz. 09:56 Aglomeracja Opolska pracuje nad strategią rozwoju do 2030 roku - Świadome gospodarowanie środowiskiem to jeden z naszych priorytetów na najbliższe lata - powiedział w Porannej Loży Radiowej dyrektor Aglomeracji Opolskiej… » więcej 2021-09-16, godz. 08:10 Głubczyce ogłoszą kolejny przetarg na remont części zabytkowych murów miejskich Przetarg na remont fragmentu zachowanych średniowiecznych murów miejskich w Głubczycach nie doszedł do skutku. Wszystkie oferty były zbyt drogie. Na to zadanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »