Radio Opole » Gospodarka
2021-07-24, 15:00 Autor: Mariusz Chałupnik

100 tysięcy złotych z budżetu powiatu opolskiego na renowację zabytków

Dotację na renowację z powiatu opolskiego otrzymała między innymi parafia z Prószkowa [fot. powiat opolski]
Dotację na renowację z powiatu opolskiego otrzymała między innymi parafia z Prószkowa [fot. powiat opolski]
Dotację na renowację z powiatu opolskiego otrzymała między innymi parafia z Prószkowa [fot. powiat opolski]
Dotację na renowację z powiatu opolskiego otrzymała między innymi parafia z Prószkowa [fot. powiat opolski]
Starostwo w Opolu przyznało pieniądze na renowację zabytków. Wsparcie otrzymają trzy obiekty. Zarząd powiatu opolskiego zdecydował, że największa dotacja trafi do Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Jerzego w Prószkowie.
To będzie blisko 68 tysięcy złotych. - Te pieniądze zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie przy polichromowanym i złoconym ołtarzu, który znajduje się w kaplicy bocznej kościoła - mówi ksiądz Piotr Spałek, proboszcz prószkowskiej parafii. - Uznaliśmy, że dobrze będzie na początek zacząć od mniejszego zadania. Dlatego rozpoczęliśmy od działań w naszej kaplicy. Zabiegaliśmy o dofinansowanie. Cały ołtarz został zdemontowany i zabrany do konserwacji. Przy tej okazji pod tynkiem odkryliśmy malowidła i freski.

Henryk Lakwa, opolski starosta zauważa, że powiat wraca do finansowego wsparcia zabytków po roku przerwy.

- Nie jest to zadanie powiatu wprost wynikające z przepisów prawa, ale w ten sposób chronimy nasze dziedzictwo narodowe - mówi Henryk Lakwa. - Nie robimy tego dla siebie, ale dla przyszłych pokoleń.

Dotacje na renowacje, bądź remonty trafią także do dwóch parafii rzymskokatolickich w - Zimnicach Wielkich oraz Bierdzanach. Łącznie na renowację zabytków w tym roku powiat opolski przeznaczy 100 tysięcy złotych.
ksiądz Piotr Spałek
Henryk Lakwa

Gospodarka

2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej 2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:15 Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej… 'Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji'. Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław… » więcej 2021-09-16, godz. 11:30 Leśnica: jest kanalizacja, teraz budują wodociąg. Wszystko, żeby zachęcić inwestorów Gmina Leśnica uzbraja tereny inwestycyjne w Krasowej w sieci kanalizacyjną i wodociągową. Inwestycje przygotowywane są w taki sposób, że podłączenie dużych… » więcej 2021-09-16, godz. 09:56 Aglomeracja Opolska pracuje nad strategią rozwoju do 2030 roku - Świadome gospodarowanie środowiskiem to jeden z naszych priorytetów na najbliższe lata - powiedział w Porannej Loży Radiowej dyrektor Aglomeracji Opolskiej… » więcej 2021-09-16, godz. 08:10 Głubczyce ogłoszą kolejny przetarg na remont części zabytkowych murów miejskich Przetarg na remont fragmentu zachowanych średniowiecznych murów miejskich w Głubczycach nie doszedł do skutku. Wszystkie oferty były zbyt drogie. Na to zadanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »